Gorąco polecamy lekturę czasopisma "Architektura i Biznes", które opublikowało materiał Przestrzenie Troski. Podsumowanie interdyscyplinarnych, studenckich warsztatów NOWA PRZESTRZEŃ o ostatniej edycji międzybranżowych warsztatów Nowa Przestrzeń odbywających pod koniec listopada 2021 roku. Celem uczestników i uczestniczek czternastej już odsłony wydarzenia było stworzenie wizyjnych koncepcji rozwoju obszaru Wesoła, inspirowanych pojęciem troski.

Interdycyplinarne warsztaty organizowane są przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie we współpracy ze studentami i studentkami oraz kadrą Instytutu Socjologii UJ, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz Katedrą Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie. Przypomnijmy, że Instytut Socjologii UJ aktywnie uczestniczy w inicjatywie już o 2012 roku! Koordynatorkami współpracy z ramienia naszego Instytutu są Profesor Marta Smagacz-Poziemska i Profesor Marcjanna Nóżka.

W XIV edycji warsztatów wzięło udział 48 studentów i studentek z ASP, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagielońskiego i AGH. Uczestnicy i uczestniczki pracowali nad zagadnieniem projektowym w siedmiu interdyscyplinarnych zespołach. Efekty prac szczegółowo zaprezentowane zostały we wspomnianej publikacji. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z projektami!

Jak pisze Autorka artykułu Dobrawa Bies:

Jednym z głównych założeń projektu badawczo-dydaktycznego NOWA PRZESTRZEŃ i jednocześnie programu interdyscyplinarnych warsztatów było poszerzenie możliwości kształcenia studentów poprzez rozwijanie zainteresowań zawodowych, także naukowych, we współpracy z kierunkami pokrewnymi na różnych uczelniach, a równocześnie zainicjowanie integracji środowiska zawodowego połączonej z kształceniem umiejętności współpracy w zespołach branżowych. Opracowane przez studentów koncepcje projektowe mogą stanowić materiał do przeprowadzenia konsultacji społecznych w celu opracowania ofert inwestorskich dla miasta Krakowa i zainteresowanych podmiotów.

Za realizację warszatów Nowa Przestrzeń 2021 odpowiadają:

• prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka
  • Kaja Czajczyk