Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Relacja z SocLigi 2022

Relacja z SocLigi 2022
Jubileuszu 20-lecia rozgrywek piłkarskich Instytutu Socjologii UJ

 

Mecz piłki nożnej Instytutu Socjologii UJ
Pracownicy i Absolwenci vs. Studenci
28 maja 2022 r.


Co zwycięży – młodzieńczy wigor i fantazja czy wytrwałość, doświadczenie i mądrość życiowa weteranów? Tego typu pytania elektryzowały środowisko socjologiczne od kilku dni. Wysuwano przeróżne teorie średniego zasięgu.

Wreszcie nadeszła sobota, która miała je zweryfikować.

Na pierwsze pytanie – czy w ogóle przyjdą? – na szczęście można było odpowiedzieć pozytywnie, bo frekwencja dopisała. Z obu stron stawiło się kilkunastu wojowników. Dramatyczny w swoim przebiegu mecz grany były 2 x 35 minut. Od początku gra była zacięta, widać było, iż trafili na siebie równi i godni siebie przeciwnicy. Pierwsze kilkanaście minut to wzajemne badanie. Następnie, przewagę wypracowuje drużyna Kadry i Absolwentów. W 14 min. po składnej akcji bramkę zdobywa M. Szawan, a soczystym strzałem na 2-0 podwyższa T. Michalski. Kolejne bramki zdają się wisieć w powietrzu. Jednak to Studenci strzelają kolejną bramkę, zdobywając kontakt na 2-1 i ustalając wynik do przerwy.


 

 

Trwają dyskusje: czy weterani zdołają utrzymać prowadzenie po zmianie stron? Grać będą pod wiatr i pod słońce. Dodatkowo mogą mieć gorszą kondycję od młodych zawodników.

Początek drugiej połowy zdaje się potwierdzać te obawy. Studenci zdobywają przewagę w polu i kontrolują sytuację. Okres ten dokumentują bramką wyrównującą na 2-2. Gdy wydaje się, że pójdą za ciosem, oddają pole starszej drużynie, która zdążyła się już oswoić z warunkami gry pod wiatr. W wyniku kilku akcji ofensywnych weterani zdobywają dwa gole wychodząc na 4-2. Przeprowadzają kolejne akcje, w tym nie wykorzystują sytuacji 3 na 1 w polu karnym, która prawdopodobnie przeważyłaby już szalę zwycięstwa na ich stronę. Można przypisać to starej piłkarskiej zasadzie „niewykorzystane sytuacje się mszczą”, można dywagować na temat tego, czy aby seniorzy nie popadli w filozoficzną zadumę, tracąc kontakt z rzeczywistością. Faktem jest, że weterani stracili dwubramkowe prowadzenie dzięki nie słabnącej determinacji i ambicji młodych zawodników, którzy w końcówce meczu doprowadzili do stanu 4-4 po dwóch pięknych bramkach. I tylko łutowi szczęścia (poprzeczka po główce po rozegraniu z rogu) oraz czujności bramkarza Lucjana Misia, który skutecznie wychodzi z bramki w groźnej sytuacji podbramkowej, mogą zawdzięczać, iż nie zakończyli meczu porażką. Mecz kończy się jednak sprawiedliwym remisem, nie krzywdzącym żadnej ze stron.

Po meczu część oficjalna – zdjęcia, dyplomy, przemówienia (kto by pomyślał, że Socliga uzyska taką oprawę!) 

Część nieoficjalna – analizy meczu, wspomnienia, ale i plany na przyszłe spotkania i mecze.

Zawodnikiem meczu został wybrany zawodnik Studentów, który strzelił dwie bramki dla swojej drużyny i wyróżnił się wyjątkowymi walorami sportowymi na boisku - Adam Arłamowski.

 

KOMPLET INFORMACJI O SPOTKANIU

Kadra i Absolwenci – Studenci 4:4 (2:1)

Boisko Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJ
ul. Piastowska 26


Składy drużyn:

Kadra i Absolwenci:
Cyprian Buś,
Szymon Czarnik,
Michał Gacek,
Henryk Jadach,
Piotr Kowal,
Łukasz Łukawski,
Tomasz Michalski,
Lucjan Miś (bramkarz),
Marcin Sobczyk,
Michał Szawan
Krzysztof Wianecki

Studenci:
Adam Arłamowski,
Szymon Celejewski (bramkarz),
Kuba Ćwięka,
Bartosz Gniadek,
Maciej Jaszczuk,
Daniel Kachnowski,
Jakub Konecki,
Paweł Łuczak (bramkarz),
Mateusz Rurarz,
Filip Rząsa,
Karol Sala


Bramki:

Michał Szawan – 14’ (1-0)
Tomasz Michalski – 21’ (2-0)
Adam Arłamowski – 30’ (2-1)
Daniel Kachnowski – 39’ (2-2)
Michał Szawan – 45’ (3-2)
Szymon Czarnik – 58’ (4-2)
Adam Arłamowski – 60’ (4-3)
Jakub Konecki – 69’ (4-4)

Brak żółtych i czerwonych kartek.


Autor relacji: Henryk Jadach