Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

FORUM IS UJ: Europa się szczepi, Europa się waha. O definiowaniu szczepień w europejskich dyskursach medialnych

Szanowni Państwo,

na kolejnym spotkaniu z cyklu Forum Instytutu Socjologii UJ będziemy mieć przyjemność wysłuchać prezentacji dr hab. Pauliny Polak zatytułowanej Europa się szczepi, Europa się waha. O definiowaniu szczepień w europejskich dyskursach medialnych. 


Spotkanie odbędzie się we wtorek, 31 maja br. w godzinach 13:30 - 14:30 w Sali Kominkowej Instytutu Socjologii UJ oraz online na platformie MsTeams - LINK do spotkania)


ZAPOWIEDŹ SPOTKANIA:

Szczepionki od wielu lat znajdują się w orbicie medialnego zainteresowania. Jednak wraz z wybuchem pandemii Covid-19, dyskurs szczepionkowy naprawdę eksplodował. Wszystko zaczęło się kręcić wokół szczepień, powodując ogromne zainteresowanie tematem, zwiększając widoczność szczepień w dyskursach publicznych, ale i potęgując wątpliwości wobec nich narastające. W niniejszej prezentacji przedstawię debaty toczące się wokół szczepień w 7 krajach europejskich w roku poprzedzającym wybuch pandemii i w pierwszym roku jej trwania. Zrekonstruuję zarówno podobieństwa, jak i szczególne przypadki w poszczególnych badanych krajach. Szczególnie interesujące będzie porównanie zmian w dyskursach, jakie pojawiły się wraz z wybuchem pandemii, która wprowadziła zupełnie nowe narracje i spotęgowała te już istniejące. Omówię zarówno dominujące, jak i alternatywne definicje szczepionek, wpływające na powiększającą się polaryzację stanowisk i opinii wobec szczepień, a przez to i sceptycyzmu czy wręcz niechęci do szczepień. Wyniki analiz medialnych są efektem badań prowadzonych przez kierowany przeze mnie zespół w ramach projektu “Addressing vaccine hesitancy in Europe (VAX-TRUST)”, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horizon 2020 (nr umowy 965280).

Paulina Polak


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Borys Cymbrowski
Ewa Krzaklewska