Logika i granice odpowiedzialności - wykład Profesora Piotra Sztompki

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na wykład Profesora Piotra Sztompki pt. Logika i granice odpowiedzialności, który zainauguruje nowy cykl Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ – serię spotkań on-line z wybitnymi Przedstawicielkami i Przedstawicielami życia naukowego i społecznego w Polsce.

Kilka słów o wykładzie:

Odpowiedzialność to jedna z najważniejszych reguł międzyludzkich relacji. Łączy w sobie dwie istotne wartości: rozumność działań i branie pod uwagę dobra innych. Nabiera szczególnego znaczenia w sytuacjach kryzysowych, takich jak obecna pandemia. W wykładzie podjęta zostanie analiza reguły odpowiedzialności, jej granic, typów naruszeń i form egzekwowania. Przykłady zarówno wyjątkowej odpowiedzialności (personelu medycznego), jak i rażącej nieodpowiedzialności (ze strony zarówno organów władzy jak i obywateli) zostaną zaczerpnięte z aktualnej walki z pandemią.

Profesor Piotr Sztompka

Wykład odbędzie się 22 października 2020 r. (czwartek) o godz. 18:00 na platformie MsTeams

Zapraszamy Państwa do obejrzenia Zaproszenia Profesora Piotra Sztompki na wykład

Piotr Sztompka jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowcą w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Należy do zagranicznych akademii nauk: Academia Europaea i American Academy of Arts and Sciences. W latach 2002-2006 pełnił prestiżową funkcję prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA). Przez dwie kadencje był przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN. Pełnił także funkcję Dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wykładał na uczelniach zagranicznych na czterech kontynentach. Jest autorem kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów, które ukazały się w 14 językach. Za dwie książki Socjologia. Analiza społeczeństwa (2002, 2012) i Socjologia zmian społecznych (2005) zdobył najwyższe polskie wyróżnienie naukowe Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zwaną "polskim Noblem". Nagrodzony także New Europe Prize (1995).

Doktor honoris causa 4 uczelni: 2 polskich i 2 zagranicznych. Odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2014). W roku 2006 otrzymał najwyższe wyróżnienie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Medal "Merentibus", a w roku 2017 Złoty Medal UJ "Plus ratio quam vis".

Organizator:
Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie