Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Powołanie Special Interest Group of EASSW "Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work"

25.04.2022
Z ogromną radością dzielimy się z Państwem informacją, że na ostatnim posiedzeniu Executive Committee of European Association of Schools of Social Work zatwierdził powstanie Special Interest Group of EASSW Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work. To inicjatywa łącząca przedstawicieli i przedstawicielki kilku ośrodków akademickich z Polski i zagranicy, których zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się wokół problematyki przestrzeni trudnego dziedzictwa i znaczenia uniwersalnych aspektów Zagłady dla teorii i praktyki klinicznej pracy socjalnej oraz edukacji uwikłanej w pamięć. To ogromny sukces polskiego środowiska pracy socjalnej oraz Instytutu Socjologii UJ, bowiem powołana SIG jest pierwszą tego typu grupą zainicjowaną w Polsce i współkoordynowaną przez przedstawicieli i przedstawicielki polskiej uczelni!
więcej o Powołanie Special Interest Group of EASSW "Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work"

Zaproszenie na seminarium pt. "Filozofia pomocy / Філософія допомоги"

22.04.2022
Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium naukowym zatytułowanym "Filozofia pomocy / Філософія допомоги". W formule Open Space Conference podejmiemy dyskusję nad znaczeniem i różnymi wymiarami pomocy i pomagania, wyzwaniami stojącymi przed tymi, którzy niosą wsparcie i pomocy, filozofią pomocy. Katalog tematów jest otwarty - ideą seminarium jest wspólne wypracowanie zagadnień, o których uczestnicy i uczestniczki chcą rozmawiać i które uznają za najistotniejsze. Spotkanie odbędzie się w środę, 24 kwietnia 2022 roku o godz. 17:00, on-line na platformie Zoom. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia drogą mailową na adres o.maciejewska@uj.edu.pl. W wiadomości zwrotnej otrzymacją Państwo link do spotkania.
więcej o Zaproszenie na seminarium pt. "Filozofia pomocy / Філософія допомоги"

Pracowniczki i pracownicy IS UJ odznaczeni Medalami KEN i nagrodzeni Nagrodą "Pro Arte Docendi"

22.04.2022
W minioną środę, 20 kwietnia 2022 r. w Auditorium Maximum UJ odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego pracownikom i pracowniczkom Uniwersytetu Jagiellońskiego wręczono odznaczenia państwowe oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej. Z radością i wielką dumą informujemy, że wśród odznaczonych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz kształcenia młodej kadry naukowej, znajduje się czworo przedstawicieli i przedstawicielek Instytutu Socjologii UJ: Profesor Riccardo Campa Profesor Kaja Gadowska Profesor Piotr Nowak Profesor Krystyna Romaniszyn Podczas posiedzenia wręczone zostały także indywidualne Nagrody "Pro Arte Docendi" za 2020 rok, które przyznawane są nauczycielom akademickim za wysoką jakość pracy dydaktycznej, szczególnie mistrzostwo w sztuce przekazywania wiedzy. Decyzją Kapituły Nagrody jedną z wyróżnionych została Profesor Małgorzata Bogunia-Borowska.
więcej o Pracowniczki i pracownicy IS UJ odznaczeni Medalami KEN i nagrodzeni Nagrodą "Pro Arte Docendi"

XVIII Zjazd Socjologiczny - Biuletyn Zjazdowy

21.04.2022
Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z treścią Biuletynu Zjazdowego przygotowanego przez Komitet Organizacyjny XVIII Zjazdu Socjologicznego! Ideą opracowania Biuletynu jest możliwie szerokie i przejrzyste informowanie o przygotowaniach do Wydarzenia, które odbędzie się w dniach 14 - 17 września 2022 roku w Warszawie. W Biuletynie znajdą Państwo m.in. Przesłanie od organizatorów Jak działamy? Cytat miesiąca Jaki Zjazd chcemy zorganizować? Zapowiedzi
więcej o XVIII Zjazd Socjologiczny - Biuletyn Zjazdowy

CFP: Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego | The Legacy of Bronisław Malinowski

20.04.2022
Setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Życiu i twórczości Bronisława Malinowskiego poświęcono już wiele ważnych prac. Przede wszystkim trzeba wymienić pierwszy tom biografii autorstwa Michaela Younga, opublikowany również po polsku, a także prace Adama Kupera, Petra Skalnika i Roberta Thorntona oraz innych historyków antropologii. Bardzo ważną rolę w tym obszarze odgrywają od wielu lat projekty krakowskiego środowiska antropologicznego w Instytucie Socjologii UJ. Zostały one zainspirowane przez ucznia Malinowskiego, Andrzeja Waligórskiego, któremu zawdzięczamy opublikowanie Argonautów zachodniego Pacyfiku w języku polskim, a później rozwijane przez Andrzeja Palucha oraz jego współpracowników. Podejmowa
więcej o CFP: Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego | The Legacy of Bronisław Malinowski

Instytut Socjologii UJ na 11th European Conference for Social Work Research

14.04.2022
W dniach od 6 do 8 kwietnia 2022 roku Amsterdam University of Applied Sciences był stolicą europejskich badań w zakresie pracy socjalnej. Ponad 560 osób reprezentujących European Social Work Research Association w bezpośrednim kontakcie dyskutowało nad wynikami międzynarodowych studiów badawczych. 11th European Conference for Social Work Research odbyła się pod hasłem Enhancing and sustaining social inclusion through social work research.W tej grupie nie zabrakło przedstawiciela Instytutu Socjologii UJ! Profesor Hubert Kaszyński wraz z koleżankami i kolegami z kilku ośrodków badań i edukacji w obszarze pracy socjalnej przedstawił publikację z roku 2022 zatytułowaną Involving Service Users in Social Work Education, Research and Policy: A Comparative European Analysis. Ten wynik czteroletniej miedzynarodowej współpracy, zawiera m.in. tekst przygotowany przez Profesora Kaszyńskiego we współautorstwie z mgr Olgą Maciejewską z IS UJ pt. Involving students with mental health experience in social work education.
więcej o Instytut Socjologii UJ na 11th European Conference for Social Work Research

Świąteczne życzenia

13.04.2022
Szanowni Państwo, proszę przyjąć serdeczne życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych. Niech ten szczególny czas przyniesie nam wszystkim nadzieję oraz chwile odpoczynku i wytchnienia od codziennych wyzwań i trosk.
więcej o Świąteczne życzenia

Wiek XXI należy określić jako wiek uchodźstwa dzieci - rozmowa z Profesor Krystyną Slany

11.04.2022
W weekendowym wydaniu Gazety Wyborczej ukazał się bardzo ciekawy wywiad z Profesor Krystyną Slany przeprowadzony przez Kaspra Kalinowskiego. Wiek XXI należy określić jako wiek uchodźstwa dzieci to nie tylko rozmowa o wyzwaniach związanych z kształtowaniem polityki migracyjnej i wielokulturowością, możliwościami i ograniczeniami świadczenia pomocy uchodźcom oraz integracją w polskim społeczeństwie osób uciekających przez wojną, ale także głęboka analiza społecznej, politycznej i gospodarczej sytuacji i nowych realiów, w jakich znaleźliśmy się po wybuchu wojny w Ukrainie. Jak mówi w wywiadzie Profesor Krystyna Slany: Jesteśmy w środku gigantycznego kryzysu o zasięgu globalnym, którego konsekwencje są ekonomiczne i polityczne i o trudnym do przewidzenia tr
więcej o Wiek XXI należy określić jako wiek uchodźstwa dzieci - rozmowa z Profesor Krystyną Slany

Zaproszenie na wykład Profesora Andrzeja Rycharda pt. "Instytucje w stanach nadzwyczajnych czy instytucje stanów nadzwyczajnych?"

07.04.2022
Szanowni Państwo, mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na wykład Profesora Andrzeja Rycharda pt. Instytucje w stanach nadzwyczajnych czy instytucje stanów nadzwyczajnych?, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Kilka słów o wykładzie: Pandemia i rosyjska agresja to niewątpliwie sytuacje nadzwyczajne. Jaką rolę w takich okresach pełnią instytucje, szczególnie te, które stoją na straży ładu demokratycznego i chroniącego praworządność? Takie sytuacje tworzą swoisty paradoks: są to okresy zmiany, także dotyczącej instytucji. I pojawia się klasyczne pytanie: jak zmiana instytucjonalna może być stabilizowana przez same instytucje, skoro to ich właśnie zmiana dotyczy? Nawiązując do koncepcji Douglas’a North’a: jak instytucje mogą stabilizować reguły gry, skoro to gra właśnie o reguły? Niekiedy, jak w przypadku zmiany choć częściowo sterowanej (np. transformacja) ten dylemat daje się rozwiązać. Trudniej, gdy zmiana jest nieoczekiwana, gdy staje się właśnie „sytuacją nadzwyczajną”.
więcej o Zaproszenie na wykład Profesora Andrzeja Rycharda pt. "Instytucje w stanach nadzwyczajnych czy instytucje stanów nadzwyczajnych?"

XII Kongres Młodej Socjologii

06.04.2022
Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza do udziału w XII Kongresie Młodej Socjologii, który odbędzie się w dniach 20-22 maja 2022 roku. Kongres w tym roku odbędzie się online. Kongres Młodej Socjologii stanowi przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń młodych badaczy_ek, reprezentujących różne dyscypliny nauk społecznych i humanistycznych - socjologii, antropologii, etnologii, geografii, psychologii (stosowanej), politologii, prawa i innych, jeśli tylko naukowe rozważania mieszczą się w proponowanej tematyce Kongresu. Głoszone przez nich referaty mają charakter zarówno teoretyczny, jak i empiryczny. Stanowią one zwykle pierwsze próby dzielenia się wynikami swojej aktywności naukowej przez początkujących badaczy i badaczki albo prezentację wyników badań uzyskiwanych w toku kolejnych etapów pisania prac magisterskich lub rozpraw doktorskich.
więcej o XII Kongres Młodej Socjologii