Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Zaproszenie na konferencję naukową "Jak feminizm zmienia uniwersytet "

15.02.2024
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową Jak feminizm zmienia uniwersytet    Data: 8 marca 2024 roku, godz. 10:00 - 15:00    Miejsce: Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 24, Kraków   Wydarzenie towarzyszące obchodom 130-lecia kobiet w Uniwersytecie Jagiellońskim. Konferencja będzie zarazem okazją do świętowania Jubileuszu 40-lecia pracy naukowej Profesor Krystyny Slany. Zorganizowana przez Zakład Intersekcjonalnych Badań Społecznych, we współpracy z Rzeczniczką Praw i Wartości Akademickich UJ. Rejestracja na konferencję przez FORMULARZ   Program    10:00 Otwarcie konferencji  10:30 Wykłady plenarne Profesor Krystyna Slany, Uniwersytet Jagielloński  Profesor Małgorzata Fuszara, Uniwersytet Warszawski  Dr Marcin Śmietana, University of Cambridge  Moderacja: Profesor Beata Kowalska, Uniwersytet Jagielloński 12:00 Przerwa    12:30 Sesja naukowa: Jak feminizm zmienia uniwersytet?   Moderacja: Dr Justyna Struzik  
więcej o Zaproszenie na konferencję naukową "Jak feminizm zmienia uniwersytet "

Socjologia w Centrum: „Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym"

10.01.2024
Instytut Socjologii UJ i Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w ramach cyklu Socjologia w Centrum zapraszają na spotkanie "Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym" W jaki sposób można rozumieć pojęcia rozwoju i ruchu społecznego? Co ma w nich wymiar indywidualny, jednostkowy, a co definiowane jest jako relacyjne i społeczne? Co decyduje o dynamice przemian społecznych w czasach globalizacji? W jaki warunkach rozwój staje się zrównoważony i jak wpływa to na kształt społeczeństwa? W jaki sposób teorie ruchów społecznych mogą być przydatne do zrozumienia rozwoju zrównoważonego i szerzej -
więcej o Socjologia w Centrum: „Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym"

Zaproszenie na Konferencję "Polityka gotowości na wypadek katastrof humanitarnych Perspektywa pomocy społecznej"

10.01.2024
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Instytut Socjologii UJ zapraszają na konferencję Polityka gotowości na wypadek katastrof humanitarnych. Perspektywa pomocy społecznej. Konferencja jest wynikiem współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Instytutu Socjologii UJ oraz Katedry Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UJ zainicjowanej w 2023 roku w ramach projektu Behaviour in Crisis Lab UJ Instytucje pomocowe – perspektywa uważności na traumę, wspieranego przez międzynarodową grupę badawczą Healthy Social-welfare Organization – Alliance for Resilience (HEALTHY SOAR). Adresowana jest do pracowników systemu pomocy społecznej, a także osób zajmujących się tematyką reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz osób narażonych na pracę w takich warunkach.
więcej o Zaproszenie na Konferencję "Polityka gotowości na wypadek katastrof humanitarnych Perspektywa pomocy społecznej"

Świąteczne życzenia

20.12.2023
Na nadchodzący świąteczno-noworoczny czas życzymy Państwu i Waszym Bliskim zdrowia, wytchnienia i pokoju. Niech rok 2024 przyniesie nam poczucie, że wszystkie sprawy idą ku lepszemu, a my mamy w tych zmianach udział.
więcej o Świąteczne życzenia

Konkurs na stanowisko administracyjne w grupie pracowników administracyjnych w IS UJ

08.12.2023
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko administracyjne w grupie pracowników administracyjnych w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozoficznym Wymagania kwalifikacyjne: ukończone studia wyższe, bardzo dobra znajomość programu MS Office (Word, Excel), znajomość w mowie i piśmie języka angielskiego, doświadczenie w pracy biurowej. Dodatkowe wymagania i oczekiwania: wysoka kultura osobista, zdolności komunikacyjne, umiejętność analitycznego myślenia, dobra organizacja pracy własnej, umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność, umiejętność obsługi systemu USOS.
więcej o Konkurs na stanowisko administracyjne w grupie pracowników administracyjnych w IS UJ

Zaproszenie na spotkanie "O karnawałach solidarności i demokracji"

06.12.2023
Serdecznie zapraszamy na spotkanie zatytułowane O karnawałach solidarności i demokracji Karnawały demokracji nie są jeszcze zmianą, ale są ważnymi ruchami prefiguratywnymi przygotowującymi zmiany, na które trzeba cierpliwe pracować i które wymagają czasu (Elżbieta Matynia) 11 grudnia 2023 r., godz. 16.00 - 18.00 Instytut Socjologii UJ ul. Grodzka 52 sala 79 (II piętro) Wprowadzenie stanu wojennego brutalnie przerwało karnawał Solidarności, tą eksplozję obywatelskich nadziei na zmianę i tysiące działań, żeby ją urzeczywistnić. W rocznicę tego wydarzenia chcemy przypomnieć o innym demokratycznym karnawale, bardziej współczesnym, gdy tysiące Białorusinów i Białorusinek wyszło na ulice w obronie swoich nadziei, wolności, godności i demokracji.
więcej o Zaproszenie na spotkanie "O karnawałach solidarności i demokracji"

FORUM IS UJ: Steven A. Tuch - "Gender Differences in Whites' Racial Attitudes Revisited: A Twenty-Year Retrospective"

01.12.2023
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu FORUM INSTYTUTU SOCJOLOGII UJ! Już w najbliższy czwartek, 7 grudnia br. naszym Gościem będzie Profesor Steven A. Tuch z George Washington University (Waszyngton, DC.), który wygłosi wykład zatytułowany Gender Differences in Whites' Racial Attitudes Revisited: A Twenty-Year Retrospective. Abstrakt wystąpienia: Studies of gender differences in orientation toward others have found that women tend to be more concerned with affective processes and are more likely to be other-focused, while men tend to be more instrumental and self-oriented. Some research has extended this finding to include gender differences in racial attitudes, reporting that women are also more favorable than men in their racial outlooks. In a 2003 study published in the journal Social Psychology Quarterly, Michael Hughes and I examined differences between white men and white women across a broader spectrum of racial attitudes using more diverse national samples than earlier studies had employed. We found that gender differences in racial attitudes were small, inconsistent, and limited mostly to attitudes about racial policy. We concluded that our findings were consistent with the view that white women's and white men's racial attitudes are rooted in
więcej o FORUM IS UJ: Steven A. Tuch - "Gender Differences in Whites' Racial Attitudes Revisited: A Twenty-Year Retrospective"

Zaproszenie na 11. Seminarium Skoncentrowane na Osobie

15.11.2023
Serdecznie zapraszamy na 11. Seminarium Skoncentrowane na Osobie Fenomen doświadczania choroby. Perspektywa doradcy ds. zdrowienia z udziałem Agnieszki Ejsmont. Seminarium będzie okazją do uczczenia jubileuszu 10-lecia Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej - Stowarzyszenie, z którym Instytut Socjologii UJ od lat współpracuje przy organizacji wydarzeń naukowych i popularyzujących naukę oraz w działaniach z obszaru profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego.
więcej o Zaproszenie na 11. Seminarium Skoncentrowane na Osobie

Zaproszenie na seminarium "Towards Trauma Informed Organisation in Behaviour in Crisis Lab"

20.10.2023
Zapraszamy na międzynarodowe seminarium zatytułowane Towards Trauma Informed Organisation in Behaviour in Crisis Lab, które odbędzie się w czwartek, 26 października br. o godzinie 16:30. Zapraszamy do udziału stacjonarnie w Centrum Wsparcia Nauki UJ lub do śledzenia transmisji online! Podczas tego wyjątkowego spotkania podejmiemy dyskusję nad kwestiami, które stają się coraz bardziej znaczące nie tylko z perspektywy badawczej i nuakowej, ale również dla praktyki organizacji życia społecznego w czasach określanych jako polikryzys.
więcej o Zaproszenie na seminarium "Towards Trauma Informed Organisation in Behaviour in Crisis Lab"

Zaproszenie na spotkanie z Profesorem Piotrem Sztompką

17.10.2023
Instytut Socjologii UJ Stowarzyszenie All In UJ Wydawnictwo Znak Horyzont zapraszają na spotkanie Tajemnice sukcesu Rozmowa z Profesorem Piotrem Sztompką połączona z prezentacją jego najnowszych książek: Wiarygodność. Sekret dobrych relacji i Kopia zapasowa. O życiu, społeczeństwie i socjologii. Spotkanie poprowadzą: prof. dr hab. Maria Flis, Faustyna Zdziarska oraz Marcin Milczarski. Zapraszamy do Auli Collegium Novum UJ, w poniedziałek 23 października o godz. 18:00.
więcej o Zaproszenie na spotkanie z Profesorem Piotrem Sztompką