Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Zaproszenie na spotkanie z cyklu (R)ewolucyjne espresso pt. "Adaptacja, integracja czy separacja? Co dzieje się z dziećmi uchodźczymi w polskich szkołach?"

Zapraszamy na spotkanie z cyklu (R)ewolucyjne espresso czyli syntetycznie o świecie, w jakim żyjemy, pt. Adaptacja, integracja czy separacja? Co dzieje się z dziećmi uchodźczymi w polskich szkołach?

Spotkanie będzie miało formę krótkich wystąpień i dyskusji wokół nich.  
 

Kiedy? 2 czerwca 2022 r. w godzinach 13:30 - 14:30.

Gdzie? Zespół Social (r)Evolutions Lab w MsTeams (kod: 8seswxo) lub poprzez link do spotkania dostępny TUTAJ.

 

Tysiące dzieci i nastolatków uciekło z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. W ciągu kilku tygodni do polskich szkól zapisano blisko 200 tysięcy ukraińskich dzieci. Co w praktyce oznacza edukacja dzieci uchodźczych w polskich szkołach? Jak z wyzwaniem, które pojawiło się tak nagle i w takiej skali, radzą sobie polskie szkoły, nauczycielki i nauczyciele oraz całe szkolne środowisko? O jakich lekcjach do odrobienia przez polski system oświaty już wiemy, i jakich lekcji możemy się jeszcze spodziewać? Co możemy o tym powiedzieć z perspektywy badań psychologicznych, socjologicznych i pedagogicznych oraz praktyki wychowawczej i edukacyjnej?

 

Wiedzą i doświadczeniami podzielą się z nami:

  • Anna Ratecka (Instytut Socjologii UJ, Child UP (child-up.eu))
  • Halina Grzymała-Moszczyńska (Instytut Socjologii UJ, Bilingualism Matters Krakow)
  • Zofia Chlipalska-Wodnicka (Instytut Psychologii UJ, Bilingualism Matters Krakow oraz Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności LangUsta)
  • Krystian Barzykowski (Instytut Psychologii UJ oraz Bilingualism Matters Krakow)
  • Urszula Majcher-Legawiec (Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja)
  • Katarzyna Smoter (Instytut Pedagogiki UJ, członkini grup Pedagodzy UJ dla Ukrainy i Zabawą przeciwko wojnie)


Spotkanie poprowadzą: Marta Smagacz-Poziemska oraz Katarzyna Zielińska z Instytutu Socjologii UJ

 

Spotkania (R)ewolucyjnego espresso czyli syntetycznie o świecie, w jakim żyjemy To cykl spotkań zainicjowanych w 2020 roku w ramach SocRevLab (POB Society of the Future), a obecnie realizowany jako przestrzeń do dyskusji badaczek i badaczy Wydziału Filozoficznego oraz ekspertek i ekspertów z otoczenia społecznego UJ. Procesy, napięcia i turbulencje społeczne – co oznaczają dla jednostek i zbiorowości, ludzi i środowiska? jakie znaczenie dla tego, co dzieje się tu i teraz, ma to, co już się kiedyś wydarzyło? Jaką rolę odgrywają w tym wszystkim materialności i technologie? Jakie scenariusze przyszłości wyłaniają się z bieżących wydarzeń i procesów? Spotkania mają formułę krótkich wystąpień osób reprezentujących różne dyscypliny nauki reprezentowanych na Wydziale Filozoficznym UJ oraz dyskusji wokół nich. Celem spotkań jest naukowa, interdyscyplinarna refleksja nad aktualnymi wydarzeniami i obserwowanymi przez nas procesami społecznymi.

Gorąco zachęcamy do stałego udziału w cyklu oraz do proponowania własnych tematów spotkań.


Z poważaniem
Katarzyna Zielińska i Marta Smagacz-Poziemska