Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

aktualności

Dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ Wiceprezydentką the European Sociological Association

15.10.2021
Szanowni Państwo, niezwykle miło nam poinformować, że podczas wczorajszego posiedzenia the Executive Committee of the European Sociological Association, Dyrektor Instytutu Socjologii UJ dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ została wybrana Wiceprezydentem ESA na drugą kadencję (2021-2023). Pani Profesor powierzono również funkcję Przewodniczącej Policy Committee na kolejną kadencję. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów i satysfakcji z pełnienia tych ważnych funkcji!
więcej o Dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ Wiceprezydentką the European Sociological Association
aktualności

Zaproszenie na wykład Profesora Grzegorza Ekierta pt. „Czy można zbudować demokrację bez demokratów?”

14.10.2021
Szanowni Państwo, mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na wykład Profesora Grzegorza Ekierta pt. Czy można zbudować demokrację bez demokratów?, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Kilka słów o wykładzie: Współczesne badania nad populizmem preferują kategorię „podaży” w wyjaśnianiu sukcesu partii populistycznych w różnych krajach. I rzeczywiście, odwrót od liberalnej demokracji w najbardziej rozwiniętych państwach postkomunistycznych nie daje się łatwo wyjaśnić używając kategorii „popytu,” która zakłada marginalizację ekonomiczną dużych segmentów populacji. Według zwolenników tego podejścia, miałaby być ona rezultatem neoliberalnych reform po 1989 ro
więcej o Zaproszenie na wykład Profesora Grzegorza Ekierta pt. „Czy można zbudować demokrację bez demokratów?”
aktualności

Wykład Profesor Krystyny Slany pt. "Polifonie rodzinne – różnorodność rodzin, różnorodność w rodzinie"

07.10.2021
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do wysłuchania Wykładu Profesor Krystyny Slany pt. Polifonie rodzinne – różnorodność rodzin, różnorodność w rodzinie wygłoszonego podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022 Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aula Collegium Novum, 4 października 2021 r.
więcej o Wykład Profesor Krystyny Slany pt. "Polifonie rodzinne – różnorodność rodzin, różnorodność w rodzinie"
aktualności

Konferencja "Re: Start. Socjologia historyczna. Problemy, metody, rozwiązania"

07.10.2021
W dniach 8-9 października 2021 r. w murach Instytutu Socjologii UJ odbędzie się konferencja zatytułowana Re: Start. Socjologia historyczna. Problemy, metody, rozwiązania inicjująca działanie Sekcji Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Organizatorami wydarzenia są: Sekcja Socjologii Historycznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Ośrodek Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego Inicjatywa Czwartki z socjologią historyczną Konferencję otworzą dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ - Dyrektor Instytutu Socjologii UJ oraz dr hab. Anna Sosnowska - Przewodnicząca Sekcji Socjologii Historycznej PTS.
więcej o Konferencja "Re: Start. Socjologia historyczna. Problemy, metody, rozwiązania"
aktualności

Pół wieku Instytutu Socjologii UJ na Grodzkiej

06.10.2021
Pół wieku temu siedzibą Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego stał się budynek Collegium Broscianum. Zachęcamy Państwa do przeczytania słów Profesora Krzysztofa Frysztackiego - emerytowanego Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był swiadkiem i uczestnikiem wydarzeń związanych z przeprowadzką Instytutu na ulicę Grodzką. Dokładnie pięćdziesiąt lat temu, na przełomie sierpnia i września 1971 roku, nasza socjologia przeprowadzała się na ulicę Grodzką. W sensie praktycznym odpowiedzialność ponosił ówczesny magister Marian Niezgoda - spisał się dzielnie. Najpierw kilka szczegółów z tamtych czasów. Przenosiliśmy się (sygnalizuję "my", gdyż osobiście byłem między trzecim i czwartym rokiem studiów) z dwóch poprzednich bardzo małych siedzib. Jedna z nich mieściła się na drugim piętrze przy ul. Straszewskiego 27, tam też była "centrala". Druga, na pierwszym piętrze przy ul. Gołębiej 14. Wyobraźcie sobie, że nasze obecne pomieszczenia oznaczają zwielokrotnienie (co najmniej sześciokrotne) dodanych do siebie tamtejszych powierzchni. To już pozwala uzmysłowić sobie, jak skromne były owe wcześniejsze warunki.
więcej o Pół wieku Instytutu Socjologii UJ na Grodzkiej
aktualności studenci doktoranci pracownicy praca socjalna - aktualnosci

Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Instytutu Socjologii UJ

27.09.2021
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do śledzenia transmisji on-line uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022 Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która odbędzie się 4 października 2021 r. o godz. 13:00 w Auli Collegium Novum. Wykład Inauguracyjny pt. Polifonie rodzinne – różnorodność rodzin, różnorodność w rodzinie wygłosi Profesor Krystyna Slany.
więcej o Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Instytutu Socjologii UJ
aktualności

Zaproszenie na szkolenie dotyczące nieuświadomionych uprzedzeń

24.09.2021
Szanowni Państwo, w imieniu zespołu UJ projektu H2020 ACT przekazujemy zaproszenie na szkolenie organizowane w ramach Społeczności Praktyków na rzecz Równości Płci w Europie Środkowej i Wschodniej, której UJ jest koordynatorem i uczestnikiem (https://geincee.act-on-gender.eu/). Szkolenie dotyczy nieuświadomionych uprzedzeń, prowadzone będzie w języku angielskim i odbędzie się online na platformie MsTeams. Wydarzenie to jest pomyślane jako wsparcie dla uczelni i instytutów badawczych w przygotowaniu i wdrożeniu planów równości płci, których posiadanie będzie od 2022 roku obowiązkowe dla organizacji starających się o finansowanie w ramach programu Horyzont Europa.
więcej o Zaproszenie na szkolenie dotyczące nieuświadomionych uprzedzeń
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Organizacja kształcenia w roku akademickim 2021/2022

16.09.2021
Uprzejmie informujemy, że w Biuletynie Informacji Publicznej UJ został zamieszczony Komunikat nr 24 Rektora UJ z dnia 16 września 2021 roku w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2021/2022. Zgodnie z treścią komunikatu: Z dniem 1 października 2021 roku Uniwersytet Jagielloński powraca do stacjonarnego trybu kształcenia, z wyjątkiem zajęć określonych przez Dziekanów Wydziałów / kierowników jednostek organizacyjnych Uczelni, które będą odbywały się w formie zdalnej. Zgodnie z obow
więcej o Organizacja kształcenia w roku akademickim 2021/2022
aktualności

Zaproszenie na wernisaż "czyJA REWOLUCJA 2016 - 2021. HERstorie"

15.09.2021
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy czyJA REWOLUCJA 2016-2021. HERstorie, który odbędzie się w środę, 15 września br. o godz. 18:00 w Domu Norymberskim w Krakowie. Sprzeciw wobec ograniczania praw reprodukcyjnych, który trwa już od ponad pół dekady jest bezprecedensową manifestacją obywatelskiego oporu. Liczba osób zaangażowanych, rozproszenie geograficzne wydarzeń demonstracyjnych oraz liczne inicjatywy oddolne, samopomocowe, artystyczne świadczą o tym, że pisany jest nowy rozdział historii mobilizacji społecznych, a w jego centrum znajduje się walka o uznanie, odzyskanie głosu, prawo do decydowania o sobie.
więcej o Zaproszenie na wernisaż "czyJA REWOLUCJA 2016 - 2021. HERstorie"
aktualności

Raport z realizacji projektu "Nie/mobilność w dobie pandemii – sytuacja studentów międzynarodowych"

13.09.2021
Zapraszamy do lektury raportu Pandemic Im/mobilities opracowanego w ramach projektu Nie/mobilność w dobie pandemii – sytuacja studentów międzynarodowych. Projekt miał na celu opis społecznych skutków pandemii dla studentów międzynarodowych w UJ. Zbadano doświadczenia "izolacji w mobilności" studentów międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów wsparcia instytucjonalnego w wymiarach organizacyjnym, edukacyjnym i dobrostanu psychologicznego. Zespół projektu: dr Ewa Krzaklewska - koordynator (Instytut Socjologii UJ), e-mail: ewa.krzaklewska@uj.edu.pl, dr Karolina Czerska-Shaw (Instytut Europeistyki UJ), e-mail: karolina.czerska@uj.edu.pl, mgr Eva Modebadze.
więcej o Raport z realizacji projektu "Nie/mobilność w dobie pandemii – sytuacja studentów międzynarodowych"