"Kraków Bezdomny" - wernisaż prac i spotkanie z autorami wystawy

W poniedziałek, 21 stycznia 2019 r. o godzinie 14.00 w Instytucie Socjologii UJ odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Kraków Bezdomny" oraz spotkanie z autorami prac.

Szacuje się, że w Krakowie mieszka około 2 tysiące osób bez domu. Jak wygląda miasto z ich perspektywy? Co o nim myślą i jak się w nim czują? Opowiada o tym wystawa przygotowana przez bezdomnych mieszkańców Krakowa we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i inicjatywą Zupa na Plantach.

Sześcioro bezdomnych mieszkańców Krakowa, skupionych wokół inicjatywy Zupa na Plantach, przez kilka dni fotografowało miasto. O pokazanie Krakowa poprosiła ich Natalia Martini, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizująca badania na temat miasta doświadczanego w sytuacji bezdomności. Wyposażeni w jednorazowe aparaty fotograficzne mieli robić zdjęcia miejscom, które są dla nich ważne. Pomysłów na to, co i jak fotografować było tyle, ilu uczestników całego przedsięwzięcia. Jedni skrupulatnie dokumentowali przestrzenie, w których bywają na co dzień, inni skupili się na tworzeniu obrazów, które oddają codzienne doświadczenie życia w bezdomności. Wszyscy wykorzystali medium fotografii do powiedzenia czegoś ważnego o sobie, o nas i o mieście, w którym wspólnie żyjemy.

- Miasto obecne w codziennym doświadczeniu każdego z nas wygląda inaczej. Tworzą go unikalne konstelacje fragmentów i aspektów przestrzeni miejskiej, które są dla nas ważne - mówi Natalia Martini - Tak rozumianemu miastu przypatrujemy się najczęściej przez pryzmat doświadczeń domnych mieszkańców i mieszkanek, bezdomność traktujemy zaś w kategoriach problemu społecznego (w kontekście polityk miejskich również estetycznego), który należy rozwiązać. W swoich badaniach sytuację bezdomności traktuję jako szczególną perspektywę poznania miasta. Interesuje mnie jak wygląda miasto „bezdomne” i jak się w nim żyje.

Projekt fotograficzny, którego efekt można będzie zobaczyć 21 stycznia w Instytucie Socjologii, służy aktywnemu zaangażowaniu bezdomnych mieszkańców Krakowa w proces kształtowania wiedzy na temat miasta. W zamyśle autorów ma być również okazją do przyciągnięcia spojrzenia przechodniów i skierowania go tam, gdzie życzyliby sobie tego sami bezdomni, często niezauważani przez innych na co dzień.

- Udział w projekcie był przede wszystkim sposobem autorów na wyrażenie siebie, pokazaniu co dookoła siebie widzą i co to dla nich znaczy - mówi Natalia Rutkowska z inicjatywy Zupa na Plantach - Cała wystawa jest świadectwem szczególnej wrażliwości fotografów. Wrażliwości, której ze względu na stereotypy tkwiące w naszych głowach, często nie łączymy z osobami w kryzysie bezdomności. Niektóre ze zdjęć i ich opisów są naprawdę przejmujące. Ukazują rzeczywistość, której trudno szukać na pocztówkach czy oficjalnych fotografiach, a która jest przecież codziennością nie tylko bezdomnych, ale także wielu innych wykluczonych mieszkańców Krakowa. Rzeczywistość, którą czasem łatwiej ukryć. Mamy nadzieję, że po konfrontacji z tymi zdjęciami przynajmniej część „domnych” zastanowi się i popatrzy na osoby w kryzysie bezdomności z trochę innej perspektywy.

Wystawa powstała w ramach projektu badawczego „Miasto doświadczane w sytuacji bezdomności. Studium społeczno-przestrzenne” realizowanego w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (2016/23/N/HS6/00810). Partnerem wystawy jest inicjatywa Zupa na Plantach, która w każdą niedzielę spotyka się na Plantach przy Teatrze Słowackiego z osobami w kryzysie bezdomności.

Szczegóły w wydarzeniu: KRAKÓW BEZDOMNY

Data opublikowania: 14.01.2019