Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Budynek Instytutu Socjologii UJ

Budynek, w którym znajduje się Instytut Socjologii UJ, jest częściowo dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami:

  • w budynku znajduje się winda wyposażona w system komunikatów głosowych
  • wszystkie pomieszczenia oznaczone są tabliczkami w Alfabecie Braille'a, które znajdują się bezpośrednio przy każdych drzwiach wejściowych
  • schody na terenie Instytutu są oznaczone kontrastowo, dodatkowo schody prowadzące na drugie piętro zabezpieczone są taśmami antypoślizgowymi
  • na parterze przy schodach prowadzących w głąb budynku znajduje się ruchomy podjazd dla wózków inwalidzkich
  • w Instytucie znajduje się toaleta zaadaptowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową
  • osoby z niepełnosprawnością mogą wjechać autem na parking znajdujący się na dziedzińcu pomiędzy kościołem a budynkiem Uniwersytetu

Centrum Dostępności UJ

Osoby z niepełnosprawnościami lub ze szczególnymi potrzebami zdrowotnymi, po spełnieniu określonych kryteriów, mają możliwość korzystania z różnych form adaptacji procesu kształcenia i badań naukowych, każdorazowo dostosowanych do indywidualnych potrzeb studenta/doktoranta wynikających ze stanu zdrowia i specyfiki studiowanego kierunku. Wsparcie w tym zakresie oferuje Centrum Dostępności UJ.

Szczegółowe informacje na temat Centrum Dostępności UJ oraz oferowawnych form adaptacji procesu kształcenia dostępne są na stronie: https://cd.uj.edu.pl/

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Opis budynku IS UJ dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Instytut Socjologii UJ znajduje się w budynku Collegium Broscianum przy ulicy Grodzkiej 52 w Krakowie. Prócz Instytutu Socjologii znajdują się tam Instytuty: Filozofii, Religioznawstwa oraz Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji.

Drzwi do budynku znajdują się na dziedzińcu pomiędzy budynkiem Collegium Broscianum i Kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Dziedziniec

Z ulicy Grodzkiej na dziedziniec wchodzi się przez bramę dla pieszych pokonując trzy schodki. Budynek znajduje się po lewej stronie chodnika wyłożonego kostką granitową. Na dziedziniec można wejść także przez wjazd na parking znajdujący się obok bramy wejściowej dla pieszych. Przy szlabanie po lewej stronie umiejscowiony jest przycisk przywołania portiera, który może udzielić pomocy osobie z niepełnosprawnością.

Z dziedzińca do budynku prowadzą trzy wejścia. Dwa z nich są po lewej stronie chodnika, trzecie znajduje się w przeciwległym budynku – w ciągu tego samego chodnika, po prawej stronie (części przylegającej do kościoła). Jest to tak zwana Trzecia Brama prowadząca do pomieszczeń Zakładu Socjologii Gospodarki, Edukacji i Metod Badań Społecznych na parterze oraz sali wykładowej nr 71, Pracowni Społecznych Badań nad Religią i Pracowni Komunikowania Społecznego na drugim piętrze. Osoba z niepełnosprawnością ruchową może się dostać drogą alternatywną przez salę 79. Zasadniczo jednak grupy, w których są osoby z taką niepełnosprawnością są przenoszone do sal w pełni dostępnych.

Główne wejście do budynku to pierwsze w kolejności drzwi po lewej stronie chodnika.

Wejście główne

Wejście główne do budynku Collegium Broscianum to dwuskrzydłowe drzwi. Tuż za nimi, po prawej stronie znajduje się portiernia, naprzeciwko której umieszczona jest tablica informacyjna dotycząca pomieszczeń w budynku. Nieco dalej po lewej stronie zlokalizowana jest tablica ogłoszeń, gdzie można znaleźć informacje o wydarzeniach artystycznych, dyskusjach i ofertach dla studentów.

Parter

Na parterze znajduje się również Fokusownia (pracownia badawcza) oraz pokój zespołu informatyków i pokój pracowniczek zajmujących się finansami i projektami realizowanymi w Instytucie Socjologii UJ. Prowadzi do nich korytarz na wprost za drzwiami wewnętrznymi, poprzedzony trzema schodami oznaczonymi kontrastowo. Przy schodach znajduje się ruchomy podjazd dla wózków inwalidzkich. Po prawej stronie znajdują się pomieszczenia Instytutu Filozofii, po lewej rząd okien wychodzących na wewnętrzny dziedziniec. Na wprost (drugie drzwi po prawej stronie) jest toaleta męska, natomiast korytarz zakręca w prawo prowadząc do Fokusowni (ostatnie drzwi na ścianie znajdującej się po lewej stronie) oraz pokoju zespołu informatyków i pokoju pracowniczki zajmującej się finansami Instytutu Socjologii UJ (na wprost).

Aby udać się do głównej części budynku należy skręcić w lewo, za tablicą ogłoszeń przy wejściu. Minąwszy kolejne jednoskrzydłowe drzwi natrafiamy po prawej stronie na schody (oznaczone kontrastowo) prowadzące na pierwsze i drugie piętro. Za schodami znajduje się winda z komunikatami głosowymi. Nią również można dostać się na piętra, gdzie odbywają się zajęcia z socjologii.

Pierwsze piętro

Pomieszczenia Instytutu Socjologii UJ znajdują się po lewej stronie od schodów i od windy, za jednoskrzydłowymi przeszklonymi drzwiami wewnętrznymi. Za nimi jest przestronny hall, prowadzący wprost do sali wykładowej nr 60. Idąc w tym kierunku mijamy po prawej wejścia do kolejnych pomieszczeń:

  • 48 należy do Instytutu Filozofii UJ
  • 49 to Sekretariat dydaktyczny Instytutu Socjologii UJ
  • 50 to Pracownia Badań Kultury Współczesnej
  • 51 "ślepe" drzwi zabudowane od wewnątrz – gabinet Dyrekcji Instytutu
  • 52 to Sekretariat główny
  • 53 to Zakład Antropologii Społecznej.

Następnie mijamy jednoskrzydłowe przeszklone drzwi i z nimi po prawej stronie drewniane schody prowadzące na drugie piętro z taśmami antypoślizgowymi, oznaczone kontrastowo oraz rząd krzeseł. Za schodami znajdują się kolejne przeszklone drzwi jednoskrzydlowe. Na wprost znajduje się wcześniej wspomniana sala 60. Idąc wzdłuż ściany w prawo, mijamy po lewej stronie salę 61 a pod kątem prostym znajduje się sala 62 – pracownia komputerowa. Dalej znajdują się przeszklone drzwi jednoskrzydłowe, za którymi na ścianie po lewej stronie jest wejście do Biblioteki. Pracowniczki Biblioteki udzielają pomocy w zakresie korzystania ze zbiorów.

Na wprost Biblioteki znajdują się schody prowadzące w dół do pomieszczeń niewykorzystywanych przez Instytut Socjologii. Należy zachować ostrożność, bowiem nie są one oznaczone kontrastowo.

Idąc w lewo od sali 60 wzdłuż ściany, trafimy do korytarza, gdzie znajdują się kolejne pomieszczenia zajmowane przez Instytut Socjologii.

Po prawej stronie znajdują się:

  • 55 - Sala wykładowa
  • 56 - Pracownia Socjologii Struktur Społecznych
  • 58 - Pokój seminaryjny 
  • 59A - Pracownia Socjologii Sfery Publicznej

Na wprost:

  • 59 BC - Zakład Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej

Po lewej:

  • 56A - Pokój pracy zespołu projektowego
  • 58A - Zakład Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej
  • 59D - Pracownia Badań Kultury Współczesnej.

Po lewej stronie od wejścia do wyżej wspomnianego korytarza, przy jego końcu (pierwsze drzwi) znajduje się toaleta damska. Należy zachować ostrożność – wewnątrz, przed wejściem do kabin są nieoznaczone kontrastowo 2 schodki.

Drugie piętro

Można się dostać na nie schodami drewnianymi z hallu na pierwszym piętrze.

Po prawej stronie mijamy dwuskrzydłowe drzwi prowadzące do pok. 69 ("ślepe", zabudowane od wewnątrz), a dalej za załomem muru będącym częścią łuku podpierającego sufit, natrafimy na korytarz z następującymi pomieszczeniami po lewej stronie:

  • 75 - pokój pracowników i pracowniczek IS UJ
  • 77 - Zakład Intersekcjonalnych Badań Społecznych

Po prawej stronie:

  • 76 - Zakład Intersekcjonalnych Badań Badań Społecznych
  • 78 - Zakład Antropologii Społecznej

Oraz na wprost salę wykładową nr 79

Na ścianie na wprost wyjścia ze schodów znajdują się wejścia do dwóch sal wykładowych:

  • 80 - pracowni komputerowej
  • na lewo od niej sali 81.

Korytarz znajdujący się na kolejnej ścianie po lewej prowadzi do pomieszczeń należących do Instytutu Filozofii. Obok, po lewej jest jedyna w budynku toaleta zaadaptowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na drugie piętro można również dostać się schodami z hallu głównego lub windą. Wówczas należy udać się w lewo i przejść przez korytarze należące do Instytutu Filozofii. W końcu natrafimy na przeszkolen jednoskrzydłowe drzwi a po ich pokonaniu kolejno po lewej stronie na toaletę dla osób z niepełnosprawnościami i wejście do pomieszczeń Instytutu Filozofii oraz na wprost, na salę 81.

Odpoczynek

Na terenie Instytutu jest wiele miejsc, gdzie można usiąść i spędzić wolny czas. Studenci korzystają z ław i sof na drugim piętrze. Znajdują się one między salami 80 i 81. Ponadto, kącik do pracy indywidualnej i wypoczynku znajduje się również w pomieszczeniach Biblioteki IS UJ w tzw. Katalogu – krzesła, sofy, stoliki. Podobne miejsce do odpoczynku dla studentów znajduje się w hallu przy pokojach 73 i 74 (sofa, stoliki, pufy).

Często wykorzystywane są też miejsca przy oknach oraz na ławach znajdujących się pomiędzy oknami na pierwszym piętrze w hallu głównym, po przeciwnej stronie pomieszczeń pracowniczych.

W budynku nie ma kantyny ani sklepiku. 

Miejsce, w którym dozwolone jest palenie papierosów znajduje się na dziedzińcu. Umieszczono tam popielnice oraz ławeczki, na których można usiąść i spędzić czas.

Toalety

Toaleta męska znajduje się w korytarzu prowadzącym do Fokusowni na parterze na wprost głównego wejścia, na terenie Instytutu Filozofii, na I piętrze – trzeba zejść po trzech stopniach i iść prosto do przeciwległego korytarza. Toaleta to drugie drzwi na prawo.

Toaleta damska znajduje się na parterze za windą po prawej stronie (drugie drzwi).

Na pierwszym piętrze w korytarzu obok sali 60 i niemal na wprost schodów prowadzących na piętro, znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Druga toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest na drugim piętrze po lewej stronie. Po wejściu schodami prowadzącymi z hallu głównego Instytutu na drugie piętro należy skierować się na lewo. Toaleta znajduje się na wprost.

Parking

Osoby z niepełnosprawnością mogą wjechać na parking znajdujący się na dziedzińcu pomiędzy kościołem a budynkiem Uniwersytetu. Przy wjeździe jednorazowym należy przy zaporze wjazdowej poinformować o tym portiera, który umożliwia wjazd.

Natomiast stałe parkowanie na dziedzińcu jest możliwe po uzyskaniu pisemnej zgody Kanclerza UJ.