Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Zmarł Profesor Hieronim Kubiak

22.04.2024
Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 21 kwietnia 2024 roku, po długiej chorobie, zmarł prof. dr hab. Hieronim Kubiak – wybitny socjolog, profesor emerytowany Uniwersytetu Jagiellońskiego, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Socjologii UJ oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Prof. dr hab. Hieronim Kubiak urodził się 30 września 1934 w Rudzie Pabianickiej koło Łodzi. Był absolwentem filologii rosyjskiej (1956) oraz socjologii (1964) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat obronił w 1968 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1979 roku, a profesora zwyczajnego w 1990 roku. Zainteresowania naukowe prof. dr. hab. Hieronima Kubiaka koncentrowały się na problematyce socjologii religii, socjologii kultury, teorii procesów narodotwórczych, wspólnotach etnicznych, migracjach międzynarodowych oraz socjologii władzy i polityki.
więcej o Zmarł Profesor Hieronim Kubiak

Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"

18.04.2024
Serdecznie zapraszamy na Seminarium Bitwy żywnościowe z wojną w tle Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Sala im. Władysława Kwasniewicza (Czytelnia Biblioteki IS UJ) 25.04.2024 r., godz. 13:00 Przedmiotem dyskusji będzie wykorzystywanie bezpieczeństwa żywnościowego do poszerzania własnych wpływów globalnych, regionalnych i lokalnych przez graczy, którzy kontrolując proces produkcji i/lub dystrybucji żywności zyskują w dzisiejszym świecie oręż do walki o własne interesy niemal równie istotny, co konwencjonalne środki prowadzenia wojny. Podczas wystąpień zarysowany zostanie kontekst ponowoczesnego systemu społecznego i
więcej o Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"

Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

12.04.2024
Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Laboratorium Praktyk Społecznych Instytutu Socjologii UJ zapraszają na dyskusję wokół książki Seweryna Rudnickiego (WH AGH) Wystarczająco dobra wiedza. Badania user experience a wytwarzanie praktycznie użytecznej wiedzy o świecie społecznym (Scholar 2023). Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17.30 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Czytelnia Biblioteki IS UJ (pokój 63, I piętro). Spotkanie ma na celu zaprezentowanie przez Autora tematyki książki, przedstawienie uzyskanych wyników oraz wniosków płynących z prowadzonych badań i analiz. Stanowiło będzie to wprowadzenie do dyskusji nad procesem powstawania wiedzy o świecie społecznym, która jest postrzegana jako praktyczna i użyteczna. Pozwoli też na pokazanie, w jaki sposób wiedza socjologiczna jest przekładana, adaptowana i może wchodzić do użycia poza nauką, znajdując zastosowania w różnych obszarach życia społecznego.
więcej o Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

11.04.2024
W ramach cyklu Socjologia w Centrum Instytut Socjologii UJ zaprasza na spotkanie Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego Kryzys klimatyczno-ekologiczny: jak jest? Dlaczego tak jest? Co robić? Rola uniwersytetu w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Co to znaczy być socjolożką/socjologiem w dobie szóstego wielkiego wymierania? Sztafeta międzypokoleniowa - co nam odebrano i czy coś otrzymaliśmy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni Goście, a ram dla dyskusji dostarczy książka pod redakcją dr hab. Kasi Jasikowskiej, prof. UJ i dr. Michała Pałasza Za pięć dwunasta koniec świata: kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk.
więcej o Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”

04.04.2024
Instytut Socjologii UJ wraz z Komitetem Badań nad Migracjami, Instytutem Psychologii Stosowanej UJ i Jagiellońskim Centrum Badań Migracyjnych jest współorganizatorem konferencji MIGRANCI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE: Sprawiedliwość, solidarność, inkluzja, która odbędzie się w dniach 23. - 25. września br. w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na konferencję! Propozycje referatów prosimy zgłaszać za pomocą formularza zgłoszeniowego do dnia 15 maja 2024 r. Podobnie jak w ubiegłych latach, propozycje referatów prosimy zgłaszać do poszczególnych sesji (wyboru określonej sesji można dokonać w formularzu zgłoszeniowym). Lista sesji znajduje się w zakładce: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/sesje-tematyczne.
więcej o Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”

Świąteczne życzenia od Instytutu Socjologii UJ

28.03.2024
więcej o Świąteczne życzenia od Instytutu Socjologii UJ

Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

20.03.2024
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z treścią Komunikatu Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ z dnia 19 marca 2024 r., zajęcia dydaktyczne na Wydziale Filozoficznym w dniach 3-5 kwietnia br. odbywać się będą w formie zdalnej.
więcej o Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

15.03.2024
Zapraszamy serdecznie na kolejne seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ UWAGA!!! Wyjątkowo spotykamy się w gościnnej siedzibie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przy ulica Reymonta 4, sala 023 Termin spotkania: 21 marca 2024 r., godzina 9:00 Tym razem posłuchamy wystąpienia prof. Dominika Bartmańskiego z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie Tytuł wystąpienia: Ikoniczne zaćmienie i antynomie antropologii. Kilka uwag o znaczeniu teorii znaczenia Bronisława Malinowskiego Abstrakt: Za życia Bronisław Malinowski (1884-1942) stał się nie tylko jedną z założycielskich postaci nowoczesnej antropologii społecznej, ale także kontrowersyjnym polemistą i trans-dyscyplinarnym celebrytą naukowym, który wpłynął na kluczowych socjologów anglosaskich kolejnych pokoleń, takich jak Parsons (bezpośrednio)
więcej o Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

13.03.2024
15 i 16 marca br. odbędzie się w Krakowie kolejne już spotkanie Living Lab, zespołu współtworzonego przez nauczycieli, nauczycielki, edukatorów, edukatorki, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką edukacji dla demokracji. Living Lab jest przestrzenią dyskusji, dzielenia się wiedzą oraz rozwiązaniami wspierającymi rozwój kompetencji obywatelskich uczniów i uczennic. Grupa ta została powołana w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT - Education for Responsible Democratic Citizenship, realizowanego przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum z 9 instytucjami partnerskimi.
więcej o Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.

11.03.2024
Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu palestyńskiego! 15 marca, w Międzynarodowy Dzień Walki z Islamofobią, wykład gościnny wygłosi Profesor Monika Bobako z Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Monika Bobako konflikt palestyński postrzega jako węzeł, w którym splatają się kluczowe dla współczesnej europejskiej autodefinicji pojęcia Żyda i Araba, żyda i muzułmanina, a także wizje tego, co europejskie. Ma on wymiar nie tylko polityczny, ale i quasi-metafizyczny. W trakcie spotkania poruszymy wymiar symboliczny i dyskursywny trwającej wojny i odpowiemy na pytania: Czym jest "nowy antysemityzm"?
więcej o Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.