Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

12.04.2024
Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Laboratorium Praktyk Społecznych Instytutu Socjologii UJ zapraszają na dyskusję wokół książki Seweryna Rudnickiego (WH AGH) Wystarczająco dobra wiedza. Badania user experience a wytwarzanie praktycznie użytecznej wiedzy o świecie społecznym (Scholar 2023). Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17.30 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Czytelnia Biblioteki IS UJ (pokój 63, I piętro). Spotkanie ma na celu zaprezentowanie przez Autora tematyki książki, przedstawienie uzyskanych wyników oraz wniosków płynących z prowadzonych badań i analiz. Stanowiło będzie to wprowadzenie do dyskusji nad procesem powstawania wiedzy o świecie społecznym, która jest postrzegana jako praktyczna i użyteczna. Pozwoli też na pokazanie, w jaki sposób wiedza socjologiczna jest przekładana, adaptowana i może wchodzić do użycia poza nauką, znajdując zastosowania w różnych obszarach życia społecznego.
więcej o Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

11.04.2024
W ramach cyklu Socjologia w Centrum Instytut Socjologii UJ zaprasza na spotkanie Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego Kryzys klimatyczno-ekologiczny: jak jest? Dlaczego tak jest? Co robić? Rola uniwersytetu w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Co to znaczy być socjolożką/socjologiem w dobie szóstego wielkiego wymierania? Sztafeta międzypokoleniowa - co nam odebrano i czy coś otrzymaliśmy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni Goście, a ram dla dyskusji dostarczy książka pod redakcją dr hab. Kasi Jasikowskiej, prof. UJ i dr. Michała Pałasza Za pięć dwunasta koniec świata: kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk.
więcej o Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”

04.04.2024
Instytut Socjologii UJ wraz z Komitetem Badań nad Migracjami, Instytutem Psychologii Stosowanej UJ i Jagiellońskim Centrum Badań Migracyjnych jest współorganizatorem konferencji MIGRANCI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE: Sprawiedliwość, solidarność, inkluzja, która odbędzie się w dniach 23. - 25. września br. w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na konferencję! Propozycje referatów prosimy zgłaszać za pomocą formularza zgłoszeniowego do dnia 15 maja 2024 r. Podobnie jak w ubiegłych latach, propozycje referatów prosimy zgłaszać do poszczególnych sesji (wyboru określonej sesji można dokonać w formularzu zgłoszeniowym). Lista sesji znajduje się w zakładce: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/sesje-tematyczne.
więcej o Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”

Świąteczne życzenia od Instytutu Socjologii UJ

28.03.2024
więcej o Świąteczne życzenia od Instytutu Socjologii UJ

Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

20.03.2024
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z treścią Komunikatu Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ z dnia 19 marca 2024 r., zajęcia dydaktyczne na Wydziale Filozoficznym w dniach 3-5 kwietnia br. odbywać się będą w formie zdalnej.
więcej o Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

15.03.2024
Zapraszamy serdecznie na kolejne seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ UWAGA!!! Wyjątkowo spotykamy się w gościnnej siedzibie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przy ulica Reymonta 4, sala 023 Termin spotkania: 21 marca 2024 r., godzina 9:00 Tym razem posłuchamy wystąpienia prof. Dominika Bartmańskiego z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie Tytuł wystąpienia: Ikoniczne zaćmienie i antynomie antropologii. Kilka uwag o znaczeniu teorii znaczenia Bronisława Malinowskiego Abstrakt: Za życia Bronisław Malinowski (1884-1942) stał się nie tylko jedną z założycielskich postaci nowoczesnej antropologii społecznej, ale także kontrowersyjnym polemistą i trans-dyscyplinarnym celebrytą naukowym, który wpłynął na kluczowych socjologów anglosaskich kolejnych pokoleń, takich jak Parsons (bezpośrednio)
więcej o Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

13.03.2024
15 i 16 marca br. odbędzie się w Krakowie kolejne już spotkanie Living Lab, zespołu współtworzonego przez nauczycieli, nauczycielki, edukatorów, edukatorki, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką edukacji dla demokracji. Living Lab jest przestrzenią dyskusji, dzielenia się wiedzą oraz rozwiązaniami wspierającymi rozwój kompetencji obywatelskich uczniów i uczennic. Grupa ta została powołana w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT - Education for Responsible Democratic Citizenship, realizowanego przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum z 9 instytucjami partnerskimi.
więcej o Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.

11.03.2024
Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu palestyńskiego! 15 marca, w Międzynarodowy Dzień Walki z Islamofobią, wykład gościnny wygłosi Profesor Monika Bobako z Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Monika Bobako konflikt palestyński postrzega jako węzeł, w którym splatają się kluczowe dla współczesnej europejskiej autodefinicji pojęcia Żyda i Araba, żyda i muzułmanina, a także wizje tego, co europejskie. Ma on wymiar nie tylko polityczny, ale i quasi-metafizyczny. W trakcie spotkania poruszymy wymiar symboliczny i dyskursywny trwającej wojny i odpowiemy na pytania: Czym jest "nowy antysemityzm"?
więcej o Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.

Informacja o śmierci Profesora Kazimierza Frieske

26.02.2024
Do Instytutu Socjologii UJ dotarła smutna wiadomość, że zmarł nasz znamienity warszawski Kolega, Profesor Kazimierz Frieske. Był postacią nadzwyczaj oryginalną i intelektualnie samodzielną. Wystarczy, jeśli przykładowo przywołamy Utopie inkluzji. Sukcesy i porażki programów reintegracji społecznej, w którym to miejscu odmiennie od potocznego popularnego rozumowania wnikliwie wskazał na złożone społeczne przejawy tej tematyki. Powiedzmy tak, że był sobą i tę samodzielność przejawiał tak w teoretycznym, jak i bardziej praktycznym wymiarze. Nic dziwnego, że zagadnienia problemów społecznych były mu bardzo bliskie. Pisząc w imieniu całego naszego środowiska pozwolę sobie jednocześnie na nutę osobistą. Poznaliśmy się trzydzieści lat temu, gdy On był Dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a ja pełniłem taką samą funkcję w Uniwersytecie Jagiellońskim. Bardzo szybko doszło między nami do refleksji nad wynikającymi z tego wspólnymi wyzwaniami, a następnie rozwijały się kontakty ściślej merytoryczne – dla mnie bardzo ciekawe i wartościowe. Ale nie tylko ja. Również w przypadku innych osób zaczęło to mieć miejsce. Raz jeszcze, wyrażamy żal i przekazujemy te uczucia Bliskim Zmarłego. Będziemy pamiętać.
więcej o Informacja o śmierci Profesora Kazimierza Frieske

Zaproszenie na konferencję naukową "Jak feminizm zmienia uniwersytet "

15.02.2024
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową Jak feminizm zmienia uniwersytet    Data: 8 marca 2024 roku, godz. 10:00 - 15:00    Miejsce: Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 24, Kraków   Wydarzenie towarzyszące obchodom 130-lecia kobiet w Uniwersytecie Jagiellońskim. Konferencja będzie zarazem okazją do świętowania Jubileuszu 40-lecia pracy naukowej Profesor Krystyny Slany. Zorganizowana przez Zakład Intersekcjonalnych Badań Społecznych, we współpracy z Rzeczniczką Praw i Wartości Akademickich UJ. Rejestracja na konferencję przez FORMULARZ   Program    10:00 Otwarcie konferencji  10:30 Wykłady plenarne Profesor Krystyna Slany, Uniwersytet Jagielloński  Profesor Małgorzata Fuszara, Uniwersytet Warszawski  Dr Marcin Śmietana, University of Cambridge  Moderacja: Profesor Beata Kowalska, Uniwersytet Jagielloński 12:00 Przerwa    12:30 Sesja naukowa: Jak feminizm zmienia uniwersytet?   Moderacja: Dr Justyna Struzik  
więcej o Zaproszenie na konferencję naukową "Jak feminizm zmienia uniwersytet "