Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

II miejsce socjologii w IS UJ w Rankingu "Perspektywy 2022"

22.06.2022
Z wielką radością informujemy, że socjologia w Instytucie Socjologii UJ ponownie zajęła II miejsce w Rankingu Kierunków Studiów "Perspektywy 2022". Wyniki rankingu, w którym od lat utrzymujemy się na podium, podkreślają wysoką jakość naszych studiów i bardzo silną pozycję naszej jednostki w świecie nauki. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym pracownikom i pracowniczkom oraz studentom i studentkom za ten wspólny sukces!
więcej o II miejsce socjologii w IS UJ w Rankingu "Perspektywy 2022"

Relacja z jubileuszowego 10. Seminarium Skoncentrowane na Osobie „nasza mała mama”

20.06.2022
7 czerwca 2022 r. w Centrum Wsparcia Dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się jubileuszowe 10. Seminarium Skoncentrowane na Osobie zatytułowane nasza mała mama. Uczestnicy i uczestniczki Seminarium mieli wyjątkową okazję spotkać się z Lidią Iwanowską-Szymańską - autorką książki nasza mała mama i wysłuchać Jej osobistej opowieści o doświadczeniu dzieciństwa z Głuchą mamą, budowaniu i rozwoju relacji z nią oraz wyzwaniach związanych z wychowywaniem się w rodzinie z głuchym rodzicem. Dodatkową wartością spotkania był fakt, że w całości tłumaczone było na Polski Język Migowy - serdecznie dziękujemy Paniom Anecie Uhruskiej z Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ i Bożenie Nowak za włączenie się w Seminarium! Nie mniej ważnym tematem spotkania był temat dostępności
więcej o Relacja z jubileuszowego 10. Seminarium Skoncentrowane na Osobie „nasza mała mama”

Reprezentantki IS UJ w gremiach Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

14.06.2022
11 czerwca br. w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów i Delegatek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, które przyniosło dobre wieści dla naszego Instytutu! Nową członkinią Zarządu Głównego PTS została wybrana dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ. Instytut Socjologii UJ ma obecnie trzyosobową reprezentację w tym gremium - członkiniami ZG PTS są także dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ i dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ. Ponadto Profesor Gadowska została wybrana do jury oprzyznawanej przez PTS nagrody im. Stanisława Ossowskiego. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
więcej o Reprezentantki IS UJ w gremiach Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

Nadanie dr hab. Grażynie Kubicy-Heller tytułu naukowego profesora

13.06.2022
Z wielką radością dzielimy się z Państwem informacją, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2022 roku nadał dr hab. Grażynie Kubicy-Heller tytuł naukowy profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki socjologiczne. Serdecznie gratulujemy Pani Profesor!
więcej o Nadanie dr hab. Grażynie Kubicy-Heller tytułu naukowego profesora

Nadanie dr Ewie Kopczyńskiej stopnia naukowego doktor habilitowanej

13.06.2022
Szanowni Państwo, z ogromną radością pragniemy poinformować, że podczas ostatniego posiedzenia Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne UJ nadała dr Ewie Kopczyńskiej stopień naukowy doktor habilitowanej.
więcej o Nadanie dr Ewie Kopczyńskiej stopnia naukowego doktor habilitowanej

XVIII Zjazd Socjologiczny - Biuletyn Zjazdowy

13.06.2022
Szanowni Państwo, gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią kolejnych numerów Biuletynu Zjazdowego przygotowywanego przez Komitet Organizacyjny XVIII Zjazdu Socjologicznego. Ideą opracowania Biuletynu jest możliwie szerokie i przejrzyste informowanie o przygotowaniach do Wydarzenia, które odbędzie się w dniach 14 - 17 września 2022 roku w Warszawie oraz zaproszenie do włączenia się w aktywności okołzjazdowe. ​ Dotychczas ukazały się: Biuletyn Zjazdowy #1 Biuletyn Zjazdowy #2 Biuletyn Zjazdowy #3
więcej o XVIII Zjazd Socjologiczny - Biuletyn Zjazdowy

Relacja z SocLigi 2022

01.06.2022
Mecz piłki nożnej Instytutu Socjologii UJ Pracownicy i Absolwenci vs. Studenci 28 maja 2022 r. Co zwycięży – młodzieńczy wigor i fantazja czy wytrwałość, doświadczenie i mądrość życiowa weteranów? Tego typu pytania elektryzowały środowisko socjologiczne od kilku dni. Wysuwano przeróżne teorie średniego zasięgu. Wreszcie nadeszła sobota, która miała je zweryfikować. Na pierwsze pytanie – czy w ogóle przyjdą? – na szczęście można było odpowiedzieć pozytywnie, bo frekwencja dopisała. Z obu stron stawiło się kilkunastu wojowników. Dramatyczny w swoim przebiegu mecz grany były 2 x 35 minut. Od początku gra była zacięta, widać było, iż trafili na siebie równi i godni siebie przeciwnicy. Pierwsze kilkanaście minut to wzajemne badanie. Następnie, przewagę wypracowuje drużyna Kadry i Absolwentów. W 14 min. po składnej akcji bramkę zdobywa M. Szawan, a soczystym strzałem na 2-0 podwyższa T. Michalski. Kolejne bramki zdają się wisieć w powietrzu. Jednak to Studenci strzelają kolejną bramkę, zdobywając kontakt na 2-1 i ustalając wynik do przerwy.
więcej o Relacja z SocLigi 2022

Zaproszenie na wykład Profesora Marka Zirk-Sadowskiego pt. "Prawo w czasach antropocenu"

30.05.2022
Szanowni Państwo, mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na wykład Profesora Marka Zirk-Sadowskiego pt. Prawo w czasach antropocenu, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Kilka słów o wykładzie: Wiedza o antropocenie jest często utożsamiana z ekologią. Różnica jest jednak istotna. Antropocen to kategoria o wiele bardziej dynamiczna i dotykająca samej ontologii naszego świata. Pierwotnie nazwa ta została użyta dla określenia ery geologicznej i jej autorstwo przypisuje się dwóm postaciom: laureatowi Nagrody Nobla P. Crutzenowi i biologowi E. Stoermeremowi. Kategoria geologiczna, oznaczająca przerwanie heliocenu aktywnością cywilizacyjną człowieka okazała się punktem wyjścia dla dostrzeżenia zasadniczej wadliwości ludzkiej cywilizacji technicznej. W tej dyskusji ważne jest jednak, że punktem wyjścia dla podjęcia problematyki Antropocenu stał się opis naukowy, który początkowo budził nieufność podobną do tej, która współcześnie pojawiła się w kontekście pandemii koronawirusa. Zderzenie się tych opisów z mitami postępu, nadały antropocenowi charakter sensacji i pozwoliło mu na zajęcie ważnej pozycji również w kulturze popularnej (masowej).
więcej o Zaproszenie na wykład Profesora Marka Zirk-Sadowskiego pt. "Prawo w czasach antropocenu"

dr Justyna Struzik Przewodniczącą OK PTS

27.05.2022
Z wielką radością i dumą informujemy, że w piątek, 27 maja 2022 r. dr Justyna Struzik z Instytutu Socjologii UJ została wybrana Przewodniczącą Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Socjologiczego. Serdecznie gratulujemy! W ośmioosobowym Zarządzie OK PTS nasz Instytut reprezentują także Profesor Andrzej Bukowski, dr Agata Dziuban i dr Anna Szwed. Jego członkami i członkiniami są ponadto: dr Aldona Guzik (IFiS UP) - wiceprzewodnicząca, dr Dorota Żuchowska-Skiba (WH AGH) - skarbniczka, dr Anna Fiń (IFiS UP) i dr Radosław Tyrała (AGH). Trzymamy kciuki za podejmowane działania i czekamy na kolejne inicjatywy!
więcej o dr Justyna Struzik Przewodniczącą OK PTS

FORUM IS UJ: Europa się szczepi, Europa się waha. O definiowaniu szczepień w europejskich dyskursach medialnych

26.05.2022
Szanowni Państwo, na kolejnym spotkaniu z cyklu Forum Instytutu Socjologii UJ będziemy mieć przyjemność wysłuchać prezentacji dr hab. Pauliny Polak zatytułowanej Europa się szczepi, Europa się waha. O definiowaniu szczepień w europejskich dyskursach medialnych. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 31 maja br. w godzinach 13:30 - 14:30 w Sali Kominkowej Instytutu Socjologii UJ (wraz z transmisją online na platformie MsTeams - LINK do spotkania) ZAPOWIEDŹ SPOTKANIA: Szczepionki od wielu lat znajdują się w orbicie medialnego zainteresowania. Jednak wraz z wybuchem pandemii Covid-19, dyskurs szczepionkowy naprawdę eksplodował. Wszystko zaczęło się
więcej o FORUM IS UJ: Europa się szczepi, Europa się waha. O definiowaniu szczepień w europejskich dyskursach medialnych