Etos Solidarności: polski czy uniwersalny? Debata on-line

Serdecznie zapraszamy na debatę on-line Etos Solidarności: polski czy uniwersalny?, która odbędzie się 10 listopada 2020 r. (wtorek) o godz. 17:00 w ramach cyklu 40. Solidarność!

Etos Solidarności, na który składała się walka bez przemocy, obrona uniwersalnych praw człowieka, oddolna współpraca i wzajemna, codzienna odpowiedzialność za siebie i kraj przyniósł zwycięstwo oraz okazał się solidnymi gwarantem zmiany. Solidarność, którą zachwyciliśmy świat stała się modelem dla pokojowych transformacji w innych częściach świata, a 21 postulatów gdańskich znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO Pamięć Świata wśród najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości.


O etosie Solidarności będą rozmawiać:

  • dr Krystyna Ryczaj-Marchewczyk (Stowarzyszenie Sieć Solidarności),
  • dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ (Instytut Filozofii UJ),
  • dr hab. Marcin Lubaś, prof. UJ (Instytut Socjologii UJ),
  • Kseniya Charnous i Krystian Shinkevich (białoruscy aktywiści).

Prowadzenie: dr. hab. Beata Kowalska, prof. UJ (Instytut Socjologii UJ).

Wprowadzenie: O etosie Solidarności w tekstach zagranicznych i polskich uczonych, Radosław Nawojski (Instytut Socjologii UJ).

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilach Facebook Muzeum Krakowa i Muzeum Nowej Huty.

Jeśli chcą Państwo zadać pytania uczestnikom debaty, prosimy o przesyłanie ich w komentarzach w WYDARZENIU do godziny 16:30 we wtorek 10 listopada.


Cykl 40. Solidarność - z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności Muzeum Krakowa oraz Stowarzyszenie Sieć Solidarności zapraszają na cykl debat dotyczących genezy powstania Solidarności i rozwoju jej struktur, a także ideałów związanych w budowaniem Solidarności jako ruchu społecznego. Celem spotkań jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń i procesów historycznych, ale także zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, które warto pielęgnować oraz próba odpowiedzi na pytanie: co znaczy być obywatelem.

Debaty są organizowane we współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutem Socjologii UJ oraz Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego.

Published Date: 06.11.2020
Published by: Olga Maciejewska