Przejdź do głównej treści strony
UJ
Instytut Socjologii
Uniwersytetu Jagiellońskiego
logowanie
english
Studenci
Doktoranci
Pracownicy
COVID-19
Aktualności
Dla kandydatów
Dlaczego IS UJ?
Socjologia - I stopień
Socjologia - II stopień
Praca socjalna - II stopień
Studia III stopnia (doktoranckie)
REKRUTACJA
Studia
Oferta kursów i zapisy na zajęcia – SOCJOLOGIA
Oferta kursów i zapisy na zajęcia – PRACA SOCJALNA
Praktyki studenckie
ERASMUS+
Program MOST
Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii
Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej
Samorząd Studentów Wydziału Filozoficznego UJ
On-line on-Soul
Nauka
Badania i projekty
Publikacje
Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ
Konferencje i seminaria
Socjologia w centrum
Zeszyty Pracy Socjalnej
Pracownia CAQDAS TM LAB
Letnia Szkoła Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych
Laboratorium Praktyk Społecznych
Nasi pracownicy i ich zainteresowania badawcze
Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne
Orbis Idearum
On-line on-soul 2020
Instytut
Dyrekcja
Zakłady
Pracownicy i pracowniczki
Doktoranci i doktorantki
Absolwenci i absolwentki
Rada Instytutu Socjologii UJ
Biblioteka IS UJ
e-Biblioteka IS UJ
Fokusownia
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Historia
Galeria
Kontakt
Aktualności
Zaproszenie na spotkanie "Miasta nie żyją, niech żyją miasta?"
Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy na spotkanie współorganizowane przez Social (r)Evolutions Lab UJ oraz Oddział Krakowski PTS, Sekcję Socjologii Miasta PTS i Instytut Socjologii UJ. Gościć będziemy prof. Katarzynę Kajdanek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która wygłosi referat pt. Miasta nie żyją, niech żyją miasta? Mobilność mieszkaniowa, aktywność deweloperów i lokalne polityki mieszkaniowe a śladowa reurbanizacja w Polsce (w niespodziewanych warunkach pandemii). Spotkanie poprowadzi Marta Smagacz-Poziemska (SocRevLab / Instytut Socjologii UJ)... »
Wyróżnienie dla mgr Agaty Rejowskiej w konkursie "Badanie Antropologiczne Roku 2020"
30 listopada br. ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu Sekcji Antropologii Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego "Badanie Antropologiczne Roku 2020". Od tego roku konkurs w kolejnych edycjach dotyczy naprzemiennie artykułów i monografii - tegoroczna edycja obejmowała wyłącznie artykuły naukowe opublikowane w latach 2019-2020. Z radością informujemy, że wyróżnienie przyznano mgr Agacie Rejowskiej za artykuł pt. "Between ritual and performance. Humanist marriage ceremonies in Poland", który ukazał się w Polish Sociological Review. SERDECZNIE GRATULUJEMY SUKCESU!... »
Wyniki konkursu na minigranty badawcze w DigiWorld 2020
Dr Grzegorz Bryda uzyskał pierwszy w Instytucie Socjologii UJ minigrant badawczy w ramach IDUB UJ, zatytułowany Reprezentacja wiedzy i modelowanie semantyczne w analizie narracji (Semantic modeling and knowledge representation in narrative analysis). Partnerem naukowo-badawczym dr. Grzegorza Brydy jest dr Krzysztof Misztal z Instytut Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ... »
28 listopada 2020 r. - 102 rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce
28 listopada 1918 r. Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego.1 Przełomowe dla sytuacji polskich kobiet były szczególnie dwa jego zapisy. Artykuł 1 Dekretu stanowił: Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat. Artykuł 7 precyzował zaś bierne prawo wyborcze: Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele(ki) państwa, posiadający czynne prawo wyborcze, niezależnie od miejsca zamieszkania, jak również wojskowi... »
Profesor Beata Kowalska Rzeczniczką Praw i Wartości Akademickich UJ
Szanowni Państwo, z radością przyjęliśmy informację, że na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniu 25 listopada br. Profesor Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ została wybrana Rzeczniczką Praw i Wartości Akademickich UJ. Pani Profesor jest pierwszą osobą, która będzie pełniła tę ważną funkcję. Rzecznik Praw i Wartości Akademickich stoi na straży praw i wartości akademickich wynikających z prawa powszechnie obowiązującego i aktów wewnętrznych Uniwersytetu, a także w szczególności z wielowiekowej tradycji i zwyczajów Uniwersytetu, Akademickiego Kodeksu Wartości i Kodeksu Dobre Praktyki w Szkołach Wyższych. Zasady powoływania oraz zakres kompetencji Rzecznika Praw i Wartości Akademickich UJ określone zostały w Uchwale nr 16/II/2020 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 26 lutego 2020 roku... »
Wyniki konkursu Preludium 19
20 listopada br. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu PRELUDIUM 19 skierowanego do osób rozpoczynających karierę naukową i nieposiadających stopnia naukowego doktora. Z ogromną dumą informujemy o sukcesie osób związanych z Instytutem Socjologii UJ. Granty otrzymały: mgr Idalina Odziemczyk – doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, na realizację projektu „Społeczne reprezentacje szczepień a zachowania zdrowotne w perspektywie cyklu życia – implikacje dla tworzenia (behawioralnych) polityk publicznych”. Promotorką rozprawy doktorskiej jest Profesor Jolanta Perek-Białas oraz mgr Edyta Tobiasiewicz – doktorantka Instytutu Socjologii UJ, na realizację projektu „Innowacyjne organizacje zawodowe: płeć społeczno-kulturowa i startupy technologiczne”. Opiekunką projektu jest Profesor Katarzyna Leszczyńska... »
Oświadczenie ESA Executive Committee w sprawie aktualnej sytuacji na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym
Szanowni Państwo, publikujemy treść Oświadczenia Zarządu ESA (The Executive Committee of the European Sociological Association) z dnia 16 listopada 2020 r. w sprawie aktualnej sytuacji na białoruskich uniwersytetach. "Academic freedom and respect for our shared European university traditions are of the utmost importance." The European Sociological Association was established in the hope that its work would always contribute to the understanding and solving of social problems, to improving the quality of life in Europe and beyond, and to the encouraging of peaceful and productive relations among peoples... »
Pracownicy i pracowniczki IS UJ uhonorowani z okazji Święta Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo, z radością i dumą przyjęliśmy informację o uhonorowaniu Pracowników i Pracowniczek Instytutu Socjologii UJ z okazji tegorocznego Święta Edukacji Narodowej. Ze względu na sytuację epidemiczną uroczystość na Uniwersytecie nie mogła się na razie odbyć, ale już dziś dzielimy się z Państwem wieścią o tych ważnych wyróżnieniach. Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowani zostali Profesor Riccardo Campa i Profesor Barbara Worek. Profesor Małgorzacie Boguni-Borowskiej przyznano zaś Nagrodę Pro Arte Docendi oraz Srebrny Medal za Długoletnią Służbę... »
Zmitologizowana wyobraźnia populistyczna i karnawałowy bunt – wykład Profesora Jana Kubika
Szanowni Państwo, mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na wykład Profesora Jana Kubika pt. "Zmitologizowana wyobraźnia populistyczna i karnawałowy bunt", który odbędzie się w ramach cyklu "Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ" – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Kilka słów o wykładzie: Populizm to ideologia niekompletna, zbudowana (niemal wyłącznie) na przeciwstawieniu „dobrego ludu” – „skorumpowanym elitom”. Każda taka ideologia oportunistycznie żeruje więc nie tylko na innych – prawicowych lub lewicowych – ideologiach, ale także dostępnych zasobach kulturowych... »
11 listopada 2020 r. – 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Święto Niepodległości – obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r., zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej z dnia 22 lipca 1945 r., następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. Jest dniem wolnym od pracy i zajęć uniwersyteckich. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich jej podległych uwolnionemu z twierdzy w Magdeburgu Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przybył do Warszawy. Tego samego dnia zawarto rozejm w Compiègne pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec w Wielkiej Wojnie. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość, co było procesem stopniowym i złożonym, a sama data 11 listopada przyjęta została jako symbol tamtych wydarzeń... »
1
2
3
4
5
6
...
49
«Poprzedni
Następny»
Zobacz również
Kontakt
Pracownicy i pracowniczki
Badania
Publikacje
Dla kandydatów
Studia
Konferencje i seminaria