Spacer badawczy z seniorami i seniorkami

Pracownia Obywatelska zaprasza studentów i studentki socjologii do udziału w spacerze badawczym w charakterze osób prowadzących grupy. Spacery badawcze będą realizowane w ramach projektu "Seniorzy Decydują".

Planowane jest utworzenie 4-5 grup spacerowych. W każdej z grup powinna się znaleźć jedna osoba notująca i jedna sporządzająca dokumentację fotograficzną.

Spacery na trasie Muzeum Etnograficzne - Podgórze odbędą się w środę, 27. listopada w godzinach 10.00 – 14.00. Osoby chętne proszone są o kontakt z p. Małgorzatą Spasiewicz: gosia@pracowniaobywatelska.pl.

Szczegółowe informacje o spacerach i projekcie - poniżej.

Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska prowadzi projekt „Seniorzy Decydują" wzmacniający dialog obywatelski seniorów w Krakowie. Pracujemy z osobami po 60. roku życia, które aktywnie działają na rzecz swoich społeczności, lub chciałyby takie działania podjąć. W ramach fazy animacyjnej projektu 20. seniorów i seniorek w praktyce poznaje techniki partycypacji, które mogą być przydatne w ich dalszej działalności społecznej przy współpracy z ew. powstałą Radą Seniorów w Krakowie.

Na jednym ze spotkań chcielibyśmy przedstawić techniki partycypacyjne przydatne w tworzeniu rekomendacji dotyczących przestrzeni miejskiej. Jako technikę, wybraliśmy spacer badawczy przygotowany wedle metodologii opisanej w publikacji „Jak usłyszeć głos seniora?"

Chcielibyśmy, aby materiał zgromadzony podczas spaceru został wykorzystany przez Urząd Miasta w tworzonych projektach. Dlatego nawiązaliśmy kontakt z Referatem ds. Rewitalizacji UMK i z Instytutem Socjologii UJ – dr Marcjanną Nóżką. Spacer będzie częścią projektu badawczego przeprowadzanego przez Instytut na Podgórzu. Relacje, rekomendacje i uwagi ze spaceru zostaną przekazane do uwzględnienia przy dalszych pracach prowadzonych w projekcie.

Przed spacerem zaplanowane jest wprowadzenie do metodologii i krótka rozmowa. Po spacerze również rozmowa i refleksje na temat metody i krakowskich przestrzeni publicznych.

O projekcie "Seniorzy decydują"

Projekt "Seniorzy Decydują - dialog obywatelski seniorów w Krakowie" prowadzony przez Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Społecznych ma na celu wzmocnienie aktywności obywatelskiej seniorów oraz działanie na rzecz powołania obywatelskiego ciała dialogu - Rady Seniorów w Krakowie.

W ramach szkoleń i warsztatów seniorzy (wyłonieni w procesie otwartej rekrutacji) przygotowywani są do efektywnego działania na rzecz swoich społeczności, a także współpracy i prowadzenia dialogu z władzami miasta, ewentualnej pracy lub współpracy z Radą Seniorów.

W ramach projektu:

- od czerwca do sierpnia odbyło się 10 spotkań z ok. 100 seniorami reprezentującymi różne środowiska

- przeprowadzono badanie desk reaserch celem diagnozy polityk wojewódzkich i miejskich dotyczących seniorów, oraz praktyk dotyczących seniorskich ciał dialogu w polskich gminach

- przygotowano publikację podsumowująca badania

- została rekrutowana grupa 40 seniorów i seniorek, którą przeszkolono z zakresu działalności społecznej i obywatelskiej, współpracy z samorządem i jego funkcjonowania. Szkolenia prowadzili: psycholog, trenerzy Stowarzyszenia „Pracownia Obywatelska" to raz Dyrektor MOWIS - Mateusz Płoskonka

- zorganizowano wyjazd studyjny do Wrocławia i spotkanie przedstawicielami Wrocławskiej Rady ds. Seniorów

- obecnie trwają warsztaty animacyjne, do których zakwalifikowanych zostało 20 najaktywniejszych uczestniczek i uczestników szkoleń.

Data opublikowania: 18.11.2013