Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagrody Instytutu Socjologii UJ

Jak co roku, podczas Święta Instytutu Socjologii UJ (tym razem 9 maja) przyznane zostały nagrody dla najlepszych studentów, dydaktyków oraz pracowników i doktorantów wyróżniających się w działalności naukowej. Tym razem nagrodzenia zostali: prof. Wiesław Gumuła, prof. Marek Kucia, dr Grażyna Kubica, mgr Kamil Łuczaj oraz studenci i studentki: Filip Bochno, Kornelia Kucharska, Katarzyna Mirowska i Dominika Bęben. Gratulujemy! Zapraszamy do poznania naszych laureatów i tego, czym się obecnie zajmują!

dr hab. prof. UJ Wiesław Gumuła - nagroda za wyróżniające się wyniki w ocenie dydaktycznej w 2013 r.

dr hab. prof. UJ Marek Kucia – nagroda za wyróżniające się wyniki w ocenie dorobku naukowego w 2013 r. (samodzielni pracownicy naukowi)

Właśnie kończę duży projekt badawczy o zmianach dotyczących przedstawiania i postrzegania Auschwitz w Polsce. Ten projekt jest kontynuacją moich badań z przed lat. W ramach projektu niedawno ukazały się artykuły napisane przeze mnie i moich współpracowników-doktorantów. Przygotowuję kolejne publikacje. Równolegle pracuję nad nowym projektem o pamięci o zagładzie Żydów w Europie Wschodniej. Ten projekt realizuję w Uniwersytecie w Lund, w Szwecji, co oprócz wyzwania badawczego stanowi dla mnie i mojej rodziny przygodę życia w innym kraju. W tej przygodzie towarzyszy nam nasz pies. Mieszkając ponad pół roku w Szwecji i zajmując się tematyką trudną, nie tylko badawczo, ale i emocjonalnie, widzę, jak ważne jest dla mnie być tam z moimi najbliższymi. Oraz móc przyjeżdżać do Krakowa i mieć stały kontakt z koleżankami i kolegami z Instytutu.

dr Grażyna Kubica-Heller - nagroda za wyróżniające się wyniki w ocenie dorobku naukowego w 2013 r. (adiunkci)

Moje zainteresowania badawcze są związane z kilkoma obszarami. Przede wszystkim jest to historia antropologii i ciekawe postacie z nią związane.Kilka lat temu opublikowałam książkę "Siostry Malinowskiego, czyli kobiety nowoczesne na początku XX wieku", gdzie opisałam postacie kilkunastu kobiet, które pojawiały się w dzienniku antropologa. Publikacja ta stała się inspiracją dla moich młodych koleżanek, które opracowały "Krakowski szlak kobiet" i wiele innych inicjatyw.

Drugim obszarem moich zainteresowań są badania terenowe, które od lat prowadzę na moim rodzinnym Śląsku Cieszyńskim. Interesuje mnie szczególnie tamtejsza wielowyznaniowość, kształtowanie się tożsamości kulturowej, publiczne rytuały i inne kwestie. W ubiegłym roku razem z grupą współpracowniczek realizowałam tam projekt badawczo-filmowy o "życiu codziennym w kraju przeciętym granicą" w narracjach kobiet. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie, w którym uczestniczyły także młode Zaolzianki. Film jest zrealizowany po śląsku. W tym roku będziemy kontynuowały ten projekt, tym razem w kontekście post-industrialności.

Zainteresowania historią mówioną realizowałam także wcześniej na Ukrainie, gdzie zbierałyśmy narracje, z których powstał film "Stacja kolejowa Krasne-Busk, opowieści przesiedlonych kobiet". [Zdjęcie przedstawia dyskusję po jego pokazie we Lwowie w Muzeum Historii Miejskiej (fot. Helena Szczodry)]. Na początku czerwca wybieramy się znów na Ukrainę, do Tarnopola.

Innego rodzaju projekt realizuję obecnie z grupą naszych studentów. W ramach kursu "Metoda biograficzna w socjologii i antropologii" prowadzili oni wywiady z "pokoleniem transformacji", czyli ludźmi wchodzącymi w dorosłość w 1989 roku. Postanowiłam na bazie tego materiału zrealizować performans, w którym studenci wcielili się w swych rozmówców. Było to niezwykle mocne doświadczenie dla nas wszystkich.

Mam sporo nowych planów badawczych, ale cieszę się też na wakacje, które spędzę, jak co roku, w moim ustrońskim domu: pisząc, robiąc przetwory dla rodziny i goszcząc znajomych.

Kamil Łuczaj - nagroda za wyróżniające się wyniki w ocenie dorobku naukowego w 2013 r. (doktoranci)

Interesuję się socjologią kultury i historią idei. Aktualnie, pod kierunkiem profesora Janusza Muchy, przygotowuję rozprawę doktorską opartą na polsko-amerykańskim studium recepcji reklam prasowych. Jednocześnie uczestniczę w projektach badawczych dotyczących twórców fanowskich napisów do seriali, a także zagranicznych pracowników naukowych w Polsce. W Instytucie Socjologii realizuję grant Preludium. Wolne chwile wykorzystuję na podróże.

Filip Bochno - I miejsce w konkursie na najaktywniejszego/ą studenta/tkę

Jestem aktywnym działaczem Samorządu Studentów UJ. Pełnię funkcję przewodniczącego Wydziałowej Komisji Kultury WFz UJ i w ramach tej komisji organizuję projekty dla studentów. Naukowo interesuję się socjologią miasta, socjologią edukacji i socjologią sportu. W moich życiu naukowy, staram się łączyć ze sobą te dziedziny socjologii i patrzeć na codzienne życie z ich perspektywy. W wolnym czasie składam rowery, jeżdżę nimi i staram się tworzyć kulturę rowerową.

 

Kornelia Kucharska - II miejsce w konkursie na najaktywniejszą/ego studentkę/a

Jestem obecnie na I roku studiów II stopnia, specjalizacja: „Badania rynku i analiza polityk publicznych". Od 4 lat pozostaję związana z Kołem Naukowym Studentów i Studentek Socjologii UJ, w którym obecnie pełnię funkcję przewodniczącej, będąc jednocześnie aktywną członkinią wszystkich sekcji. Aktualnie pracuję nad projektem związanym z ewaluacją „nowego" programu studiów w IS oraz Kongresem Młodej Socjologii. Naukowo interesuję się demografią i problemem opieki międzygeneracyjnej oraz zinstytucjonalizowanej w stosunku do osób starszych.

Katarzyna Mirowska - II miejsce w konkursie na najaktywniejszą/ego studentkę/a

Jestem wiceprzewdniczącą Koła Naukowego Studentów i Studentek Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednocześnie członkinią dwóch sekcji: Sekcji Antropologii Społecznej oraz Sekcji Badań Społecznych. Obecnie najbardziej absorbującym projektem, w którym uczestniczę jest organizacja 5. Kongresu Młodej Socjologii. Jest to przedsięwzięcie dające mi wiele satysfakcji, ale również niezwykle angażujące i wymagające wysiłku wielu osób. Równocześnie koordynuję projekt badania opinii studentów na temat zmian w programie studiów, którego wyniki mam nadzieję pomogą dopracować program studiów tak, by zapewniał wysoką jakość nauczania w naszym Instytucie oraz pozwalał czerpać satysfakcję z procesu dydaktycznego zarówno studentom, jak i wykładowcom. Obecnie realizuję specjalizację Badania rynku i analiza polityk publicznych, która jest bardzo wymagająca, ale daje mi dużo radości, kiedy uda się wykonać kolejny krok ku doskonałości w dziedzinie analizy danych. Naukowo najbardziej lubię zajmować się tematyką młodzieży i wykluczenia obszarów wiejskich. W wolnych chwilach lubię czytać, zwłaszcza reportaże, oraz spędzać czas na świeżym powietrzu, spacerując, jeżdżąc na rowerze lub rolkach.

Dominika Bęben - III miejsce w konkursie na najaktywniejszą/ego studentkę/a

Data opublikowania: 09.05.2014
Osoba publikująca: Anna Szwed