Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć

Każdego roku w dniach 25 listopada - 10 grudnia, odbywa się międzynarodowa kampania 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć. Podobnie jak w poprzednich latach, Uniwersytet Jagielloński włącza się w akcję, a za jej prowadzenie odpowiada Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ.

 

Grafika promocyjna akcji zawierająca pełną jej nazwę, termin trwania oraz logotypy organizatorów

 

Mamy przyjemność i zaszczyt poinformować, iż tegoroczna edycja kampanii została objęta patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. W imieniu Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ chcielibyśmy zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w organizowanych w ramach kampanii wydarzeniach
– zachęcają Organizatorzy.
 

Na kampanię wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem tych praw. W "16 dniach" mieści się także 1 grudnia (Światowy Dzień AIDS) oraz 6 grudnia (rocznica masakry w Montrealu - zastrzelenia przez młodego mężczyznę motywowanego nienawiścią do kobiet i sprzeciwem wobec ich emancypacji kilkunastu absolwentek, które miały odebrać dyplomy ukończenia uczelni technicznej)*.

 

Program tegorocznej edycji na Uniwersytecie Jagiellońskim:

 • środa, 30 listopada, w godz. 17.00 - 18.30
  Szkolenie „Stand Up” przeciwko molestowaniu w przestrzeni publicznej - przygotowane przez L'Oréal Paris wraz z Centrum Praw Kobiet, którego celem jest nauczenie się, w jaki sposób bezpiecznie reagować, będąc świadkiem/świadkinią molestowania w miejscach publicznych, oraz jak się zachować, kiedy osobiście go doświadczymy (platforma Zoom: link do spotkania; identyfikator spotkania: 873 9459 2250; kod dostępu: 615024)
 • poniedziałek, 5 grudnia, w godz. 12.00 - 13.00
  Spotkanie konsultacyjne ws. Planu równości płci (I termin do wyboru) - zapraszamy społeczność akademicką do udziału w otwartych spotkaniach konsultacyjnych dotyczących realizacji założeń ujętych w Planie (platforma MsTeams: link do spotkania)
 • wtorek, 6 grudnia, w godz. 16.00 - 20.00
  Szkolenie antydyskryminacyjne dla doktorantek i doktorantów - w czasie szkolenia przyjrzymy się mechanizmowi dyskryminacji, porozmawiamy o stereotypach i uprzedzeniach w oparciu o wybrane, autentyczne przykłady zachowań dyskryminujących, występujących w środowisku akademickim i zastanowimy się nad źródłami ochrony przed dyskryminacją w polskim systemie prawnym (platforma MsTeams, liczba miejsc ograniczona: link do formularza rejestracyjnego)
 • czwartek, 8 grudnia, w godz. 16.00 - 17.00
  Spotkanie konsultacyjne ws. Planu równości płci (II termin do wyboru) - zapraszamy społeczność akademicką do udziału w otwartych spotkaniach konsultacyjnych dotyczących realizacji założeń ujętych w Planie (platforma MsTeams: link do spotkania)
 • sobota, 10 grudnia, w godz. 12.00 - 15.00
  Warsztat Jak chronić własne granice w trakcie badań? - podczas zajęć przyjrzymy się sytuacjom, w których może dochodzić do naruszania granic osobistych osób prowadzących badania i poszukamy sposobów na reagowanie w takich momentach. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, będziemy nie tylko rozmawiać o tych sytuacjach, ale i ćwiczyć reagowanie. Warsztat stanowi element wydarzenia UWIKŁANIE W BADANIA SPOŁECZNE: metodologia, etyka, emocje w doświadczeniu badaczek i badaczy (więcej informacji). Rejestracja osób uczestniczących odbywa się za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.

 

Więcej informacji na temat kampanii znajdą Państwo na stronach:

O poprzednich edycjach na UJ można przeczytać na stronie Bezpieczni UJ: https://bezpieczni.uj.edu.pl/16-dni-akcji


___________________________________________________________________________________________

* https://bezpieczni.uj.edu.pl/16-dni-akcji