Turniej Debat Oksfordzkich im. Juliusza Lea

W dniach 27 i 28 października 2018 r. w Instytucie Socjologii UJ odbył się Turniej Debat Oksfordzkich im. Juliusza Lea, w którym udział wzięły drużyny ze szkół licealnych: XLIII LO w Krakowie, ZS nr 1 w Działdowie, I LO w Krakowie, VIII LO w Krakowie, III LO w Krakowie, VI LO w Krakowie oraz II LO w Krakowie.

Dzięki staraniom Instytutu Socjologii UJ i Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie oraz bardzo dobrej współpracy z będącym naszą szkołą partnerską XLIII LO, ta znana koncepcja pracy realizowana przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, znalazła się w murach IS! To efekt wdrażanej strategii poszukiwania partnerów i nawiązywania współpracy z instytucjami i podmiotami, których aktywność koncentruje się wokół istotnych spraw społecznych.

Turniej zorganizowany został przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców i Instytut Socjologii UJ, co poza wsparciem w organizacji i promocji wydarzenia oznacza przede wszystkim, że osoby z IS UJ poprowadziły część wykładów i warsztatów poprzedzających turniej debat, przybliżając w niestandardowy sposób uczestnikom tematykę tez turniejowych. Wspomniany ITiES był oficjalnym partnerem Turnieju wnosząc wkład merytoryczny, promocyjny i wspierając organizacyjnie. Oficjalnym sponsorem wydarzenia zostało zaś Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W fazie grupowej Turnieju uczestnicy debatowali wokół tez: 1. Miasto powinno nagradzać mieszkańców głosujących w wyborach do rad dzielnic; 2. Kraków, za przykładem Barcelony i Berlina, powinien wprowadzić zakaz krótkoterminowego wynajmu mieszkań; 3. Obecnie największym problemem Krakowa nie jest smog.
W fazie finałowej zaś: 1. Problemem miasta jest brak skutecznej reakcji służb wobec bezdomnych zajmujących przestrzeń publiczną i półpubliczną/półprywatną; 2. Aktywność społeczna mieszkańców Krakowa jest zbyt mała; 3. Teza Wielkiego Finału: W Polsce trudniej jest być prezydentem miasta, niż prezydentem państwa.

Z radością informujemy, że pierwsze miejsce w Turnieju zajęła drużyna Zespołu Szkół nr 1 z Działdowa. To wielki sukces zespołu, który debiutował w tego typu rozgrywkach – a do Krakowa przybył aż z województwa warmińsko-mazurskiego! Drugie miejsce zajęła drużyna VIII LO z Krakowa, podium zamyka reprezentacja VI LO z Krakowa. Gratulujemy!

W imieniu Organizatorów oraz Dyrekcji IS UJ serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w projekt - pracownikom naukowo-dydaktycznym IS UJ: dr hab. Hubertowi Kaszyńskiemu, dr hab. Katarzynie Ornackiej, dr hab. Andrzejowi Bukowskiemu, doktorantkom IS UJ: mgr OIdze Maciejewskiej i mgr Marcie Kamińskiej oraz Julii Pawlikowskiej – studencie studiów magisterskich na kierunku praca socjalna. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym drużynom, a wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację, przygotowanie i realizację projektu dziękujemy za wspaniałe dwa dni wspólnej pracy i ekscytującej rywalizacji!

Data publikacji: 10.11.2018
Osoba publikująca: Olga Maciejewska