Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

FORUM IS UJ: Steven A. Tuch - "Gender Differences in Whites' Racial Attitudes Revisited: A Twenty-Year Retrospective"

01.12.2023
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu FORUM INSTYTUTU SOCJOLOGII UJ! Już w najbliższy czwartek, 7 grudnia br. naszym Gościem będzie Profesor Steven A. Tuch z George Washington University (Waszyngton, DC.), który wygłosi wykład zatytułowany Gender Differences in Whites' Racial Attitudes Revisited: A Twenty-Year Retrospective. Abstrakt wystąpienia: Studies of gender differences in orientation toward others have found that women tend to be more concerned with affective processes and are more likely to be other-focused, while men tend to be more instrumental and self-oriented. Some research has extended this finding to include gender differences in racial attitudes, reporting that women are also more favorable than men in their racial outlooks. In a 2003 study published in the journal Social Psychology Quarterly, Michael Hughes and I examined differences between white men and white women across a broader spectrum of racial attitudes using more diverse national samples than earlier studies had employed. We found that gender differences in racial attitudes were small, inconsistent, and limited mostly to attitudes about racial policy. We concluded that our findings were consistent with the view that white women's and white men's racial attitudes are rooted in
więcej o FORUM IS UJ: Steven A. Tuch - "Gender Differences in Whites' Racial Attitudes Revisited: A Twenty-Year Retrospective"

Zaproszenie na 11. Seminarium Skoncentrowane na Osobie

15.11.2023
Serdecznie zapraszamy na 11. Seminarium Skoncentrowane na Osobie Fenomen doświadczania choroby. Perspektywa doradcy ds. zdrowienia z udziałem Agnieszki Ejsmont. Seminarium będzie okazją do uczczenia jubileuszu 10-lecia Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej - Stowarzyszenie, z którym Instytut Socjologii UJ od lat współpracuje przy organizacji wydarzeń naukowych i popularyzujących naukę oraz w działaniach z obszaru profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego.
więcej o Zaproszenie na 11. Seminarium Skoncentrowane na Osobie

XIV edycja konkursu INTERSTUDENT

15.11.2023
Trwa nabór do XIV edycji konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.   Poszukiwani są kandydaci i kandydatki, którzy swoją działalnością wzbogacają nasze środowisko akademickie i wspierają wymianę kulturową. Warunkiem udziału w konkursie jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim - kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości oraz dobre wyniki w nauce oraz udział w projektach badawczych.  
więcej o XIV edycja konkursu INTERSTUDENT

10 listopada br. dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i od pracy

06.11.2023
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że piątek 10 listopada br. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i od pracy. Podstawa: Załącznik do Zarządzenia nr 137 Rektora UJ z dnia 8 grudnia 2022 roku w sprawie: organizacji roku akademickiego 2023/2024: 5. Dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych są: 1) 2 listopada 2023 roku; 2) 2 maja 2024 roku oraz 31 maja 2024 roku; 3) piątek w tygodniu, w którym odbywają się Juwenalia; 4) dni ustalone dniami wolnymi od pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim na mocy odrębnych przepisów.
więcej o 10 listopada br. dniem wolnym od zajęć dydaktycznych i od pracy

Spotkanie Sekcji Socjologii Płci o Planach Równości Płci w Polsce

31.10.2023
Zapraszamy do udziału w drugim spotkaniu online z cyklu Równość zinstytucjonalizowana. Plany Równości Płci i doświadczenia uczelni w Polsce W 2022 roku Komisja Europejska wprowadziła wymóg posiadania Planów Równości Płci przez wszystkie jednostki naukowe wnioskujące o przyznanie środków w programie Horyzont Europa. W trakcie spotkania zespół projektu INSPIRE* w składzie: dr Ewa Krzaklewska, dr Marta Warat, dr Paulina Sekuła, dr Anna Ratecka oraz mgr Karolina Sikora, opowie o procesie wdrażania Planów Równości Płci w Polsce. W pierwszej części spotkania przedstawione zostaną wnioski z przeglądu literatury (scoping review) na temat wprowadzania Planów Równości Płci w Europie Środkowo-Wschodniej. Wykorzystane będą zarówno materiały pochodzące z baz danych artykułów, jak i źródła wskazane przez ekspertów lokalnych. Druga część poświęcona będzie analizie 83 Planów Równości Płci funkcjonujących w polskich uniwersytetach i instytutach badawczych. Badaczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego podejmą się refleksji nad Planami Równości Płci w Polsce oraz warunkami koniecznymi do ich wdrażania. Scharakteryzują te dokumenty w zakresie planowanych obszarów interwencji, podejścia intersekcjonalnego, przewidzianych zasobów w procesie wdrażania i monitorowania zawartych w nich rozwiązań oraz inkluzywności używanego w nich języka. Powiedzą o czynnikach, które wspierają wdrażanie Planów Równości Płci, oraz o tym, co stanowi problem w Polsce i w naszym regionie. Trzecia część spotkania poświęcona będzie dyskusji na temat wprowadzania Planów Równości Płci w Państwa organizacjach.
więcej o Spotkanie Sekcji Socjologii Płci o Planach Równości Płci w Polsce