Startuje pierwszy polski naukowy talk-show!

Wdrożona niedawno reforma nauki kładzie duży nacisk na popularyzację badań oraz współpracę uniwersytetów z otoczeniem społecznym i gospodarczym. Dlatego Uniwersytet Jagielloński startuje z pierwszym w Polsce naukowym talk-show „Punkt krytyczny”. Projekt powstaje w obszarze badawczym „Society of the Future”.

Dwa lata temu MNiSW przeprowadziło prestiżowy konkurs w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. W ten sposób wyłoniono 10 najlepszych uczelni w Polsce, którym przyznano dodatkowe środki na badania. Wśród zwycięzców znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Ważnym elementem programu jest upowszechnianie wiedzy naukowej poza samym uniwersytetem. Stąd pomysł na nową formę popularyzację nauki. „Wiemy, że publiczność jest już trochę zmęczona kolejnym spotkaniami w formie transmisji bezpośrednio z czyjejś kuchni lub pracowni. Na początku miało to oczywiście swój urok, nadszedł jednak moment, aby sprofesjonalizować format dyskusji online. I tak narodził się pomysł na naukowy talk-show” – mówi dr Samuel Nowak z Instytutu Psychologii UJ. Wspólnie z Tomaszem Pytko, rzecznikiem prasowym Wydziału Filozoficznego UJ, opracowali nowy schemat produkcyjny, postanowili też wykorzystać formułę talk-show. „Mamy już doświadczenie przy projekcie Science First, który docierał online nawet do kilkudziesięciu tysięcy widzek i widzów. Naszym założeniem było, aby nowy program był atrakcyjnie wizualny, realizowany w przy użyciu wielu kamer. Do tego wizualizacje 360 st. W specjalnie stworzonym studio” – wyjaśnia Tomasz Pytko. Cel jest jeden: utrzymać uwagę publiczności, aby łatwiej dzielić się wiedzą o najnowszych zdobyczach nauki. Program poświęcony zostanie badaniom, które prowadzą laboratoria skupione w obszarze badawczym „Society of the Future” na UJ.

Producenckie wyzwanie

„Konwencja talk-show na żywo to nie tylko gwarancja żywej dyskusji, ale i możliwość kontaktu z widownią, którą zapraszamy do zadawania pytań” – wyjaśnia dr Nowak. Sporym wyzwaniem okazała się organizacja produkcji. Ekipę ugości krakowski inkubator kulturalno-kawiarniany Hevre. Ze względu na pandemiczne okoliczności przed zespołem stanęło wiele wyzwań m.in. konieczność wykonania testów w dniu produkcji i dezynfekcja sal. „Mamy to szczęście, że UJ zaszczepił naukowców i naukowczynie, co sprawia, że ta produkcja jest w ogóle możliwa” – tłumaczy Tomasz Pytko.

Zaczynamy od ekstremizmu

Realizatorzy długo szukali tematu premierowej emisji. Postanowili przyjrzeć się ekstremizmom. „To bardzo szerokie pojęcie. Dlatego będziemy chcieli zastanowić się czym właściwie jest ekstremizm? Jakie postawy psychologia i socjologią określają jako ekstremistyczne – jakie normy są punktem odniesienia? Czy ekstremizm to problem polityki oraz religii? Czy można np. być twórcą ekstremalnym? – pytają gospodarze programu.

„Punkt krytyczny” S01E01 gościć będzie dr Ewę Szumowską z Centre for Social Cognitive Studies Instytutu Psychologii UJ oraz dr hab. Katarzynę Zielińską prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ, która kieruje Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab) w POB FutureSoc.

Pierwszy odcinek już w najbliższą środę 31 marca o godzinie 18.30. Całość dostępna będzie online przez portale YouTube i Facebook.

Więcej informacji w WYDARZENIU.

Data opublikowania: 30.03.2021