Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Słowo po pożegnaniu Ś.P. Profesora Lucjana Kocika

Kraków, 24 września 2022 r.


Drogie Koleżanki i Koledzy

W piątek 23 września odbył się w Ustroniu (woj. śląskie) pogrzeb prof. zw. dr hab. Lucjana Kocika, emerytowanego pracownika naszego Instytutu.

W pogrzebie wzięli m.in. udział przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego (w tym naszego Wydziału oraz Instytutu). Byli to: prof. Jacek Nowak (Dziekan Wydziału Filozoficznego) oraz Anna Soczówka i Ryszard Foltman (pracownicy Instytutu Socjologii), jak również prof. prof. w Instytucie Socjologii UJ tj. Piotr Nowak, Marcin Lubaś, Lucjan Miś oraz piszący te słowa.

Po mszy św. żałobnej w trakcie której Lucjana żegnali przede wszystkim pracownicy Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie (gdzie Lucjan pracował w ostatnich latach swojego życia) kondukt pogrzebowy przemieścił się na cmentarz parafialny przy ul. Wiślickiej w Skoczowie, gdzie trumnę ze zwłokami Lucjana złożono w grobowcu rodzinnym. Nad trumną przemówienie wygłosił Dziekan Wydziału prof. Jacek Nowak, podkreślając wkład Lucjana w rozwój polskiej socjologii, jak również uwydatniając Jego zasługi w nauczaniu zarówno w ramach programu socjologii jak i pracy socjalnej. Zwrócił także uwagę na międzynarodowe osiągnięcia Zmarłego, czyli uzyskanie amerykańskiego prestiżowego stypendium badawczego (ACLS) oraz gościnne wykłady w USA w ramach tzw. visiting profesorship. Dziekan podkreślił także przyjazny stosunek Zmarłego do studentów oraz wypromowanie wielu licencjatów\licencjatek oraz magistrów płci obojga, jak również doktorów/doktorek w trakcie Jego (Zmarłego) wieloletniej pracy w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po złożeniu ciała Lucjana do grobu na zaproszenie Rodziny uczestnicy uroczystości zgromadzili się na – jak to się kiedyś określało – „stypie”, a dzisiaj – „spotkaniu społecznym”. W trakcie tego spotkania prof. Piotr Nowak wygłosił bardzo osobiste i wzruszające wspomnienie o Lucjanie, podkreślając rolę Zmarłego jako przyjaznego mentora młodszych pracowników/pracowniczek nauki oraz studentów/studentek.

Lucjan Kocik spoczywa zatem na cmentarzu parafialnym w Skoczowie. Cmentarz ten jest ulokowany na zboczu, z którego rozciąga się wspaniały widok na pasmo Beskidu Śląskiego. W dniu pogrzebu przyroda okazała się dla uczestników uroczystości (i chyba także dla Lucjana) przyjazna i odsłoniła w pełnym jesiennym słońcu walory tego widoku.

Żegnaj Drogi Lucjanie, mój starszy Kolego i ostatni mój Nauczycielu z dawnego Zakładu Socjologii Struktur Społecznych, i podziwiaj już na zawsze z miejsca Twojego wiecznego spoczynku panoramę Beskidu Śląskiego.
 

Krzysztof Gorlach