Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wyniki sortowane według etykiety: aktualności

News

aktualności

Relacja z konferencji "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce..."

W dniach 26-27 września br. w murach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. W stulecie publikacji ‘Argonautów zachodniego Pacyfiku’. Konferencja wpisuje się w wieloletnią tradycję badań prowadzonych w Instytucie Socjologii UJ. Organizatorzy i organizatorki oparli wydarzenie na założeniu, że setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Uczestnicy i uczestniczki konferencji podczas dwudniowych obrad podjęli refleksję nad tym, w jaki sposób "dzieło i życie” Bronisława Malinowskiego oddziałało na nauki społeczne i humanistykę oraz jak rozpoznania autora Argonautów można odczytać dziś z perspektywy obecnych nurtów badawczych i ciągle zmieniającej się rzeczywistości społeczno-kulturowej.
Read More o Relacja z konferencji "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce..."
aktualności

Profesor Piotr Sztompka na prestiżowej liście TOP 2%

Szanowni Państwo, z ogromną radością informujemy, że w prestiżowym gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie znalazł się Profesor Piotr Sztompka! Lista Top 2% opracowywana jest każdego roku przez kalifornijski Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies. Zestawienie zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Oceniana jest całość dorobku naukowego poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów (pierwsze, ostatnie miejsce).
Read More o Profesor Piotr Sztompka na prestiżowej liście TOP 2%
aktualności

Akademicki Dzień Pamięci

6 listopada, obchodzony od ośmiu lat wspólnie przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci, łączy w sobie wspomnienie zmarłych członków i członkiń społeczności akademickiej Krakowa z uroczystościami upamiętniającymi ofiary Aktion gegen Universitäts-Professoren – przeprowadzonej w dniu 6 listopada 1939 roku przez niemieckie gestapo akcji bezprawnych aresztowań krakowskich uczonych, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau. Wynikiem akcji było aresztowanie 183 krakowskich nauczycieli akademickich i profesorów, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zatrzymani zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Aresztowanie było precedensem i, jak się okazało, początkiem ciernistej drogi polskiej inteligencji i środowisk twórczych w okresie okupacji, a nie – jak wielu sądziło – odosobnionym przypadkiem. Wydano wówczas wyrok nie tylko na uniwersytet, ale i na całe polskie szkolnictwo stopnia wyższego i średniego – pisze Profesor Andrzej Chwalba w książce Okupacyjny Kraków w latach 1939–1945
Read More o Akademicki Dzień Pamięci
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Konkurs Teaching Slam – finał

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na finał konkursu Teaching Slam – forum wymiany dobrych praktyk w dydaktyce akademickiej, który odbędzie się 24 października 2022 r. o godz. 13:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej. Każdy z Państwa może dołączyć do finałowej publiczności rejestrując się poprzez FORMULARZ Celem Konkursu jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez promocję nowatorskich rozwiązań stosowanych w pracy nauczycieli(ek) akademickich i doktorantów(ek) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednym z uczestników Konkursu będzie dr hab. Hubert Kaszyński, prof UJ z Instytutu Socjologii UJ!
Read More o Konkurs Teaching Slam – finał
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zarządzenia Rektora UJ w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że na stronach Biuletynu Informacji Publicznej UJ zostały zamieszczone: zarządzenie nr 120 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 116 Rektora UJ z dnia 23 września 2022 roku w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023 (nie dotyczy Collegium Medicum) zarządzenie nr 121 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie organizacji kształcenia w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 (nie dotyczy Collegium Medicum) zarządzenie nr 122 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 114 Rektora UJ z dnia 8 października 2021 roku w sprawie organizacji roku akademickiego 2022/2023
Read More o Zarządzenia Rektora UJ w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie naukowe 'Copyright wars' w polskim wydaniu

Tytuł: ‘Copyright wars’ w polskim wydaniu Opis: O co chodziło w protestach przeciwko ACTA i ‘ACTA2’? Czym jest copyright trolling? Na czym polegają ‘copyright wars’ i jakie mają one znaczenie dla polskiego społeczeństwa? Na te oraz na wiele innych pytań udzieli odpowiedzi nasza absolwentka oraz realizatorka projektu badawczego ‘Społeczny konflikt o prawa własności intelektualnej na przykładzie polskich dyskursów na temat prawa autorskiego’. W trakcie swojego wystąpienia mgr Ewa Radomska zaprezentuje wyniki kilkuletnich badań poświęconych polskim dyskursom dotyczącym prawa autorskiego. Przyjmując perspektywę interdyscyplinarną i odwołując się do różnych teorii z obszaru nauk społecznych, prelegenta dokona charakterystyki konfliktu leżącego u podłoża dyskursów prawnoautorskich.
Read More o Zaproszenie na spotkanie naukowe 'Copyright wars' w polskim wydaniu
aktualności

Słowo po pożegnaniu Ś.P. Profesora Lucjana Kocika

Drogie Koleżanki i Koledzy W piątek 23 września odbył się w Ustroniu (woj. śląskie) pogrzeb prof. zw. dr hab. Lucjana Kocika, emerytowanego pracownika naszego Instytutu. W pogrzebie wzięli m.in. udział przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego (w tym naszego Wydziału oraz Instytutu). Byli to: prof. Jacek Nowak (Dziekan Wydziału Filozoficznego) oraz Anna Soczówka i Ryszard Foltman (pracownicy Instytutu Socjologii), jak również prof. prof. w Instytucie Socjologii UJ tj. Piotr Nowak, Marcin Lubaś, Lucjan Miś oraz piszący te słowa. Po mszy św. żałobnej w trakcie której Lucjana żegnali przede wszystkim pracownicy Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie (gdzie Lucjan pracował w ostatnich latach swojego życia) kondukt pogrzebowy przemieścił się na cmentarz parafialny przy ul. Wiślickiej w Skoczowie, gdzie trumnę ze zwłokami Lucjana złożono w grobowcu rodzinnym. Nad trumną przemówienie wygłosił Dziekan Wydziału prof. Jacek Nowak,
Read More o Słowo po pożegnaniu Ś.P. Profesora Lucjana Kocika
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Małopolska Noc Naukowców 2022

Serdecznie zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim, która zgodnie z tradycją odbywa się w ostatni piątek tego miesiąca, czyli 30 września. Na wszystkich zainteresowanych czeka ponad 80 naukowych wydarzeń w różnych jednostkach UJ. Fascynujące prezentacje, spektakularne pokazy i eksperymenty, inspirujące wykłady oraz ciekawe warsztaty to tylko część naszych propozycji. Jeżeli więc macie ochotę posłuchać wszechświata, pobawić się piorunami w mikrofali, zobaczyć symulację erupcji wulkanu i giełdy papierów wartościowych, zerknąć do największego w tej części Europy synchrotronu rozpędzającego cząstki do ogromnych prędkości albo poszukać ucieczki w naukowym escape roomie, to śmiało wpadajcie na nasze wydarzenie!
Read More o Małopolska Noc Naukowców 2022
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii UJ

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która odbędzie się we wtorek, 4 października 2022 roku o godzinie 11:00 w Auli Collegium Novum. Wykład Inauguracyjny pt. Krakowsko-zakopiańskie światy twórcy nowoczesnej antropologii. W stulecie publikacji „Argonautów zachodniego Pacyfiku” Bronisława Malinowskiego wygłosi Profesor Grażyna Kubica-Heller. Podczas Uroczystości odbędzie się symboliczne pożegnanie pracowniczek Instytutu Socjologii UJ, które w mijającym roku akademickim przechodzą na emeryturę. Uprzejmie informujemy także, że decyzją Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ dr. hab. Jacka Nowaka, prof. UJ, w dniu 4 października br. w godzinach 11:00 – 13:00 ogłoszone zostały godziny dziekańskie. W tym czasie nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczne. Zapraszamy serdecznie do udziału w Inauguracji!
Read More o Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Instytutu Socjologii UJ
aktualności

International scientific conference "The legacy of Bronisław Malinowski in present-day social sciences and the humanities"

Międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. W stulecie publikacji ‘Argonautów zachodniego Pacyfiku’, 26 - 27 września 2022 r. Instytut Socjologii UJ Setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Życiu i twórczości Bronisława Malinowskiego poświęcono już wiele ważnych prac. Przede wszystkim trzeba wymienić pierwszy tom biografii autorstwa Michaela Younga, opublikowany również po polsku, a także prace Adama Kupera, Petra Skalnika i Roberta Thorntona oraz innych historyków antropologii.Międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. W stulecie publikacji ‘Argonautów zachodniego Pacyfiku’, 26 - 27 września 2022 r. Instytut Socjologii UJ Setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Życiu i twórczości Bronisława Malinowskiego poświęcono już wiele ważnych prac. Przede wszystkim trzeba wymienić pierwszy tom biografii autorstwa Michaela Younga, opublikowany również po polsku, a także prace Adama Kupera, Petra Skalnika i Roberta Thorntona oraz innych historyków antropologii.
Read More o International scientific conference "The legacy of Bronisław Malinowski in present-day social sciences and the humanities"