Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

News

aktualności

Świąteczno-noworoczne życzenia od Dyrekcji IS UJ

Na nadchodzący świąteczno-noworoczny czas życzymy Państwu i Waszym Bliskim zdrowia, wytchnienia i pokoju. Niech rok 2023 przyniesie nam poczucie, że wszystkie sprawy idą ku lepszemu, a my mamy w tych zmianach udział.
Read More o Świąteczno-noworoczne życzenia od Dyrekcji IS UJ
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie z Piotrem Harhajem

To, czego potrzebujemy dzisiaj to BLISKOŚĆ, AUTENTYZM i POROZUMIENIE w relacjach. Jednym słowem określamy to SAMOPOMOCĄ. To nie tylko nasze codzienne działania na rzecz Bliskich, ale tez bardzo ciekawe rozwiązania instytucjonalne! Już 6 grudnia mikołajkowy prezent dla wszystkich, którym bliskie są rozmowy o Człowieku, relacjach i innowacyjnych działaniach – spotkanie z liderem działań samopomocowych w Polsce i twórcą gdyńskiego Centrum Samopomocy, pedagogiem i pracownikiem socjalnym z krwi i kości Piotrem Harhajem i jego kosmicznymi akcjami! Jeśli chcesz się dowiedzieć, co ma Święty Walenty do róży, jaki jednoksiąg napisali ludzie z Trójmiasta (i nie tylko), spotkać się z doświadczeniem przezwyciężania kryzysów – we wtorkowy poranek odpakuj nasz mikołajkowy prezent i dołącz do spotkania online na ZOOM!
Read More o Zaproszenie na spotkanie z Piotrem Harhajem
aktualności

PRECOP 27 WHITE PAPER oraz RAPORT "ZIEMIANIE ATAKUJĄ 2022"

W ostatnich dniach ukazała się tzw. "Biała Księga" będąca efektem PRECOP27 - dwudniowej konferencja z udziałem ludzi biznesu, polityki, nauki, i sektora pozarządowego, której głównym celem było wypracowanie stanowisk wobec kluczowych kwestii światowego szczytu klimatycznego (UN Climate Change Conference 2022 – COP27). Konferencja odbyła się w dniach 18-19 października 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W obradach jako członkini Prezydium Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland (UN GC to największa światowa organizacja skupiająca zrównoważony biznes) wzięła udział dr hab. Katarzyna Jasikowska, prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ, pełniąca także funkcję Koordynatorki Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Read More o PRECOP 27 WHITE PAPER oraz RAPORT "ZIEMIANIE ATAKUJĄ 2022"
aktualności

16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć

Każdego roku w dniach 25 listopada - 10 grudnia, odbywa się międzynarodowa kampania 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć. Podobnie jak w poprzednich latach, Uniwersytet Jagielloński włącza się w jego obchody. Mamy przyjemność i zaszczyt poinformować, iż tegoroczna edycja kampanii została objęta patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. W imieniu Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ chcielibyśmy zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w organizowanych w ramach kampanii wydarzeniach – zachęcają Organizatorzy. Na kampanię wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka).
Read More o 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć
aktualności

Relacja z konferencji "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce..."

W dniach 26-27 września br. w murach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. W stulecie publikacji ‘Argonautów zachodniego Pacyfiku’. Konferencja wpisuje się w wieloletnią tradycję badań prowadzonych w Instytucie Socjologii UJ. Organizatorzy i organizatorki oparli wydarzenie na założeniu, że setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Uczestnicy i uczestniczki konferencji podczas dwudniowych obrad podjęli refleksję nad tym, w jaki sposób "dzieło i życie” Bronisława Malinowskiego oddziałało na nauki społeczne i humanistykę oraz jak rozpoznania autora Argonautów można odczytać dziś z perspektywy obecnych nurtów badawczych i ciągle zmieniającej się rzeczywistości społeczno-kulturowej.
Read More o Relacja z konferencji "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce..."
aktualności

Profesor Piotr Sztompka na prestiżowej liście TOP 2%

Szanowni Państwo, z ogromną radością informujemy, że w prestiżowym gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie znalazł się Profesor Piotr Sztompka! Lista Top 2% opracowywana jest każdego roku przez kalifornijski Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies. Zestawienie zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Oceniana jest całość dorobku naukowego poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów (pierwsze, ostatnie miejsce).
Read More o Profesor Piotr Sztompka na prestiżowej liście TOP 2%
aktualności

Akademicki Dzień Pamięci

6 listopada, obchodzony od ośmiu lat wspólnie przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci, łączy w sobie wspomnienie zmarłych członków i członkiń społeczności akademickiej Krakowa z uroczystościami upamiętniającymi ofiary Aktion gegen Universitäts-Professoren – przeprowadzonej w dniu 6 listopada 1939 roku przez niemieckie gestapo akcji bezprawnych aresztowań krakowskich uczonych, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau. Wynikiem akcji było aresztowanie 183 krakowskich nauczycieli akademickich i profesorów, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zatrzymani zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Aresztowanie było precedensem i, jak się okazało, początkiem ciernistej drogi polskiej inteligencji i środowisk twórczych w okresie okupacji, a nie – jak wielu sądziło – odosobnionym przypadkiem. Wydano wówczas wyrok nie tylko na uniwersytet, ale i na całe polskie szkolnictwo stopnia wyższego i średniego – pisze Profesor Andrzej Chwalba w książce Okupacyjny Kraków w latach 1939–1945
Read More o Akademicki Dzień Pamięci
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Konkurs Teaching Slam – finał

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na finał konkursu Teaching Slam – forum wymiany dobrych praktyk w dydaktyce akademickiej, który odbędzie się 24 października 2022 r. o godz. 13:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej. Każdy z Państwa może dołączyć do finałowej publiczności rejestrując się poprzez FORMULARZ Celem Konkursu jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez promocję nowatorskich rozwiązań stosowanych w pracy nauczycieli(ek) akademickich i doktorantów(ek) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednym z uczestników Konkursu będzie dr hab. Hubert Kaszyński, prof UJ z Instytutu Socjologii UJ!
Read More o Konkurs Teaching Slam – finał
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zarządzenia Rektora UJ w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że na stronach Biuletynu Informacji Publicznej UJ zostały zamieszczone: zarządzenie nr 120 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 116 Rektora UJ z dnia 23 września 2022 roku w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023 (nie dotyczy Collegium Medicum) zarządzenie nr 121 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie organizacji kształcenia w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 (nie dotyczy Collegium Medicum) zarządzenie nr 122 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 114 Rektora UJ z dnia 8 października 2021 roku w sprawie organizacji roku akademickiego 2022/2023
Read More o Zarządzenia Rektora UJ w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie naukowe 'Copyright wars' w polskim wydaniu

Tytuł: ‘Copyright wars’ w polskim wydaniu Opis: O co chodziło w protestach przeciwko ACTA i ‘ACTA2’? Czym jest copyright trolling? Na czym polegają ‘copyright wars’ i jakie mają one znaczenie dla polskiego społeczeństwa? Na te oraz na wiele innych pytań udzieli odpowiedzi nasza absolwentka oraz realizatorka projektu badawczego ‘Społeczny konflikt o prawa własności intelektualnej na przykładzie polskich dyskursów na temat prawa autorskiego’. W trakcie swojego wystąpienia mgr Ewa Radomska zaprezentuje wyniki kilkuletnich badań poświęconych polskim dyskursom dotyczącym prawa autorskiego. Przyjmując perspektywę interdyscyplinarną i odwołując się do różnych teorii z obszaru nauk społecznych, prelegenta dokona charakterystyki konfliktu leżącego u podłoża dyskursów prawnoautorskich.
Read More o Zaproszenie na spotkanie naukowe 'Copyright wars' w polskim wydaniu