Premiera filmu pt. "Strajk 88. Nie ma wolności bez solidarności"

27 listopada 2018 r. (wtorek) o godzinie 18.00 w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędzie się premiera filmu pt. "Strajk 88. Nie ma wolności bez solidarności".

W 1988 roku w kombinacie metalurgicznym w Nowej Hucie został brutalnie spacyfikowany ostatni strajk w PRL-u. Był to moment zwrotny. Stało się jasne, że autorytarny system musi upaść. O jaką wolność walczyli uczestnicy i uczestniczki tamtych wydarzeń? Po 30 latach pytali ich o to studenci i studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na podstawie przeprowadzonych rozmów powstał film zrealizowany w ramach kursu “Solidarność - rozdział skończony?” w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako część europejskiego projektu o wolności - Freiraum realizowanego przez Goethe-Institut Krakau.

Cały projekt był okazją do wspólnych rozmów o wolności blisko 30 mieszkańców i mieszkanek Nowej Huty z pokoleniem, które dopiero wchodzi w dorosłe życie. Młodych ludzi interesował nie tylko strajk, ale także motywy włączania się w działalność opozycyjną, jej formy oraz codzienne wymiary solidarności.

W dzisiejszej rzeczywistości pytania o wolność są znowu bardzo aktualne. Żyjemy w świecie przemian i eurosceptycyzmu. Współczesna Europa mierzy się z wyzwaniami na wielu poziomach i poszukuje adekwatnych odpowiedzi. Goethe-Institut chce podjąć wyzwanie i dać polityce europejskiej nowe impulsy. Z tej potrzeby powstał projekt Freiraum, w który zaangażowanych jest 38 Instytutów w całej Europie. W Krakowie przyjął on formę filmu o Strajku w 1988 roku.

Scenariusz i reżyseria: Inga Hajdarowicz
Dokumentacja: Inga Hajdarowicz, Beata Kowalska
Zdjęcia: Marta Bogdańska, Inga Hajdarowicz, Michał Kidawa, Rafał Małecki
Dźwięk: Inga Hajdarowicz