Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć

25.11.2022
Każdego roku w dniach 25 listopada - 10 grudnia, odbywa się międzynarodowa kampania 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć. Podobnie jak w poprzednich latach, Uniwersytet Jagielloński włącza się w jego obchody. Mamy przyjemność i zaszczyt poinformować, iż tegoroczna edycja kampanii została objęta patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. W imieniu Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ chcielibyśmy zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w organizowanych w ramach kampanii wydarzeniach – zachęcają Organizatorzy. Na kampanię wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka).
więcej o 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć

Relacja z konferencji "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce..."

18.11.2022
W dniach 26-27 września br. w murach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. W stulecie publikacji ‘Argonautów zachodniego Pacyfiku’. Konferencja wpisuje się w wieloletnią tradycję badań prowadzonych w Instytucie Socjologii UJ. Organizatorzy i organizatorki oparli wydarzenie na założeniu, że setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Uczestnicy i uczestniczki konferencji podczas dwudniowych obrad podjęli refleksję nad tym, w jaki sposób "dzieło i życie” Bronisława Malinowskiego oddziałało na nauki społeczne i humanistykę oraz jak rozpoznania autora Argonautów można odczytać dziś z perspektywy obecnych nurtów badawczych i ciągle zmieniającej się rzeczywistości społeczno-kulturowej.
więcej o Relacja z konferencji "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce..."

Profesor Piotr Sztompka na prestiżowej liście TOP 2%

14.11.2022
Szanowni Państwo, z ogromną radością informujemy, że w prestiżowym gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie znalazł się Profesor Piotr Sztompka! Lista Top 2% opracowywana jest każdego roku przez kalifornijski Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies. Zestawienie zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Oceniana jest całość dorobku naukowego poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów (pierwsze, ostatnie miejsce).
więcej o Profesor Piotr Sztompka na prestiżowej liście TOP 2%

Akademicki Dzień Pamięci

07.11.2022
6 listopada, obchodzony od ośmiu lat wspólnie przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci, łączy w sobie wspomnienie zmarłych członków i członkiń społeczności akademickiej Krakowa z uroczystościami upamiętniającymi ofiary Aktion gegen Universitäts-Professoren – przeprowadzonej w dniu 6 listopada 1939 roku przez niemieckie gestapo akcji bezprawnych aresztowań krakowskich uczonych, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau. Wynikiem akcji było aresztowanie 183 krakowskich nauczycieli akademickich i profesorów, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zatrzymani zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Aresztowanie było precedensem i, jak się okazało, początkiem ciernistej drogi polskiej inteligencji i środowisk twórczych w okresie okupacji, a nie – jak wielu sądziło – odosobnionym przypadkiem. Wydano wówczas wyrok nie tylko na uniwersytet, ale i na całe polskie szkolnictwo stopnia wyższego i średniego – pisze Profesor Andrzej Chwalba w książce Okupacyjny Kraków w latach 1939–1945
więcej o Akademicki Dzień Pamięci

Konkurs Teaching Slam – finał

18.10.2022
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na finał konkursu Teaching Slam – forum wymiany dobrych praktyk w dydaktyce akademickiej, który odbędzie się 24 października 2022 r. o godz. 13:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej. Każdy z Państwa może dołączyć do finałowej publiczności rejestrując się poprzez FORMULARZ Celem Konkursu jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez promocję nowatorskich rozwiązań stosowanych w pracy nauczycieli(ek) akademickich i doktorantów(ek) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednym z uczestników Konkursu będzie dr hab. Hubert Kaszyński, prof UJ z Instytutu Socjologii UJ!
więcej o Konkurs Teaching Slam – finał

Zarządzenia Rektora UJ w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023

05.10.2022
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że na stronach Biuletynu Informacji Publicznej UJ zostały zamieszczone: zarządzenie nr 120 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 116 Rektora UJ z dnia 23 września 2022 roku w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023 (nie dotyczy Collegium Medicum) zarządzenie nr 121 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie organizacji kształcenia w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 (nie dotyczy Collegium Medicum) zarządzenie nr 122 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 114 Rektora UJ z dnia 8 października 2021 roku w sprawie organizacji roku akademickiego 2022/2023
więcej o Zarządzenia Rektora UJ w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023

Zaproszenie na spotkanie naukowe 'Copyright wars' w polskim wydaniu

05.10.2022
Tytuł: ‘Copyright wars’ w polskim wydaniu Opis: O co chodziło w protestach przeciwko ACTA i ‘ACTA2’? Czym jest copyright trolling? Na czym polegają ‘copyright wars’ i jakie mają one znaczenie dla polskiego społeczeństwa? Na te oraz na wiele innych pytań udzieli odpowiedzi nasza absolwentka oraz realizatorka projektu badawczego ‘Społeczny konflikt o prawa własności intelektualnej na przykładzie polskich dyskursów na temat prawa autorskiego’. W trakcie swojego wystąpienia mgr Ewa Radomska zaprezentuje wyniki kilkuletnich badań poświęconych polskim dyskursom dotyczącym prawa autorskiego. Przyjmując perspektywę interdyscyplinarną i odwołując się do różnych teorii z obszaru nauk społecznych, prelegenta dokona charakterystyki konfliktu leżącego u podłoża dyskursów prawnoautorskich.
więcej o Zaproszenie na spotkanie naukowe 'Copyright wars' w polskim wydaniu

Słowo po pożegnaniu Ś.P. Profesora Lucjana Kocika

30.09.2022
Drogie Koleżanki i Koledzy W piątek 23 września odbył się w Ustroniu (woj. śląskie) pogrzeb prof. zw. dr hab. Lucjana Kocika, emerytowanego pracownika naszego Instytutu. W pogrzebie wzięli m.in. udział przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego (w tym naszego Wydziału oraz Instytutu). Byli to: prof. Jacek Nowak (Dziekan Wydziału Filozoficznego) oraz Anna Soczówka i Ryszard Foltman (pracownicy Instytutu Socjologii), jak również prof. prof. w Instytucie Socjologii UJ tj. Piotr Nowak, Marcin Lubaś, Lucjan Miś oraz piszący te słowa. Po mszy św. żałobnej w trakcie której Lucjana żegnali przede wszystkim pracownicy Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie (gdzie Lucjan pracował w ostatnich latach swojego życia) kondukt pogrzebowy przemieścił się na cmentarz parafialny przy ul. Wiślickiej w Skoczowie, gdzie trumnę ze zwłokami Lucjana złożono w grobowcu rodzinnym. Nad trumną przemówienie wygłosił Dziekan Wydziału prof. Jacek Nowak,
więcej o Słowo po pożegnaniu Ś.P. Profesora Lucjana Kocika

Małopolska Noc Naukowców 2022

27.09.2022
Serdecznie zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim, która zgodnie z tradycją odbywa się w ostatni piątek tego miesiąca, czyli 30 września. Na wszystkich zainteresowanych czeka ponad 80 naukowych wydarzeń w różnych jednostkach UJ. Fascynujące prezentacje, spektakularne pokazy i eksperymenty, inspirujące wykłady oraz ciekawe warsztaty to tylko część naszych propozycji. Jeżeli więc macie ochotę posłuchać wszechświata, pobawić się piorunami w mikrofali, zobaczyć symulację erupcji wulkanu i giełdy papierów wartościowych, zerknąć do największego w tej części Europy synchrotronu rozpędzającego cząstki do ogromnych prędkości albo poszukać ucieczki w naukowym escape roomie, to śmiało wpadajcie na nasze wydarzenie!
więcej o Małopolska Noc Naukowców 2022

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii UJ

26.09.2022
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która odbędzie się we wtorek, 4 października 2022 roku o godzinie 11:00 w Auli Collegium Novum. Wykład Inauguracyjny pt. Krakowsko-zakopiańskie światy twórcy nowoczesnej antropologii. W stulecie publikacji „Argonautów zachodniego Pacyfiku” Bronisława Malinowskiego wygłosi Profesor Grażyna Kubica-Heller. Podczas Uroczystości odbędzie się symboliczne pożegnanie pracowniczek Instytutu Socjologii UJ, które w mijającym roku akademickim przechodzą na emeryturę. Uprzejmie informujemy także, że decyzją Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ dr. hab. Jacka Nowaka, prof. UJ, w dniu 4 października br. w godzinach 11:00 – 13:00 ogłoszone zostały godziny dziekańskie. W tym czasie nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczne. Zapraszamy serdecznie do udziału w Inauguracji!
więcej o Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii UJ