Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

FORUM IS UJ: Naród polski - etniczny czy obywatelski?

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu FORUM IS UJ, które odbędzie się 9 marca 2023 roku (czwartek) o godzinie 10:00 w Sali Kominkowej (Czytelnia Biblioteki Instytutu Socjologii UJ).

Będziemy mieć przyjemność wysłuchać wystąpienia prof. dr hab. Marka Kuci zatytułowanego Naród polski - etniczny czy obywatelski?

 

Zapowiedź wystąpienia:

W literaturze akademickiej i publicystyce oraz w świadomości potocznej rozpowszechnione jest przekonanie, że Polacy są narodem etnicznym, a nie obywatelskim. Ten główny nurt reprezentują najwybitniejsi badacze-teoretycy narodów i nacjonalizmów. Tylko nieliczni autorzy, zajmujący się Polską z perspektywy historycznej i instytucjonalnej, wskazywali, że wśród Polaków obecne było również obywatelskie rozumienie narodu.

Empiryczne badania społeczne nad tożsamością narodową nie dawały jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Polacy to naród etniczny, czy obywatelski. Głównie dlatego, że nikt nie zadał respondentom wprost pytania, czy rozumieją naród polski etnicznie, czy obywatelsko. Gdy zadaliśmy takie pytanie w naszym sondażu dotyczącym innych kwestii, wyniki zaskoczyły nas: większość respondentów wybrała obywatelską a nie etniczną koncepcję narodu. Nasze pytanie o rozumienie narodu powtórzyliśmy w innych sondażach, eksperymentując z operacjonalizacją, brzmieniem oraz umiejscowieniem pytania w kwestionariuszu. W wystąpieniu przedstawię nasze wyniki, zaproponuję ich interpretację i zaproszę do dyskusji.

 

 

Forum IS UJ jest miejscem prezentacji prac badawczych prowadzonych w Instytucie Socjologii UJ. Jego celem jest pobudzenie dyskusji wokół badań prowadzonych w Instytucie, stosowanych podejść metodologicznych jak i perspektyw teoretycznych. To miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń, szukania wspólnych rozwiązań dla dylematów metodologicznych czy praktycznych. Forum jest otwarte dla pracowników i pracowniczek IS UJ, osób studiujących oraz wszystkich, którzy chcą dyskutować na temat podejmowanych problemów badawczych.


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Z poważaniem
Borys Cymbrowski, Ewa Krzaklewska