Socjologia i design

O tym, że socjologia może przydać się także projektantom mogliśmy przekonać się ponownie w tym roku akademickim. W semestrze zimowym studentki socjologii wspólnie ze studentami i studentkami krakowskiej ASP pracowały nad projektem „Miejsce pracy w domu".

Współpraca Instytutu Socjologii z Katedrą Projektowania Ergonomicznego Wydziału Form przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie została zapoczątkowana w 2013 r. Ówczesna grupa ćwiczeniowa z kursu „Podstawowe Pojęcia Antropologii Społecznej" realizowała projekt pt. „Stół rodzinny". W bieżącym roku akademickim współpraca przybrała formę obozu badawczego „Socjologia i design". Nasze studentki współpracowały ze studentami prof. Czesławy Frejlich, Krzysztofa Hamigi i Jakuba Gołębiewskiego z ASP, realizujących w Katedrze swoje tematy projektowe i prace dyplomowe. W ramach wspólnych działań studenci socjologii i projektowania eksplorowali badawczo i projektowo temat "Miejsce pracy w domu", pracując w mniejszych, mieszanych zespołach. Efektem współpracy były pomysły, rozwiązania, koncepcje i wreszcie gotowe projekty, także prototypy.

Aleksandra Nawojczyk, studentka IS UJ:

Udział w obozie "Socjologia i design" był dla mnie ciekawym i rozwijającym doświadczeniem, dzięki któremu jeszcze bardziej pogłębiłam swoje umiejętności pracy w grupie. Mogłam zastosować nabytą na wcześniejszych kursach wiedzę oraz wykorzystać ją do pracy z potencjalnym klientem. Wydaję mi się, że i my, i studenci z ASP nauczyliśmy się wiele od siebie, przede wszystkim szacunku do czyjejś pracy i wspólnego działania.

Dr Ewa Kopczyńska (IS UJ):

Celem współpracy, poza wypracowaniem konkretnych rozwiązań projektowych, była eksploracja samej kontaktu międzydziedzinowego. Ciekawiło nas, prowadzących, do jakiego stopnia taka współpraca jest możliwa i czy/w jaki sposób jej efekt będzie różnił się od efektów wąsko wyspecjalizowanych projektów. Oczywistym jest dziś, że taki realny, bliski kontakt dwóch dziedzin (ich metodologii, kultury pracy, terminologii) bardzo rozszerza horyzonty i generuje nowe, nietypowe pomysły. My przychodzimy ze swoim skrupulatnym aparatem badawczym, ale projektanci otwierają nam oczy na nietypowe, nieczęste w socjologii techniki eksploracji tematu. Taka sytuacja jest świetną okazją do weryfikacji użyteczności wiedzy socjologicznej dla odległych jej dziedzin oraz do wzbogacenia wyobraźni badawczej. Ale to, co najcenniejsze w takiej współpracy, to doświadczenie zderzenia różnych "stylów myślowych" i konieczność komunikowania się poza środowiskiem własnej dyscypliny. Różnimy się perspektywą, rytmem pracy, językiem, kompetencjami (choćby manualnymi ;)), co czyni cały proces mocno nieprzewidywalny, czasem trudny, ale ostatecznie bardzo ciekawy!

W projekcie udział wzięli/ły:

socjolożki: Karolina Baranowska, Dorota Dul, Ewelina Hładasz, Partycja Jankowska, Andżelika Kogut, Natalia Kozłowska, Ola Nawojczyk, Anna Ocimek, Dominika Piasecka, Kamila Sieczka, Paulina Wojciechowska, Angelika Wylęgała, Liliana Zarychta,

projektanci/tki: Marta Skowron, Beata Weber, Agnieszka Zygmunt, Dominik Kłóś, Michał Bogusz, Michał Kowalczuk.

Opieka merytoryczna: IS UJ: dr Ewa Kopczyńska, ASP: prof. Czesława Frejlich, Krzysztof Hamiga, Jakuba Gołębiewski.

Data publikacji: 18.04.2016
Osoba publikująca: Anna Szwed