Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

News

aktualności studenci doktoranci pracownicy

Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Laboratorium Praktyk Społecznych Instytutu Socjologii UJ zapraszają na dyskusję wokół książki Seweryna Rudnickiego (WH AGH) Wystarczająco dobra wiedza. Badania user experience a wytwarzanie praktycznie użytecznej wiedzy o świecie społecznym (Scholar 2023). Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17.30 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Czytelnia Biblioteki IS UJ (pokój 63, I piętro). Spotkanie ma na celu zaprezentowanie przez Autora tematyki książki, przedstawienie uzyskanych wyników oraz wniosków płynących z prowadzonych badań i analiz. Stanowiło będzie to wprowadzenie do dyskusji nad procesem powstawania wiedzy o świecie społecznym, która jest postrzegana jako praktyczna i użyteczna. Pozwoli też na pokazanie, w jaki sposób wiedza socjologiczna jest przekładana, adaptowana i może wchodzić do użycia poza nauką, znajdując zastosowania w różnych obszarach życia społecznego.
Read More o Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

W ramach cyklu Socjologia w Centrum Instytut Socjologii UJ zaprasza na spotkanie Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego Kryzys klimatyczno-ekologiczny: jak jest? Dlaczego tak jest? Co robić? Rola uniwersytetu w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Co to znaczy być socjolożką/socjologiem w dobie szóstego wielkiego wymierania? Sztafeta międzypokoleniowa - co nam odebrano i czy coś otrzymaliśmy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni Goście, a ram dla dyskusji dostarczy książka pod redakcją dr hab. Kasi Jasikowskiej, prof. UJ i dr. Michała Pałasza Za pięć dwunasta koniec świata: kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk.
Read More o Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"
aktualności doktoranci pracownicy

Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”

Instytut Socjologii UJ wraz z Komitetem Badań nad Migracjami, Instytutem Psychologii Stosowanej UJ i Jagiellońskim Centrum Badań Migracyjnych jest współorganizatorem konferencji MIGRANCI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE: Sprawiedliwość, solidarność, inkluzja, która odbędzie się w dniach 23. - 25. września br. w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na konferencję! Propozycje referatów prosimy zgłaszać za pomocą formularza zgłoszeniowego do dnia 15 maja 2024 r. Podobnie jak w ubiegłych latach, propozycje referatów prosimy zgłaszać do poszczególnych sesji (wyboru określonej sesji można dokonać w formularzu zgłoszeniowym). Lista sesji znajduje się w zakładce: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/sesje-tematyczne.
Read More o Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”
aktualności

Świąteczne życzenia od Instytutu Socjologii UJ

Read More o Świąteczne życzenia od Instytutu Socjologii UJ
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z treścią Komunikatu Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ z dnia 19 marca 2024 r., zajęcia dydaktyczne na Wydziale Filozoficznym w dniach 3-5 kwietnia br. odbywać się będą w formie zdalnej.
Read More o Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

Zapraszamy serdecznie na kolejne seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ UWAGA!!! Wyjątkowo spotykamy się w gościnnej siedzibie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przy ulica Reymonta 4, sala 023 Termin spotkania: 21 marca 2024 r., godzina 9:00 Tym razem posłuchamy wystąpienia prof. Dominika Bartmańskiego z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie Tytuł wystąpienia: Ikoniczne zaćmienie i antynomie antropologii. Kilka uwag o znaczeniu teorii znaczenia Bronisława Malinowskiego Abstrakt: Za życia Bronisław Malinowski (1884-1942) stał się nie tylko jedną z założycielskich postaci nowoczesnej antropologii społecznej, ale także kontrowersyjnym polemistą i trans-dyscyplinarnym celebrytą naukowym, który wpłynął na kluczowych socjologów anglosaskich kolejnych pokoleń, takich jak Parsons (bezpośrednio)
Read More o Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

15 i 16 marca br. odbędzie się w Krakowie kolejne już spotkanie Living Lab, zespołu współtworzonego przez nauczycieli, nauczycielki, edukatorów, edukatorki, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką edukacji dla demokracji. Living Lab jest przestrzenią dyskusji, dzielenia się wiedzą oraz rozwiązaniami wspierającymi rozwój kompetencji obywatelskich uczniów i uczennic. Grupa ta została powołana w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT - Education for Responsible Democratic Citizenship, realizowanego przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum z 9 instytucjami partnerskimi.
Read More o Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.

Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu palestyńskiego! 15 marca, w Międzynarodowy Dzień Walki z Islamofobią, wykład gościnny wygłosi Profesor Monika Bobako z Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Monika Bobako konflikt palestyński postrzega jako węzeł, w którym splatają się kluczowe dla współczesnej europejskiej autodefinicji pojęcia Żyda i Araba, żyda i muzułmanina, a także wizje tego, co europejskie. Ma on wymiar nie tylko polityczny, ale i quasi-metafizyczny. W trakcie spotkania poruszymy wymiar symboliczny i dyskursywny trwającej wojny i odpowiemy na pytania: Czym jest "nowy antysemityzm"?
Read More o Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.
aktualności

Informacja o śmierci Profesora Kazimierza Frieske

Do Instytutu Socjologii UJ dotarła smutna wiadomość, że zmarł nasz znamienity warszawski Kolega, Profesor Kazimierz Frieske. Był postacią nadzwyczaj oryginalną i intelektualnie samodzielną. Wystarczy, jeśli przykładowo przywołamy Utopie inkluzji. Sukcesy i porażki programów reintegracji społecznej, w którym to miejscu odmiennie od potocznego popularnego rozumowania wnikliwie wskazał na złożone społeczne przejawy tej tematyki. Powiedzmy tak, że był sobą i tę samodzielność przejawiał tak w teoretycznym, jak i bardziej praktycznym wymiarze. Nic dziwnego, że zagadnienia problemów społecznych były mu bardzo bliskie. Pisząc w imieniu całego naszego środowiska pozwolę sobie jednocześnie na nutę osobistą. Poznaliśmy się trzydzieści lat temu, gdy On był Dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a ja pełniłem taką samą funkcję w Uniwersytecie Jagiellońskim. Bardzo szybko doszło między nami do refleksji nad wynikającymi z tego wspólnymi wyzwaniami, a następnie rozwijały się kontakty ściślej merytoryczne – dla mnie bardzo ciekawe i wartościowe. Ale nie tylko ja. Również w przypadku innych osób zaczęło to mieć miejsce. Raz jeszcze, wyrażamy żal i przekazujemy te uczucia Bliskim Zmarłego. Będziemy pamiętać.
Read More o Informacja o śmierci Profesora Kazimierza Frieske
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na konferencję naukową "Jak feminizm zmienia uniwersytet "

Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową Jak feminizm zmienia uniwersytet    Data: 8 marca 2024 roku, godz. 10:00 - 15:00    Miejsce: Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 24, Kraków   Wydarzenie towarzyszące obchodom 130-lecia kobiet w Uniwersytecie Jagiellońskim. Konferencja będzie zarazem okazją do świętowania Jubileuszu 40-lecia pracy naukowej Profesor Krystyny Slany. Zorganizowana przez Zakład Intersekcjonalnych Badań Społecznych, we współpracy z Rzeczniczką Praw i Wartości Akademickich UJ. Rejestracja na konferencję przez FORMULARZ   Program    10:00 Otwarcie konferencji  10:30 Wykłady plenarne Profesor Krystyna Slany, Uniwersytet Jagielloński  Profesor Małgorzata Fuszara, Uniwersytet Warszawski  Dr Marcin Śmietana, University of Cambridge  Moderacja: Profesor Beata Kowalska, Uniwersytet Jagielloński 12:00 Przerwa    12:30 Sesja naukowa: Jak feminizm zmienia uniwersytet?   Moderacja: Dr Justyna Struzik  
Read More o Zaproszenie na konferencję naukową "Jak feminizm zmienia uniwersytet "