Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Announcements

Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

20.03.2024
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z treścią Komunikatu Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ z dnia 19 marca 2024 r., zajęcia dydaktyczne na Wydziale Filozoficznym w dniach 3-5 kwietnia br. odbywać się będą w formie zdalnej.
Read More o Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

15.03.2024
Zapraszamy serdecznie na kolejne seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ UWAGA!!! Wyjątkowo spotykamy się w gościnnej siedzibie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przy ulica Reymonta 4, sala 023 Termin spotkania: 21 marca 2024 r., godzina 9:00 Tym razem posłuchamy wystąpienia prof. Dominika Bartmańskiego z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie Tytuł wystąpienia: Ikoniczne zaćmienie i antynomie antropologii. Kilka uwag o znaczeniu teorii znaczenia Bronisława Malinowskiego Abstrakt: Za życia Bronisław Malinowski (1884-1942) stał się nie tylko jedną z założycielskich postaci nowoczesnej antropologii społecznej, ale także kontrowersyjnym polemistą i trans-dyscyplinarnym celebrytą naukowym, który wpłynął na kluczowych socjologów anglosaskich kolejnych pokoleń, takich jak Parsons (bezpośrednio)
Read More o Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

13.03.2024
15 i 16 marca br. odbędzie się w Krakowie kolejne już spotkanie Living Lab, zespołu współtworzonego przez nauczycieli, nauczycielki, edukatorów, edukatorki, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką edukacji dla demokracji. Living Lab jest przestrzenią dyskusji, dzielenia się wiedzą oraz rozwiązaniami wspierającymi rozwój kompetencji obywatelskich uczniów i uczennic. Grupa ta została powołana w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT - Education for Responsible Democratic Citizenship, realizowanego przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum z 9 instytucjami partnerskimi.
Read More o Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

Zaproszenie na spotkanie Tonie Kultury: Pomiędzy zapiskami Anieli

13.03.2024
W imieniu Organizatorów zapraszamy na spotkanie z Darią Łucką, pracowniczką Instytutu Socjologii UJ, poetką zamieszkałą w Toniach, autorką tomiku poetyckiego Zapiski Anieli (Wydawnictwo Adam Marszałek, 2022). Autorka przedstawia w nim opowieść tytułowej bohaterki. Opowieść o nadziei i marzeniach, ale też o niepewności i zwątpieniu, snutą w rytmie pór roku, na tle zmieniającej się przyrody. Aniela nie znosi jednak chronologii, jednoznaczności, symetrii; woli to, co zamazane, od tego, co w konturach. Ma również niezwykły dar: potrafi przekraczać granice czasu i przestrzeni. Dlatego opowiadana przez nią historia będzie nieco przewrotna. I będzie mieć wiele wymiarów.
Read More o Zaproszenie na spotkanie Tonie Kultury: Pomiędzy zapiskami Anieli

Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.

11.03.2024
Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu palestyńskiego! 15 marca, w Międzynarodowy Dzień Walki z Islamofobią, wykład gościnny wygłosi Profesor Monika Bobako z Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Monika Bobako konflikt palestyński postrzega jako węzeł, w którym splatają się kluczowe dla współczesnej europejskiej autodefinicji pojęcia Żyda i Araba, żyda i muzułmanina, a także wizje tego, co europejskie. Ma on wymiar nie tylko polityczny, ale i quasi-metafizyczny. W trakcie spotkania poruszymy wymiar symboliczny i dyskursywny trwającej wojny i odpowiemy na pytania: Czym jest "nowy antysemityzm"?
Read More o Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.