Wiek XXI należy określić jako wiek uchodźstwa dzieci - rozmowa z Profesor Krystyną Slany

W weekendowym wydaniu Gazety Wyborczej ukazał się bardzo ciekawy wywiad z Profesor Krystyną Slany przeprowadzony przez Kaspra Kalinowskiego.

Wiek XXI należy określić jako wiek uchodźstwa dzieci to nie tylko rozmowa o wyzwaniach związanych z kształtowaniem polityki migracyjnej i koniecznymi zmianami systemowymi, możliwościami i ograniczeniami świadczenia pomocy uchodźcom oraz integracją w polskim społeczeństwie osób uciekających przed wojną, ale także głęboka analiza społecznej, politycznej i gospodarczej sytuacji oraz nowych realiów, w jakich znaleźliśmy się po wybuchu wojny w Ukrainie.

Jak mówi w wywiadzie Profesor Krystyna Slany:

Jesteśmy w środku gigantycznego kryzysu o zasięgu globalnym, którego konsekwencje są ekonomiczne i polityczne i o trudnym do przewidzenia trwaniu (...) Wiele zależy od konstruowanej niestety ad hoc polityki wobec migracji oraz od naszych postaw. Oferujmy im, jeśli będą chcieli zostać dłużej, długofalowe formy wsparcia – chodzi o pracę, przedszkola, szkoły – a nie wyłącznie doraźną pomoc socjalną. Obowiązuje w cywilizowanym kraju norma do ut des – daję, abyś dał.

Zachęcamy do lektury całej rozmowy!