Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Małopolska Noc Naukowców 2022

27.09.2022
Serdecznie zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim, która zgodnie z tradycją odbywa się w ostatni piątek tego miesiąca, czyli 30 września. Na wszystkich zainteresowanych czeka ponad 80 naukowych wydarzeń w różnych jednostkach UJ. Fascynujące prezentacje, spektakularne pokazy i eksperymenty, inspirujące wykłady oraz ciekawe warsztaty to tylko część naszych propozycji. Jeżeli więc macie ochotę posłuchać wszechświata, pobawić się piorunami w mikrofali, zobaczyć symulację erupcji wulkanu i giełdy papierów wartościowych, zerknąć do największego w tej części Europy synchrotronu rozpędzającego cząstki do ogromnych prędkości albo poszukać ucieczki w naukowym escape roomie, to śmiało wpadajcie na nasze wydarzenie!
więcej o Małopolska Noc Naukowców 2022

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii UJ

26.09.2022
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która odbędzie się we wtorek, 4 października 2022 roku o godzinie 11:00 w Auli Collegium Novum. Wykład Inauguracyjny pt. Krakowsko-zakopiańskie światy twórcy nowoczesnej antropologii. W stulecie publikacji „Argonautów zachodniego Pacyfiku” Bronisława Malinowskiego wygłosi Profesor Grażyna Kubica-Heller. Podczas Uroczystości odbędzie się symboliczne pożegnanie pracowniczek Instytutu Socjologii UJ, które w mijającym roku akademickim przechodzą na emeryturę. Uprzejmie informujemy także, że decyzją Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ dr. hab. Jacka Nowaka, prof. UJ, w dniu 4 października br. w godzinach 11:00 – 13:00 ogłoszone zostały godziny dziekańskie. W tym czasie nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczne. Zapraszamy serdecznie do udziału w Inauguracji!
więcej o Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii UJ

Międzynarodowa konferencja naukowa "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce."

27.09.2022
Międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. W stulecie publikacji ‘Argonautów zachodniego Pacyfiku’, 26 - 27 września 2022 r. Instytut Socjologii UJ Setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Życiu i twórczości Bronisława Malinowskiego poświęcono już wiele ważnych prac. Przede wszystkim trzeba wymienić pierwszy tom biografii autorstwa Michaela Younga, opublikowany również po polsku, a także prace Adama Kupera, Petra Skalnika i Roberta Thorntona oraz innych historyków antropologii.Międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. W stulecie publikacji ‘Argonautów zachodniego Pacyfiku’, 26 - 27 września 2022 r. Instytut Socjologii UJ Setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Życiu i twórczości Bronisława Malinowskiego poświęcono już wiele ważnych prac. Przede wszystkim trzeba wymienić pierwszy tom biografii autorstwa Michaela Younga, opublikowany również po polsku, a także prace Adama Kupera, Petra Skalnika i Roberta Thorntona oraz innych historyków antropologii.
więcej o Międzynarodowa konferencja naukowa "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce."

Pożegnanie Profesora Lucjana Kocika

09.09.2022
Z żalem żegnamy naszego wieloletniego emerytowanego pracownika prof. zw. dr. hab. LUCJANA KOCIKA wybitnego socjologa, Drogiego Przyjaciela, Osobę która zawsze wnosiła ciepło i humor w nasze środowisko. Drogi Lucjanie, pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci przede wszystkim przez Twoje ważne prace z zakresu socjologii rodziny i socjologii wsi. Rodzinie i Najbliższym Profesora składamy wyrazy serdecznego współczucia Dyrekcja oraz pracownicy i pracowniczki Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
więcej o Pożegnanie Profesora Lucjana Kocika

Reprezentanci i reprezentantki IS UJ na XVIII Ogólnopolskim Zjeździe Socjologicznym

26.07.2022
W dniach 14-17 września 2022 roku w Warszawie pod hasłem Społeczeństwo przyszłości. Rekompozycje odbędzie się XVIII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny. To najważniejsza i największa cykliczna konferencja środowiska socjologicznego w Polsce, organizowana co trzy lata przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Udział w tegorocznym Zjeździe zapowiedzieli wybitni przedstawiciele i przedstawicielki naszej dyscypliny z szeregu wiodących ośrodków naukowych i akademickich z kraju i zagranicy, a także przewodniczący najważniejszych międzynarodowych stowarzyszeń socjologicznych: International Sociological Association i European Sociological Association.
więcej o Reprezentanci i reprezentantki IS UJ na XVIII Ogólnopolskim Zjeździe Socjologicznym

Sukces zespołów badawczych z IS UJ w konkursie CITTRU UJ

08.07.2022
Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie działań ukierunkowanych na tworzenie innowacji oraz na komercjalizację wyników badań naukowych. Z ogromną radością informujemy, że dofinansowanie otrzymały dwa projekty, w których kierownikami zespołów są osoby z Instytutu Socjologii UJ: dr hab. Aleksandra Wagner, prof. UJ – projekt Plug & Chill mgr Tadeusz Rudek – projekt Capturing invisible SERDECZNIE GRATULUJEMY SUKCESU!
więcej o Sukces zespołów badawczych z IS UJ w konkursie CITTRU UJ

Sukces doktorantki i doktoranta związanych z Instytutem Socjologii UJ

08.07.2022
Mgr Agata Rejowska otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Stypendia przyznano łącznie 37 doktorantom i doktorantkom wykazującym się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej – w tym pięciorgu w dyscyplinie nauki socjologiczne. Pełna lista stypendystów dostępna jest na stronie MEiN Mgr Tadeusz Rudek otrzymał prestiżowe stypendium SYLFF. Spędzi semestr letni 2022/2023 w Harvard University, gdzie będzie rozwijał teorię socjotechnicznych imaginariów pod okiem jej twórczyni Sheili Jasanoff. Dostał się także do programu King's College London, gdzie przez dwa miesiące (wrzesień - październik 2022 roku) będzie współpracował z dr. Tomasem Maltbym wokół zagadnień związanych z polityką klimatyczno-energetyczną.
więcej o Sukces doktorantki i doktoranta związanych z Instytutem Socjologii UJ

Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozoficznym UJ

05.07.2022
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozoficznym w dyscyplinie nauk socjologicznych. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym: posiadają co najmniej stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych; posiadają odpowiedni dorobek naukowy; biorą czynny udział w życiu naukowym. Informacja o projekcie i zadaniach: Oferujemy stanowisko typu Post Doc w grancie T-AP RRR GEN-MIGRA: Gender, mobilities and migration during and post COVID-19 pandemic- vulnerability, resilience and renewal, No-2021/03/Y/HS6/00159,w pełnym wymiarze czasu pracy, na okres trwania projektu (maks. 24 miesiące).
więcej o Konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozoficznym UJ

Ogłoszenie o stanowisku w projekcie Horyzontu Europa PLAN’EAT

24.06.2022
O projekcie Projekt Food systems transformation towards healthy and sustainable dietary behaviour (PLAN’EAT) służy wypracowaniu rekomendacji i narzędzi zmiany ku bardziej zrównoważonym i zdrowym nawykom żywieniowym. Jego częścią są wielosektorowe, wieloaspektowe i wielodyscyplinowe badania w całej Europie, która będą podstawą identyfikacji kluczowych czynników wzorów żywieniowych i wypracowania skutecznych rozwiązań, przekładających się na poprawę konsumpcji żywności w Europie. Badanie realizowane są w konsorcjum 24 partnerów, w tym uniwersytetów, różnego rodzaju jednostek badawczych i edukacyjnych, think-tanków i innych podmiotów.
więcej o Ogłoszenie o stanowisku w projekcie Horyzontu Europa PLAN’EAT

The 2nd Annual International Seminar "Memory and Education: Hope and Disappointment?"

24.06.2022
Special Interest Group of European Association of Schools of Social Work Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work will kindly invite you to the 2nd Annual International Seminar entitled Memory and Education: Hope and Disappointment? The Seminar will take place on June 24, 2022 at 5:30 pm, online on ZOOM (LINK to the meeting) The special guests of the Seminar: JUDr .Tomáš Kraus – Director of The Terezin Initiative Institute, Czech Republic Prof. Dr. Susanne Maurer – Philipps-Universität Marburg, Germany
więcej o The 2nd Annual International Seminar "Memory and Education: Hope and Disappointment?"