Wyniki sortowane według etykiety: publikacje

Od socjologii do pracy socjalnej. Społeczny fenomen dzieciństwa

08.01.2018

K. Ornacka, Od socjologii do pracy socjalnej. Społeczny fenomen dzieciństwa, WUJ, Kraków 2013.

To oryginalna i interesująca propozycja zastosowania perspektywy interdyscyplinarnej, która łączy rozległą wiedzę w zakresie tytułowej problematyki zarówno na poziomie empirii, jak i teorii z postawą rozumiejącą wspartą badaniami i przemyśleniami. Dociekając istoty fenomenu dzieciństwa, autorka sięga po indywidualne trajektorie biograficzne i skupia się na obszarach ich działania jako podmiotów sprawczych

więcej o Od socjologii do pracy socjalnej. Społeczny fenomen dzieciństwa

05.01.2018

M. Nóżka, Społeczne zamykanie (się) przestrzeni. O wykluczeniu, waloryzacji miejsca zamieszkania i jego mentalnej reprezentacji, Scholar, Warszawa 2016.

Autorka omawia w książce problematykę wykluczenia w ujęciu szerokiej interdyscyplinarnej metodologii, na podstawie bogatej literatury przedmiotu i wyników pionierskich badań własnych przeprowadzonych w polskich enklawach biedy. Na uwagę zasługują m.in. ciekawe wnioski płynące z analizy postrzegania przestrzeni przez osoby badane i wielowątkowa interpretacja ich wypowiedzi i rysunków (tzw. map mentalnych).
więcej o Społeczne zamykanie (się) przestrzeni. O wykluczeniu, waloryzacji miejsca zamieszkania i jego mentalnej reprezentacji

Opór i dominacja

09.11.2017
A. Pasieka, K. Zielińska, Opór i dominacja, Nomos, Kraków 2015.

Antologia ma na celu przybliżenie polskim czytelnikom problematyki oporu – jego różnorodnych, indywidualnych i zbiorowych, strategii i form – w perspektywie nauk społecznych, w szczególności antropologii społecznej
więcej o Opór i dominacja

Różnym głosem. Rodziny z wyboru w Polsce

03.03.2017
A. Król, J. Mizielińska, J. Struzik, Różnym głosem. Rodziny z wyboru w Polsce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017

Rodziny z wyboru w Polsce to unikalna na gruncie polskim publikacja oparta na wywiadach grupowych z ponad 150 osobami żyjącymi w związkach jednopłciowych oraz z ich rodzinami.
więcej o Różnym głosem. Rodziny z wyboru w Polsce

Social Spaces and Social Relations

07.12.2016
M. Bogunia-Borowska (red.), Social Spaces and Social Relations, Series: Warsaw Studies in Philosophy and Social Sciences, Peter Lang Publishing Group, 2016

The human world is an area of countless places and spaces. This book focuses on the variety of places, on their genuine features, and on their specific form of creating social relations. It discusses spaces inside or outside ourselves and the social relations we are able to find and create there. The authors of the book attempt to describe and analyze different spaces and social relations created within them. They look at the social relations and their types, observe the functioning of neighborly relations, relationships on social networks, at home or in museum.
więcej o Social Spaces and Social Relations

07.12.2016
A. Wagner (red.), Widoczne i niewidoczne. Atom, łupki, wiatr w dyskursach medialnych wokół energetyki. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016.

Transformacja systemu energetycznego to nie tylko zmiany technologiczne, lecz także zmiana wzorów myślenia i praktyk społecznych. Definiowanie wyzwań i problemów polityki energetycznej dokonuje się w komunikacji i choć często przebiega za zamkniętymi drzwiami gabinetów polityków i ekspertów, ma swoje odzwierciedlenie w sferze publicznej, szczególnie w mediach.
więcej o Widoczne i niewidoczne. Atom, łupki, wiatr w dyskursach medialnych wokół energetyki.

Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej

13.01.2016

K. Gadowska, Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015.

Praca jest obszernym i szczegółowym studium monograficznym służby cywilnej w Polsce po 1989 roku, obejmującym zagadnienia regulacji prawnych dotyczących służby cywilnej, rekrutacji urzędników tego korpusu, newralgicznych pól jego działalności, a także towarzyszących funkcjonowaniu służby cywilnej w naszym kraju nieprawidłowości i patologii
więcej o Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej

Fundamenty dobrego społeczeństwa. Wartości

02.11.2015

M. Bogunia-Borowska (red.), Fundamenty dobrego społeczeństwa. Wartości, Znak, Kraków 2015.

Godność, lojalność, miłość, odpowiedzialność, pracowitość, prawość, przyjaźń, przyzwoitość, solidarność, sprawiedliwość, szacunek, uczciwość, wolność, wrażliwość, współpraca, zaufanie, życzliwość. Wokół tych siedemnastu ważnych słów ogniskują się zebrane w niniejszym tomie rozważania czołówki polskich socjologów
więcej o Fundamenty dobrego społeczeństwa. Wartości

Wymiary kulturowe polskich miast i miasteczek

02.11.2015

M. Klekotko, C. J. Navarro (red.), Wymiary kulturowe polskich miast i miasteczek, WUJ, Kraków 2015.

Miasta różnią się między sobą. Każde z nich dostarcza odmiennych możliwości konsumpcji kulturowej i stwarza swoiste nisze dla rozwoju przemysłów kultury. To od nich zależą zdolności przyciągania turystów i pożądanych grup mieszkańców, kulturowy potencjał rozwoju i tym samym przyszłość miasta
więcej o Wymiary kulturowe polskich miast i miasteczek

Humans and Automata

02.11.2015

R. Campa, Humans and Automata, Peter Lang, Frankfurt am Main, Berlin, Bern, Bruxelles, New York, Oxford, Wien 2015.

The book takes a close look at the social dimensions of robotics. It examines some of the projects on which robotic engineers are presently working, explores the dreams and hopes connected with these undertakings and determines if there is a relation between automation and unemployment within the socio-economic system
więcej o Humans and Automata