"System wyborczy - społeczne wyobrażenia a interesy polityczne"

W ramach cyklu spotkań SOCJOLOGIA W CENTRUM zapraszamy na debatę "System wyborczy - społeczne wyobrażenia a interesy polityczne", która odbędzie się 26 marca o godz. 18.00 w Sali Kominkowej IS UJ (czytelnia).

W trakcie spotkania będziemy się wspólnie zastanawiać m.in. nad następującymi pytaniami:

- Komu posłowie zawdzięczają swój wybór?
- Jaką władzę nad posłami mają liderzy partii politycznych?
- Kiedy raz wybrany poseł może stracić mandat?
- Kogo partie wystawiają w wyborach i po co?
- Czym realnie kierują się wyborcy, wskazując kandydatów w wyborach?
- Jak wyniki wyborów dzielą Polskę?
- Czego uczą wyborców wyniki głosowania?

W spotkaniu wezmą udział:

Dr Jarosław Flis – socjolog i publicysta, pracownik Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, ekspert Komisji Konstytucyjnej oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego (Kodeksu Wyborczego) 2009-2011.

Dr Krzysztof Janik – politolog i polityk, poseł na Sejm 1993-2005, członek Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego 1995-1997, sekretarz generalny i przewodniczący SLD w latach 2002-2004, minister spraw wewnętrznych 2001-2004, pracownik Krakowskiej Akademii im. A.Frycza-Modrzewskiego i Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem w Warszawie.

Jan Rokita – prawnik i polityk, poseł na Sejm 1989-2007, członek Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego 1995-1997, minister- szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie Hanny Suchockiej, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i przewodniczący jej klubu parlamentarnego 2001-2006, pracownik Akademii Ignatianum.

----------------------------------------------------------------

„Socjologia w centrum" to cykl debat organizowanych przez Instytut Socjologii UJ. W ich trakcie podejmujemy ważne społecznie tematy, do dyskusji zapraszając nie tylko przedstawicieli świata akademickiego, ale także praktyków.

Zapraszamy na debatę, której centrum stanowi problematyka socjologiczna, do centrum krakowskiej socjologii i centrum Krakowa – na ul. Grodzką 52.

Data opublikowania: 20.03.2014