Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

aktualności

O socjologii i społeczeństwie - rozmowa z Profesorem Piotrem Sztompką

27.06.2021
Stowarzyszenie All In UJ, Wydawnictwo Znak Horyzont, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Socjologii UJ serdecznie zapraszają na spotkanie online z Profesorem Piotrem Sztompką! Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka pt. Socjologia. Wykłady o społeczeństwie. Profesor oddaje w ręce czytelników nowe, poszerzone i zaktualizowane wydanie największego bestsellera akademickiego w Polsce, wzbogacone o kolejne treści i fotografie. Wydawnictwo obejmuje całokształt problematyki socjologicznej od najprostszych kontaktów międzyludzkich aż po najbardziej złożone struktury i procesy zachodzące w społeczeństwie globalnym.
więcej o O socjologii i społeczeństwie - rozmowa z Profesorem Piotrem Sztompką
aktualności

II miejsce naszej socjologii w Rankingu Perspektywy 2021!

22.06.2021
Z wielką radością i dumą informujemy, że socjologia w Instytucie Socjologii UJ zajęła II miejsce w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2021! Oznacza to, że utrzymaliśmy wysoką pozycję sprzed roku. Ranking Kierunków Studiów to uporządkowana informacja o najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich. Brano w nim pod uwagę m.in. takie kryteria jak: ocena przez kadrę akademicką, publikacje i cytowania, jakość przyjętych na studia (wskaźnik mierzony wynikami egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2020 rozpoczęły studia), ekonomiczne losy absolwentów.
więcej o II miejsce naszej socjologii w Rankingu Perspektywy 2021!
aktualności

Zaproszenie dla Absolwentów i Absolwentek IS UJ

21.06.2021
Drodzy Absolwenci i Absolwentki Instytutu Socjologii UJ! Chcemy pozostać z Wami w kontakcie, móc dzielić się z Wami informacjami o organizowanych przez nas wydarzeniach i naszej ofercie (edukacyjnej i badawczej, konkursach, ofertach pracy w projektach itp.), zapraszać do współpracy oraz raz na jakiś czas zapytać co u Was słychać, jakie macie zdanie na interesujące nas wszystkich tematy. W związku z tym serdecznie zapraszamy do tworzenia społeczności Absolwentów i Absolwentek IS UJ! To także możliwość udziału w naszych badaniach, na które będziemy mogli Was zaprosić
więcej o Zaproszenie dla Absolwentów i Absolwentek IS UJ
aktualności

Sukces publikacyjny pracowniczek Instytutu Socjologii UJ

18.06.2021
Kilka dni temu ukazał się specjalny jubileuszowy numer czasopisma Social Movement Studies z okazji dwudziestolecia magazynu. Gorąco polecamy opublikowany w nim artykuł pt. Our good is the public good – reframing the communication of professional groups. Anatomy of the resident doctors’ protests in Poland, którego autorkami są dr Paulina Polak, dr hab. Aleksandra Wagner, prof. UJ oraz dr hab. Maria Świątkiewicz-Mośny, prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ! Tekst porusza problematykę protestów polskich lekarzy rezydentów (dostępny w Open Access na STRONIE). Abstrakt: This article analyses the protests of resident doctors in Poland, with a particular focus on their hunger protest in October 2017. We use a theoretical framework of three types of groups – epistemic communities, communities of practice and interest groups – to show their strategies used for gaining influence upon healthcare.
więcej o Sukces publikacyjny pracowniczek Instytutu Socjologii UJ
aktualności

Sukces pracowniczki i absolwentki Instytutu Socjologii UJ w prestiżowych konkursach PTS

14.06.2021
Szanowni Państwo, podczas Walnego Zgromadzenia Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, które odbyło się w minioną sobotę 12 czerwca br., ogłoszone zostały wyniki konkursów organizowanych przez PTS. Z ogromną radością informujemy, że laureatką Konkursu im. Stanisława Ossowskiego została Pani dr Justyna Struzik. Nagrodzona została jej książka pt. Solidarność queerowa. Mobilizacja, ramy i działania ruchów queerowych w Polsce (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019). Publikacja powstała na podstawie rozprawy doktorskiej przygotowanej pod kierunkiem Pani Profesor Krystyny Slany. Nagrodę im. Floriana Znanieckiego otrzymała zaś Pani mgr Jowita Baran za pracę magisterską pt. Kobiety w organizacjach narodowych: podział pracy a praktykowanie płci
więcej o Sukces pracowniczki i absolwentki Instytutu Socjologii UJ w prestiżowych konkursach PTS
aktualności studenci doktoranci pracownicy praca socjalna - aktualnosci

Zaproszenie na Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. "The Significance of the Holocaust for Contemporary Social Work"

16.06.2021
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Seminarium Naukowym pt. The Significance of the Holocaust for Contemporary Social Work. 23 czerwca br. (środa) o godz. 17:00 PROGRAM SEMINARIUM Moderacja: Hubert Kaszyński - Instytut Socjologii UJ Wprowadzenie Pnina Ron - School of Social Work, University of Haifa, Israel What can social workers learn from the second generation’s experience? Olga Klepáčková, Martina Černá, Pavla Šlechtová - Department of Social Work, College of Polytechnics Jihlava, Czech Republic Legacy still alive: What can we learn from the social work in the Terezin ghetto? Olga Maciejewska - Instytut Socjologii UJ, Julia Pawlikowska - Instytut Terapii i Edukacji Społecznej - Stowarzyszenie The axiological education in the field of difficult heritage. Krakow experiences. Student voices: Maria Łapińska, Klementyna Rogalska-Trnka, Jakub Ćwięka - Instytut Socjologii UJ
więcej o Zaproszenie na Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. "The Significance of the Holocaust for Contemporary Social Work"
aktualności covid-19

Komunikat nr 19 Rektora UJ z dnia 9 czerwca 2021 roku

10.06.2021
UWAGA! Informujemy, że w Biuletynie Informacji Publicznej UJ został zamieszczony Komunikat nr 19 Rektora UJ z dnia 9 czerwca 2021 roku w sprawie przywrócenia stacjonarnego trybu funkcjonowania Uniwersytetu Jagiellońskiego od dnia 14 czerwca 2021 roku. Zachęcamy do zapoznania się z treścią dokumentu.
więcej o Komunikat nr 19 Rektora UJ z dnia 9 czerwca 2021 roku
aktualności

Zaproszenie na wykład Profesora Tomasza Polaka pt. "Źródła sukcesu systemu kościelnego"

10.06.2021
Szanowni Państwo, mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na wykład Profesora Tomasza Polaka pt. Źródła sukcesu systemu kościelnego, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Kilka słów o wykładzie: Wykład poświęcony próbie odpowiedzi na pytanie, dlaczego „system kościelny” odniósł tak ogromny i trwały historycznie sukces. „System kościelny” to zespół wyobrażeń, decyzji i powiązanych z nimi reguł postępowania, które od połowy pierwszego wieku naszej ery decydują o tym, że chrześcijaństwo istnieje w formie „Kościoła” czy też „Kościołów”. „System kościelny”
więcej o Zaproszenie na wykład Profesora Tomasza Polaka pt. "Źródła sukcesu systemu kościelnego"
aktualności

Projekt Energy Shifts - broszura podsumowująca rekomendacje

04.06.2021
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią dokumentu Humanistyka i nauki społeczne dla Europejskiego Zielonego Ładu. 10 rekomendacji wynikających z Europejskiego Forum Innowacji Humanistyki i Nauk Społecznych w Obszarze Energii. Broszura zawierająca podsumowanie wypracowanych dotychczas rekomendacji opracowana została w ramach projektu Energy Shifts. Z treści dokumentu: Dofinansowany z programu Horyzont 2020 projekt Energy-SHIFTS (Energy Social sciences and Humanities Innovation Forum Targeting the SET-Plan) wspierał w latach 2019 – 2021 współpracę przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych oraz interesariuszy polityki energetycznej na rzecz dotrzymania unijnych zobowiązań odnośnie energii i klimatu.
więcej o Projekt Energy Shifts - broszura podsumowująca rekomendacje
aktualności studenci doktoranci

Zaszczep się i studiuj bezpiecznie!

01.06.2021
Masz dość siedzenia w domu sam przed komputerem? Zaszczep się i spotkajmy się ponownie w murach Uczelni w nowym roku akademickim. Wszystkich studentów i studentki, doktorantów i doktorantki UJ (w tym cudzoziemców) informujemy o możliwości skorzystania ze szczepień wykonywanych na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, na które można umówić się za pośrednictwem Uczelni przy pomocy Uniwersyteckiego Systemu Rezerwacyjnego. Szczepienia wykonywane będą preparatem firmy Pfizer. Szczegółowe informacje o szczepieniach oraz link do rejestracji znaleźć można w wiadomości mailowej w poczcie uniwersyteckiej.
więcej o Zaszczep się i studiuj bezpiecznie!