Skip to main content
UJ
Institute of Sociology
of the Jagiellonian University
sign in
polski
News
Institute
Institute authorities
Structure
Academic staff
Institute of Sociology Board
Committees and teams
Library
Accessibility of the Institute of Sociology
History of the Institute
Studies
Bachelor's degree
Master's degree
Doctoral degree programme
Course timetables and duty roster
Documents
FAQ
Erasmus+ & International students
MOST Program
Students in action
Jakość kształcenia
Science
Research and projects
Journals
Cyclical events
Research Discipline Board of Sociological Sciences
For candidates
Why study at the Institute of Sociology?
Sociology - BA degree programm
Sociology - MA degree programm
Social work
Doctoral programme
Admission
For staff
Announcements
Staff matters
IT service
Room booking
Contact
Jagiellonian University
/
Faculty of Philosophy
/
Institute of Sociology
/
Cykl: III stopień wtajemniczenia
/
Cykl: III stopień wtajemniczenia
Galeria
Projekt Znaczenie obaw żywieniowych
"III stopień wtajemniczenia" - cykl prezentacji działalności naukowej doktorantów/ek
Humanistyczne rytuały przejścia
W mojej pracy doktorskiej zajmuję się badaniem sposobów funkcjonowania humanistycznych rytuałów przejścia (ślubów, pogrzebów) w Polsce oraz próbą rekonstrukcji znaczeń w nich zawartych. Analizowane rytuały są w Polsce zjawiskiem stosunkowo nowym, ale obserwuje się ciągły wzrost ich popularności. Główną cechą dystynktywną wskazywaną przez propagatorów humanistycznych ceremonii jest ich indywidualistyczny charakter i „zorientowanie na człowieka”... »
Internet i społeczeństwo obywatelskie na wsi
Technologie zmieniają otaczający nas świat. W swojej rozprawie doktorskiej chcę odpowiedzieć na pytanie, jak Internet wpływa na funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego na wsi. Interesuje mnie przede wszystkim to, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób mieszkańcy obszarów wiejskich wykorzystują wirtualną rzeczywistość do podejmowania szeroko rozumianych działań obywatelskich... »
Religia w sporach o aborcję
W mojej pracy doktorskiej zajmuję się badaniem sposobów argumentacji religijnej w sporach o aborcję. Interesuje mnie to, w jaki sposób odniesienia do religii uzasadniają stanowiska wobec aborcji w tygodnikach opinii (takich jak m.in. Gość Niedzielny, Polityka czy Do Rzeczy), w dokumentach Kościoła rzymskokatolickiego (np. w listach pasterskich Episkopatu) i w wypowiedziach religijnych kobiet, które przeprowadziły zabieg... »
Rynek pracy migrantów czy rynek pracy dla migrantów?
Rynek pracy migrantów, czy rynek pracy dla migrantów? W swojej pracy doktorskiej podejmuję się wyjaśnienia tego zagadnienia w kontekście pracowników z Ukrainy. Zajmuję się migracjami naszych wschodnich sąsiadów na polski rynek pracy. W swoich badaniach skupiam się na pracownikach długoterminowych, którzy przebywają w Polsce ponad rok i pracują legalnie. W badaniach korzystam m. in. z danych zastanych pozyskanych zarówno z polskich, jak i ukraińskich organizacji ds. migracji, pogłębionej analizy materiałów zamieszczanych przez internautów oraz analizy danych jakościowych z wywiadów z pracownikami z Ukrainy... »
Gry cyfrowe w życiu osób starszych
Prowadzone przeze mnie badania są próbą odpowiedzi na pytanie, na ile – w kontekście polskim – gry cyfrowe mogą być wykorzystywane do wspierania osób starszych w procesie starzenia się. Ten zamysł wpisuje się w wizję tzw. pomyślnego starzenia się – czyli takiego, które umożliwia zachowanie możliwie długo wysokiego poziomu różnego rodzaju aktywności – związanych z życiem towarzyskim, ze sprawnością fizyczną i intelektualną... »
Od nabożności synowskiej do emancypacji córek
W ramach swojego doktoratu staram się zweryfikować jakie znaczenie ma obecnie dla Chińczyków cnota xiao – tłumaczona na język polski jako „nabożność synowska”, czasem porównywana do chrześcijańskiego przykazania „czcij ojca i matkę swoją” (ma ona jednak w kulturze chińskiej, zakorzenionej tradycyjnie w konfucjanizmie znaczenie dużo głębsze). Przez stulecia m.in. xiao kształtowało relacje w chińskim społeczeństwie... »
Konflikt wokół praw
Prawo autorskie jest obecnie jedną z najbardziej konfliktogennych gałęzi prawa. Wśród grup społecznych chcących oddziaływać na jego kształt znajdują się, poza autorami i ich odbiorcami, m.in. wydawcy książek, producenci muzyczni i filmowi, organizacje typu ZAiKS oraz wszyscy zaangażowani w rozpowszechnianie dóbr nauki i kultury. Każda z tych grup inaczej rozumie własność intelektualną oraz postrzega optymalny sposób jej ochrony... »
Dlaczego uchylamy się od pracy?
Przedmiotem badań w doktoracie jest zjawisko uchylania się od pracy w organizacjach, czyli tendencji do pracowania mniej, niż oczekuje tego przełożony. Na podstawie analizy literatury naukowej z socjologii, psychologii i ekonomii, analizy prawa pracy oraz wywiadów pogłębionych z pracownikami oraz przełożonymi stworzony został model komputerowy organizacji, w której przełożony przydziela pracownikom do wykonania różnej trudności obowiązki... »