Ogłoszenie wyników konkursu Nieposłusznie 2020 na dzienniki/pamiętniki oporu

Ogłoszenie wyników konkursu
Nieposłusznie 2020 na dzienniki/pamiętniki oporu

 


Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane prace. Kobiece akty oporu i zaangażowania znikają często w meandrach historii. Dzięki Wam udało się zapisać ważny fragment zmagań kobiet o uznanie, odzyskanie głosu, prawo do decydowania o sobie. Przysłane pamiętniki składają się na bogatą mozaikę poruszających doświadczeń trzech pokoleń, osób z różnych miejsc w kraju i poza jego granicami. Wszystkie w poruszający sposób odbijają skrajne emocje, długo skrywany gniew z powodu niesprawiedliwości. Przywrócone poczucie sprawczości pociąga za sobą odwagę wyobrażania sobie lepszego jutra oraz działania na jego rzecz. Wspomnienia tych opisywanych momentów mogą stać się częścią naszej tożsamości, busolą dla dalszych działań.

Dziękujemy, że mogłyśmy towarzyszyć osobistym transformacjom, wyłaniającemu się siostrzeństwu. Każda z tych opowieści była ważna i unikalna, bez względu na to czy liczyła kilkadziesiąt stron, czy kilka. Socjologia jest nauką, która stara się zrozumieć osobiste doświadczenie na tle zachodzących procesów społecznych i tym głównie kierowałyśmy_liśmy się w wyborze wyróżnionych prac. Każda z nas czytała prace indywidualnie, by potem decyzję podjąć w wyniku dyskusji – zespołowo podczas spotkania Komisji Konkursowej. W pracach Komisji Konkursowej brały udział osoby o różnym stażu badawczym, również studentki, aby różnorodne perspektywy członkiń_członków Komisji Konkursowej uwarunkowane wiekiem, miejscem pochodzenia i innymi wymiarami tożsamości pozwoliły na wielowymiarowe spojrzenie i dostrzeżenie doświadczeń autorek_ów prac. Wybór był trudny i pozostaje niedosyt, że nie każdą pracę udało się należycie docenić. Dlatego każda z osób, która przysłała pamiętnik zostanie wyróżniona – prześlemy nagrody książkowe.


Poniżej zamieszczamy listę prac nagrodzonych i wyróżnionych:

  1. DEZORGANIZACJA ANARCHISTYCZNA – Gaja H.
  2. PAMIĘTNIK AKTYWISTKI. Trudne krwawe tygodnie/ Po czarnym poniedziałku – Anna K.
  3. O TYM, JAK ZACZĘŁAM JEŚĆ PIZZĘ W SŁUSZNEJ SPRAWIE I ZNALAZŁAM WYTŁUMACZENIE NIECHĘCI DO KOLOROWYCH LAMPEK – Pseudonim


WYRÓŻNIENIA (według kolejności alfabetycznej)

  • HEJ, JESTEM LESBIJKĄ I TEŻ COŚ TAM STRAJKOWAŁAM – Dominika Gorgon
  • JA MATKA POLKA – Małgorzata K.
  • OŻYWIONA – Marta Godlewska
  • ROZPAKOWAŁAM WALIZKĘ? – Zu

 

Gratulujemy!


Komisja Konkursowa w składzie:

prof. dr hab. Krystyna Slany
dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ
dr hab. Magdalena Ślusarczyk, prof. UJ
dr Marta Warat dr Justyna Struzik
dr Ewa Krzaklewska
mgr Ewelina Ciaputa
mgr Radosław Nawojski
mgr Anna Ratecka
mgr Agnieszka Karoń
Magdalena Krzemień
Dominika Podgajny
Anna Rapacz

Data opublikowania: 30.04.2021
Osoba publikująca: Olga Maciejewska