Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

publikacje

Paulina Sekuła, Kultura polityczna a konsolidacja demokracji, Kraków 2009

Streszczenie
więcej o Paulina Sekuła, Kultura polityczna a konsolidacja demokracji, Kraków 2009
publikacje

O polskim dyskursie na tematy polityczne; B. Jabłońska

Analizując dwa odmienne modele dyskursu, obywatelskiego i nieobywatelskiego, Autorka bada dwie różne moralno-polityczne wizje komunikowania: wizję odwołującą się do polityki jako sztuki porozumienia i kompromisu dla dobra wspólnego oraz zakładającą nieunikniony związek polityki z komunikowaniem i planowaniem. Niezależnie od arcyciekawej części teoretycznej, Barbara Jabłońska w swej monografii prezentuje wyniki badań nad rzeczywistym dyskursem toczącym się w polskich mediach. Innowacyjna analiza prasy łamie istniejące stereotypy i obiegowe poglądy na tematy "obywatelskości" czy "nioeobywatelskości" polskich mediów, przedstawione w zakończeniu "kanony zasad politycznego komunikowania" czynią z monografii interesującą i pożyteczną lekturę.
więcej o O polskim dyskursie na tematy polityczne; B. Jabłońska
publikacje

Barwy codzienności, M.Bogunia-Borowska (red.), Warszawa 2009

Streszczenie
więcej o Barwy codzienności, M.Bogunia-Borowska (red.), Warszawa 2009
publikacje

Tworzenie i odtwarzanie kultury, G. Kubica, M. Lubaś (red.), Kraków 2008

Co kryje się pod nazwą tradycji w chwili obecnej, gdy doświadczamy tak wielu głębokich zmian społecznych? Na czym polega zależność między odtwarzaniem i rewizjami tradycji a transformacją społeczno-ustrojową w Europie postkomunistycznej? Czy tradycja jest tylko uwarunkowaniem działań społecznych, czy również wizją tego, co pragnie się zachować dla przyszłych pokoleń, realizowana nie bez sprzeciwu, ze zmiennym szczęściem i niemałym wysiłkiem przez oddanych jej propagatorów? Na te i wiele innych pytan starają się odpowiedzieć autorzy tego tomu - antropologowie społeczni, wnosząc do dyskusji o tradycji właściwe swej dyscyplinie naukowej nachylenie ku rozważaniu zagadnień teoretycznych za pomocą etnograficznych studiów przypadków.
więcej o Tworzenie i odtwarzanie kultury, G. Kubica, M. Lubaś (red.), Kraków 2008
publikacje

Migracje kobiet. Perspektywa wielowymiarowa, K. Slany (red.), Kraków 2008

Jest to jedna z pierwszych książek podejmujących niedostatecznie dotychczas w Polsce zbadany fenomen migracji międzynarodowych kobiet, zarówno Polek poszukujących spełnienia swych potrzeb poza granicami naszego kraju, jak i imigrantek szukających pracy w Polsce. Książka potrzebna jest tym bardziej, że proste projekcje poczynione na podstawie ogólnych badań nad migracjami, w tym migrującymi mężczyznami są w tym przypadku zdecydowanie niewystarczające
więcej o Migracje kobiet. Perspektywa wielowymiarowa, K. Slany (red.), Kraków 2008