Międzynarodowa Konferencja "100-lecie polskiej służby cywilnej"

17 lutego 1922 roku uchwalono ustawę o państwowej służbie cywilnej. Rok 2022 jest rokiem jubileuszu stulecia uchwalenia pierwszej ustawy konstytuującej instytucję służby cywilnej w polskim porządku prawnym. To niezwykle ważna rocznica dla polskiej państwowości.

Z tej okazji na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 24-25 lutego 2022 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja zatytułowana 100-lecie polskiej służby cywilnej.

Udział w Konferencji wzięło szerokie grono przedstawicieli i przedstawicielek świata nauki z Polski i zagranicy reprezentujących wiodące ośrodki akademickie i naukowe, Prezes Rady Ministrów, liderzy partii politycznych, urzędnicy Służby Cywilnej w Polsce. Podczas dwóch dni Konferencji uczestnicy i uczestniczki mieli okazję wysłuchać szeregu niezwykle interesujących wystąpień, których przedmiotem były różne wymiary funkcjonowania służby cywilnej w naszym kraju. To także sposobnośc do udziału w dyskusji i wymiany doświadczeń, ale także uczczenia tej waznej rocznicy.

Szanowni Państwo,

w 2022 roku przypada 100 rocznica uchwalenia pierwszej ustawy konstytuującej instytucję służby cywilnej w polskim porządku prawnym. Ustawę z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej uchwalono w niespełna trzy lata od odzyskania przez Polskę niepodległości, co należy oceniać jako sukces ówczesnej klasy politycznej. Służba cywilna stanowiła istotny element odradzającej się państwowości. Służba cywilna bez wątpienia usprawniła proces odbudowy instytucji państwa polskiego, a urzędnicy służby cywilnej stanowili fundament tej działalności. 100-lecie służby cywilnej skłania do refleksji na temat tej instytucji, zdiagnozowanie jej kluczowych problemów oraz wyzwań, a także zaproponowanie kluczowych działań modernizacyjnych. Warto również ustalić jaka jest społeczna percepcja służby cywilnej, instytucji, która odpowiada za szereg kluczowych procesów. Jako Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego jesteśmy organizatorem wydarzenia naukowego, którego celem będzie przeprowadzenie rzetelnej dyskusji na tematy zasygnalizowane poniżej, a także sformułowanie kluczowych postulatów modernizacyjnych. Uważamy bowiem, że służba cywilna powinna stanowić realne zaplecze dla władzy rządowej oraz wsparcie dla obywateli i innych interesariuszy systemu administracji publicznej w ramach świadczonych usług.

Prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek
Przewodnicząca Komitetu Naukowego

Podczas konferencji omawiane były m.in. następujące problemy badawcze:

• Historia polskiej służby cywilnej
  • Służba cywilna w okresie transformacji ustrojowej
  • Służba cywilna w warunkach pandemii COVID-19
  • Problemy i wyzwania służby cywilnej w zmieniającym się świecie
  • Funkcjonowanie służby cywilnej w wybranych państwach
  • Społeczny wizerunek służby cywilnej w Polsce
  • Dobre praktyki w służbie cywilnej w Polsce i świecie
  • Praca w służbie cywilnej – zawód czy służba?
  • Kierunki kształcenia członków służby cywilnej – wiedza, kompetencje, umiejętności
  • Samorządowa służba cywilna
  • Sukcesy i porażki służby cywilnej
  • Metody walki z korupcją w służbie cywilnej – doświadczenia polskie i zagraniczne
  • Przeciwdziałanie fluktuacji kadr w służbie cywilnej do sektora prywatnego – rozwiązania i dobre praktyki
  • Wizerunek służby cywilnej w Polsce i zagranicą – jak nie być kozłem ofiarnym polityków?
  • Futurologiczne prognozy dotyczące rozwoju służby cywilnej w zmieniającym się świecie

I DZIEŃ KONFERENCJI

Rejestracja uczestników
Kawa powitalna