Przejdź do głównej treści strony
UJ
Instytut Socjologii
Uniwersytetu Jagiellońskiego
logowanie
english
Studenci
Doktoranci
Pracownicy
COVID-19
Aktualności
Dla kandydatów
Dlaczego IS UJ?
Socjologia - I stopień
Socjologia - II stopień
Praca socjalna - II stopień
Studia III stopnia (doktoranckie)
REKRUTACJA
Studia
Oferta kursów i zapisy na zajęcia – SOCJOLOGIA
Oferta kursów i zapisy na zajęcia – PRACA SOCJALNA
Praktyki studenckie
ERASMUS+
Program MOST
Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii
Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej
Samorząd Studentów Wydziału Filozoficznego UJ
On-line on-Soul
Nauka
Badania i projekty
Publikacje
Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ
Konferencje i seminaria
Socjologia w centrum
Zeszyty Pracy Socjalnej
Pracownia CAQDAS TM LAB
Letnia Szkoła Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych
Laboratorium Praktyk Społecznych
Nasi pracownicy i ich zainteresowania badawcze
Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne
Orbis Idearum
Instytut
Dyrekcja
Zakłady
Pracownicy i pracowniczki
Doktoranci i doktorantki
Absolwenci i absolwentki
Rada Instytutu Socjologii UJ
Biblioteka IS UJ
e-Biblioteka IS UJ
Fokusownia
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Historia
Galeria
Kontakt
Uniwersytet Jagielloński
/
Wydział Filozoficzny
/
Instytut Socjologii
/
Nauka
/
Nasi pracownicy i ich zainteresowania badawcze
/
Badania i projekty
Publikacje
Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ
Konferencje i seminaria
Socjologia w centrum
Zeszyty Pracy Socjalnej
Pracownia CAQDAS TM LAB
Letnia Szkoła Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych
Laboratorium Praktyk Społecznych
Nasi pracownicy i ich zainteresowania badawcze
Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne
Orbis Idearum
Nasi pracownicy i ich zainteresowania badawcze
Wykład powinien być pewnym performance...
Z Profesorem Krzysztofem Frysztackim rozmawiamy o jego zainteresowaniach naukowo-badawczych i poszukiwaniu własnej drogi w świecie akademickim, o wartości rozmów ze studentami i sztuce prowadzenia wykładów, o tym czym jest socjologia i jaka przyszłość czeka pracę socjalną. W rozmowie Profesor wspomina także początki istnienia Instytutu Socjologii UJ i Osoby, które na przestrzeni czasu odegrały w Jego życiu naukowym znaczącą rolę... »
Nauka, która rozwija ideę rozumu i emancypacji
Z dr hab. Beatą Kowalską rozmawiamy o socjologii krytycznej i badaniach zaangażowanych, emocjonalnym wymiarze prowadzenia badań empirycznych, możliwościach łączenia działalności społecznej z badaniami oraz o nauce, która rozwija ideę rozumu i emancypacji. Przedmiotem zainteresowań badawczych dr hab. Beaty Kowalskiej w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem w pracy w programach na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Podejmowane badania znajdowały także odbicie w prowadzonych kursach zarówno z dziedziny studiów rozwojowych, jak i studiów genderowych... »
Nie ma łatwych pytań
Z dr hab. Grażyną Kubicą z Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ rozmawiamy o her-storii, badaniach Syberii oraz wyzwaniach związanych z uprawianiem "antropologii u siebie". Dr hab. Grażyna Kubica pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego. Interesuje się problematyką śląską, ewangelicką i żydowską oraz antropologią polityczną, wizualną, feministyczną oraz historią dyscypliny. Oprócz pracy naukowej zajmuje się także literaturą faktu, fotografią i filmem dokumentalnym... »
Świat bez wartości?
Dla socjologa tematyka wartości jest bardzo ważna. A w związku z faktem, że żyjemy w bardzo dynamicznych czasach i doświadczamy wielu procesów i zmian, w naturalny sposób pojawiają się pytania dotyczące tego, w jakim świecie żyjemy dzisiaj i jaki on będzie jutro. Nie da się ukryć, że coraz trudniej jest nam rozumieć to, co się wokół nas dzieje. W wielu miejscach trwają konflikty zbrojne, wielkie migracje ludności, mieszają się kultury, zderzają ze sobą różne wizje tego, jak ten świat powinien być zbudowany... »
Od metafizyki do SPSSa. Studia we wspomnieniach dr Barbary Worek
Z dr Barbara Worek rozmawiamy o tym, czym są studia socjologiczne i jak się one zmieniały na przełomie ostatnich 25 lat. Bohaterka naszego wywiadu opowiada o poszukiwaniu własnej ścieżki naukowej w obrębie tej dyscypliny. Wspomina swoich najważniejszych mentorów, ale opowiada też o wartość studenckich przyjaźni. Dr Barbara Worek jest adiunktem w Zakładzie Socjologii Gospodarki, Edukacji i Metod Badań Społecznych Instytutu Socjologii UJ... »
Ponad podziałami
Z prof. Jarosławem Górniakiem rozmawiamy o granicach nauk społecznych, wykorzystaniu wyników badań w praktyce i uczeniu się w zespole. Prof. Jarosław Górniak specjalizuje się w zakresie metod badań społecznych, metodologii ewaluacji i analizy polityk publicznych, socjologii gospodarki i organizacji oraz statystycznej analizie danych. Jest kierownikiem Zakładu Socjologii Gospodarki, Edukacji i Metod Badań Społecznych, a także twórcą Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ. Od 2012 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Filozoficznego UJ... »
Religia i sfera publiczna
Z prof. dr hab. Ireną Borowik rozmawiamy o religii w sferze publicznej, relacjach Kościoła rzymskokatolickiego i polityki w Polsce oraz o tym, dlaczego warto zajmować się socjologią religii. Prof. Irena Borowik kieruje Zakładem Społecznych Badań nad Religią IS UJ. Od wielu lat interesuje się socjologią religii, a w jej obrębie w szczególności teoriami religii, empirycznymi badaniami religijności w Polsce i na świecie, przemianami w Europie Środkowo- Wschodniej... »
Od archeologii do gender studies. Prof. Krystyna Slany o swojej drodze naukowej
"W trakcie wyjazdów zagranicznych zafascynowała mnie tematyka gender, o której się w Polsce nie mówiło. Więc siedziałam w bibliotekach, czytałam, rozmwiałam i zastanawiałam się nad wartością kategorii gender w badaniach socjologicznych. „Przerobiłam " np. genderowo całe moje życie, układy rodzinne swoje i bliskich mi osób"... »
Trudne tematy. O pracy seksualnej jako obszarze badań naukowych
O pracy seksualnej jako temacie socjologicznym rozmawiamy z dr Agatą Dziuban, która jest nie tylko socjolożką, ale także streetworkerką i tłumaczką. W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się współczesne przemiany jednostkowej tożsamości, (transgresyjne) praktyki cielesne, biopolityka i praca seksualna. Obecnie realizuje projekt badawczy poświęcony mobilizacji pracowników seksualnych w obliczu epidemii HIV na terenie byłego Związku Radzieckiego... »
Dlaczego potrzebujemy edukacji globalnej?
O naukowym i praktycznym wymiarze zajmowania się edukacją globalną rozmawiamy z dr Katarzyną Jasikowską z Zakładu Socjologii Władzy IS UJ. Zainteresowania badawcze i dydaktykadr Katarzyny Jasikowskiej koncentrują się wokół globalizacji i globalnej edukacji w ramach akademii, współpracy z organizacjami pozarządowymi regionu oraz samorządem lokalnym. W 2011 roku uczestniczyła w procesie międzysektorowym, którego efektem było zawarcie porozumienia pomiędzy MSZ, MEN i Grupą Zagranica odnośnie edukacji globalnej w Polsce... »
1
2
Następny»