Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inauguracja działalności Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej

14 lutego przy ul. Wielopole 17a zainaugurowało działalność Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej. Partnerem merytorycznym tego miejskiego przedsięwzięcia jest działająca na Uniwersytecie Jagiellońskim Rada Klimatyczna.

Centrum ma na celu zwiększyć świadomość klimatyczną mieszkańców naszego miasta w każdym wieku. Otwarcia placówki dokonał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Obecny był też rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel oraz koordynatorka Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Katarzyna Jasikowska, prof. UJ.


Jak zapowiedziała Profesor Jasikowska: Rada Klimatyczna UJ będzie z wielkim entuzjazmem współpracowała z Centrum. Już w najbliższym miesiącu odbędzie się tutaj kilka organizowanych przez nas spotkań. Będą to m. in.: wykład prof. Doroty Matuszko, połączone z dyskusją wykłady prof. Pauliny Kramarz i prof. Małgorzaty Grodzińskiej- Jurczak oraz spotkanie autorskie wokół książki o klimacie pt. Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk.

Profesor Jasikowska podkreśliła również, że edukacja klimatyczna ma za zadanie udzielać sensownych, wspierających i dających poczucie sprawczości odpowiedzi na pytania o naturę zachodzących w środowisku zmian, a także o naszą własną rolę w tych zmianach. 

Zgodnie z proklimatyczną ideą współdzielenia, Centrum będzie udostępniane na wydarzenia i aktywności związane z ochroną klimatu i edukacją. Osoby działające na rzecz klimatu będą miały możliwość wykorzystania tego miejsca do własnych przedsięwzięć.


Więcej informacji oraz fotogaleria z otwarcia Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.