Wybitny antropolog w IS UJ

Zapraszamy na wykład jednego z najwybitniejszych współczesnych antropologów - prof. Timothy Ingolda z Uniwersytetu w Aberdeen. Tytuł wykładu „TO HUMAN IS A VERB". Wykład odbędzie się 2 grudnia o godz. 17.00 w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Grodzka 52, sala 79). Jest on częścią Kolokwiów Antropologicznych Polskiego Instytutu Antropologii organizowanych we współpracy z Instytutem Socjologii UJ.

Streszczenie wykładu

TO HUMAN IS A VERB

We tend to think of the human beings as subjects, possessed of agency and intentionality, of which their manifest actions are the effects. Drawing on the thinking of the medieval mystic Ramon Llull, on what the Kelabit people of Borneo have to say about human life, and on the thinking of the twentieth century Spanish philosopher José Ortega y Gasset, I argue to the contrary that the grammatical form of the human is the verb. ‘To human' is not just to live life but to lead it. And to lead life, I contend, is to undergo an education. Following the American theologian Henry Nelson Wieman, I distinguish undergoing from doing, as the modality a life that – in the power of the imagination – is continually running ahead of itself. I go on to characterise education as a ‘leading out' into the world that, driven by attention rather than intention, exposes the practitioner to existential risk. Yet in the practice of particular skills, humans are the masters of what they do. A life that is led, or that undergoes an education, is held in tension between the vulnerability of undergoing and the mastery of doing: where the first leads, the second follows. We are both ahead of and behind ourselves, both not-yet and already. In the iterative process of becoming who we were, and of having been whom we become, there is no point at which we can uncover some basic nature that was there before it all began. For in truth, we are what we undergo.

O naszym gościu

Prof. Timothy Ingold był Dyrektorem Instytutu Antropologii Społecznej na Uniwersytecie w Manchesterze. Pełnił funkcję Redaktora Naczelnego najważniejszego brytyjskiego czasopisma antropologicznego Man. Ingold jest również założycielem, a obecnie profesorem Instytutu Antropologii Uniwersytetu w Aberdeen. Od 1997 jest członkiem Akademii Brytyjskiej a także Królewskiego Towarzystwa w Edynburgu. Był też Prezydentem Sekcji Antropologii i Archeologii Brytyjskiego Towarzystwa Naukowego. Jest autorem wielu ważnych publikacji, między innymi książek takich jak: ‘Evolution and Social Life' (Cambridge University Press 1986), ‘The Perception of the Environment. Essays on Livelihood, Dwelling and Skill' (Routledge 2000), ‘Being Alive. Essays on Movement, Knowledge, and Description (Routledge 2011).

Timothy Ingold (ur. 1948) jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych antropologów. Prowadził intensywne badania terenowe w społecznościach Saami na północy Finlandii. Badania te stanowiły podstawę dysertacji doktorskiej, dzięki której uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Cambridge. W późniejszym okresie Ingold prowadził dalsze badania terenowe na północy Finlandii, tym razem wśród Finów. Początkowo zainteresowania badawcze Ingolda koncentrowały się na problematyce adaptacji ekologicznej i polityce tożsamościowej społeczności Saami (będącej mniejszością etniczną w Rosji, Finlandii, Szwecji i Norwegii). Prowadził studia porównawcze nad systemami ekonomicznymi i ekologicznymi ludności zamieszkującej obszar subarktyczny. Badania etnograficzne skłoniły Ingolda do zwrócenia zainteresowań ku zagadnieniom ogólniejszej natury, takim jak: relacje ludzie - zwierzęta, związki języka i wytwarzania narzędzi w ewolucji, zależności między technologią, sztuką, i percepcją. Ingold wypowiadał się w wielu tekstach na temat idei ewolucji. Do dziś Tim Ingold pozostaje jednym z najbardziej elokwentnych krytyków nurtu badań łączącego neo- darwinowskie podejście do ewolucji z kognitywistyką. Jego własne relacyjne podejście czerpiące z prac Batesona, Gibsona, Bergsona, Merleaou-Ponty'ego koncentruje się na ucieleśnionych praktycznych umiejętnościach związanych z percepcją i działaniem w określonych kontekstach społeczno-ekologicznych. Ostatnimi czasy badania Ingolda koncentrują się na sposobach poruszania się, kreatywności ludzkich praktyk oraz linearności pisma. Badania te zmierzają do zrozumienia związków między poruszaniem się, poznaniem i pismem. Tim Ingold prowadzi obecnie również badania i zajęcia dotyczące związków antropologii, archeologii, sztuki i architektury, ujmowanych jako sposoby studiowania stosunków między człowiekiem a środowiskiem. Oryginalność idei, szerokość i zróżnicowanie zainteresowań badawczych Tima Ingolda sprawiają, że jego prace z zainteresowaniem czytają adepci różnych dyscyplin: ekolodzy, filozofowie, psychologowie, antropolodzy, socjologowie, architekci, geografowie i historycy sztuki.

Data opublikowania: 21.11.2013