Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

aktualności

Wyniki konkursu na MiniGRANTY "Nauka dla Społeczeństwa"

Z przyjemnością informujemy, że wśród laureatów konkursu na MiniGRANTY "Nauka dla Społeczeństwa" - edycja I dla projektów o wartości powyżej 3 tys. zł brutto Priorytetowego Obszaru Badawczego (POB) HERITAGE znalazły się dwie osoby z Instytutu Socjologii UJ. Finansowanie otrzymały projekty: prof. dr hab. Marka Kuci pt. O trudnym dziedzictwie rozmowy akademików z edukatorami. Jak popularyzować wśród nauczycieli wyniki badań socjologicznych na temat pamięci i wiedzy o Holokauście i II wojnie światowej? dr hab. Małgorzaty Boguni-Borowskiej, prof. UJ pt. "Szkoła wartości" - Fundamenty dobrego społeczeństwa.
więcej o Wyniki konkursu na MiniGRANTY "Nauka dla Społeczeństwa"
aktualności

Przestrzenie Troski. Podsumowanie interdyscyplinarnych, studenckich warsztatów NOWA PRZESTRZEŃ

Gorąco polecamy lekturę czasopisma "Architektura i Biznes", które opublikowało materiał Przestrzenie Troski. Podsumowanie interdyscyplinarnych, studenckich warsztatów NOWA PRZESTRZEŃ o ostatniej edycji studenckich międzybranżowych warsztatów "Nowa Przestrzeń" odbywających pod koniec listopada 2021 roku się pod hasłem Przestrzenie troski. Celem uczestników i uczestniczek było zaprojektowanie sprawiedliwej przestrzeni publicznej i zastanowienie się nad tym, co definiuje życie w mieście. Interdycyplinarne warsztaty organizowane są przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie we współpracy ze studentami i kadrą Instytutu Socjologii UJ, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz Katedrą Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie. Przypomnijmy, że Instytut Socjologii UJ aktywnie ucze
więcej o Przestrzenie Troski. Podsumowanie interdyscyplinarnych, studenckich warsztatów NOWA PRZESTRZEŃ
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ ws. zmiany trybu kształcenia w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022

KOMUNIKAT Dziekana Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego z 28 stycznia 2022 r. w sprawie: zmiany trybu kształcenia w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 W trosce o bezpieczeństwo studentów i pracowników Wydziału, w sytuacji wzrastającej liczby zachorowań na Covid-19, zostają wprowadzone zmiany w organizacji kształcenia. Od dnia 25 lutego do 13 marca 2022 roku zajęcia dydaktyczne na Wydziale Filozoficznym będą się odbywać w trybie zdalnym. We wskazanym terminie zajęcia praktyczne i laboratoryjne, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, mogą się odbywać w trybie stacjonarnym.
więcej o Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ ws. zmiany trybu kształcenia w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na wykład Profesor Mirosławy Grabowskiej pt. "Młodzi idą. Zmiany religijności społeczeństwa polskiego"

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na wykład Profesor Mirosławy Grabowskiej pt. Młodzi idą. Zmiany religijności społeczeństwa polskiego, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Kilka słów o wykładzie: Obecnie nie zadaje się już pytania, „czy” religijność społeczeństwa polskiego się zmienia, bo dokumentują to liczne badania, także badania CBOS, które będą tu analizowane. Pytamy raczej „jak” i „dlaczego” to się dzieje: na czym ten proces polega, jakie są jego mechanizmy, jakie czynniki go przyspieszają.
więcej o Zaproszenie na wykład Profesor Mirosławy Grabowskiej pt. "Młodzi idą. Zmiany religijności społeczeństwa polskiego"
aktualności

List Rektora do Wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Szanowni Państwo, w związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID-19 na ostatnim kolegium rektorsko-dziekańskim podjąłem decyzję o zmianie trybu pracy Uczelni od 21 stycznia do końca semestru zimowego. Państwo Dziekani i Kierownicy jednostek prowadzących zajęcia dydaktyczne otrzymali uprawnienia do przeniesienia zajęć realizowanych dotychczas w bezpośrednim kontakcie w zdalny tryb pracy, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dopuszcza się prowadzenie w trybie kontaktowym zajęć wymagających infrastruktury badawczej i laboratoryjnej lub kształtujących umiejętności praktyczne, a także koniecznych badań w ramach przygotowania sprawdzianów semestralnych, prac dyplomowych. Każdorazowo decyzja o wyborze trybu pracy musi uwzględniać specyfikę kierunku kształcenia.
więcej o List Rektora do Wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego
aktualności studenci

Ogłoszenie o konkursach na stanowiska stypendysty/stypendystki w ramach projektu pt. „Normalność w warunkach niepewności. Perspektywa prakseologiczna w badaniach (re)produkcji 'normalnego' życia miejskiego”

Zapraszamy do udziału w konkursie na stanowisko stypendysty.tki w projekcie Normalność w warunkach niepewności. Perspektywa prakseologiczna w badaniach (re)produkcji 'normalnego' życia miejskiego, realizowanym na Wydziale Filozoficznym UJ i finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki (OPUS 21); kierowniczka projektu: dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ. Okres stypendium: 1.03.2022 r. – 30.09.2022 r. Konkurs, jego rozstrzygnięcie oraz zatrudnienie stypendysty.tki odbędzie się zgodnie z regulaminem przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki – patrz: uchwala25_2019-zal1.pdf (ncn.gov.pl).
więcej o Ogłoszenie o konkursach na stanowiska stypendysty/stypendystki w ramach projektu pt. „Normalność w warunkach niepewności. Perspektywa prakseologiczna w badaniach (re)produkcji 'normalnego' życia miejskiego”
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Komunikat w sprawie zmiany trybu kształcenia na Wydziale Filozoficznym UJ w związku z sytuacją pandemiczną Covid-19

Informujemy, że zgodnie z treścią Komunikatu Prodziekana ds. dydaktycznych Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego z 21 stycznia 2022 r. w sprawie: zmiany trybu kształcenia na Wydziale Filozoficznym UJ w związku z sytuacją pandemiczną Covid-19, od dnia 24 do 28 stycznia 2022 roku zajęcia dydaktyczne na Wydziale Filozoficznym będą się odbywać w trybie zdalnym. Organizacja zimowej sesji egzaminacyjnej odbywa się zgodnie z obowiązującym harmonogramem, z możliwością przeprowadzania zaliczeń i egzaminów w trybie zdalnym.
więcej o Komunikat w sprawie zmiany trybu kształcenia na Wydziale Filozoficznym UJ w związku z sytuacją pandemiczną Covid-19
aktualności

Monografia dr Ewy Kopczyńskiej wyróżniona w konkursie SAS PTS

Szanowni Państwo, przekazujemy werdykt Jury konkursu Sekcji Antropologii Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego na najlepsze badanie antropologiczne roku 2021 (monografia). Z ogromną przyjemnością informujemy, że wyróżnienie w konkursie otrzymała monografia dr Ewy Kopczyńskiej pt. Jedzenie i inne rzeczy. Antropologia zmiany w systemach żywnościowych, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uzasadnienie Jury: Monografia Ewy Kopczyńskiej pt. Jedzenie i inne rzeczy. Antropologia zm
więcej o Monografia dr Ewy Kopczyńskiej wyróżniona w konkursie SAS PTS
aktualności studenci doktoranci pracownicy

FORUM IS UJ: HIVstorie. Żywe polityki HIV/AIDS w Polsce

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach FORUM IS UJ, które odbędzie się 25 stycznia 2022 roku w godzinach 13:30 - 14:30, on-line na platformie MsTeams link do spotkania kod zespołu Forum IS UJ: b6tn868 Będziemy mieć przyjemność wysłuchać wystąpienia dr Agaty Dziuban i dr Justyny Struzik, pt. HIVstorie. Żywe polityki HIV/AIDS w Polsce. W latach 2016 - 2019 dr Dziuban i dr Struzik prowadziły badania nad historiami polityk i aktywizmu HIV/AIDS w Polsce i Europie w ramach projektu EUROPACH: Disentangling European HIV/AIDS Policies. Activism, Citizenship and Health. Zapowiedź wystąpienia: HIVstorie. Żywe polityki HIV/AIDS w Polsce Trwająca od blisko dwóch lat pandemia koronowirusa oraz społeczne, polityczne i ekonomiczne odpowiedzi na nią (rozmaite narzędzia zdrowia publicznego, prawo i oddolne mobilizacje obywatelek i obywateli), prowokują szersze spojrzenie na dziejące się epidemie i sposoby ich przeżywania. W ramach kolej
więcej o FORUM IS UJ: HIVstorie. Żywe polityki HIV/AIDS w Polsce
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na wykład Profesora Dariusza Jemielniaka pt. "Thick Big Data. O nowoczesnym podejściu do metod badań społecznych"

Szanowni Państwo, mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa wykład Profesora Dariusza Jemielniaka pt. Thick Big Data. O nowoczesnym podejściu do metod badań społecznych, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Kilka słów o wykładzie: Big Data pozwala na zachłyśnięcie się dawniej niedostępną skalą danych o zachowaniach ludzkich. Można mówić wręcz o „datyfikacji” nauk społecznych. Jednakże powoduje ona także natłok wniosków z przypadkowych korelacji, brak kontekstualizacji wyników, a także płytkie interpretacje.
więcej o Zaproszenie na wykład Profesora Dariusza Jemielniaka pt. "Thick Big Data. O nowoczesnym podejściu do metod badań społecznych"