The 2nd Annual International Seminar "Memory and Education: Hope and Disappointment?"

Special Interest Group of European Association of Schools of Social Work
Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work

will kindly invite you to

the 2nd Annual International Seminar entitled Memory and Education: Hope and Disappointment?

The Seminar will take place on June 24, 2022 at 5:30 pm, online on ZOOM (LINK to the meeting)

The special guests of the Seminar:

• JUDr .Tomáš Kraus – Director of The Terezin Initiative Institute, Czech Republic
  • Prof. Dr. Susanne Maurer – Philipps-Universität Marburg, Germany

The meeting is free and open for all interested! No registration required!

EASSW SIG "Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work"

Special Interest Group of EASSW Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work to inicjatywa łącząca przedstawicieli i przedstawicielki kilku ośrodków akademickich z Polski i zagranicy, których zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się wokół problematyki przestrzeni trudnego dziedzictwa i znaczenia uniwersalnych aspektów Zagłady dla teorii i praktyki klinicznej pracy socjalnej oraz edukacji uwikłanej w pamięć. To ogromny sukces polskiego środowiska pracy socjalnej oraz Instytutu Socjologii UJ, bowiem powołana SIG jest pierwszą tego typu grupą zainicjowaną w Polsce i współkoordynowaną przez przedstawicieli i przedstawicielki polskiej uczelni!

SIG Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work współtowrzą reprezentanci i reprezentantki:

• Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
  • Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie
  • Katedry Badań Edukacyjnych Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego
  • Department of Social Work College of Polytechnics w Jihlavie (Czechy)
  • School of Social Work University of Haifa (Izrael)