Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: studenci

Aktualności

Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"

18.04.2024
Serdecznie zapraszamy na Seminarium Bitwy żywnościowe z wojną w tle Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Sala im. Władysława Kwasniewicza (Czytelnia Biblioteki IS UJ) 25.04.2024 r., godz. 13:00 Przedmiotem dyskusji będzie wykorzystywanie bezpieczeństwa żywnościowego do poszerzania własnych wpływów globalnych, regionalnych i lokalnych przez graczy, którzy kontrolując proces produkcji i/lub dystrybucji żywności zyskują w dzisiejszym świecie oręż do walki o własne interesy niemal równie istotny, co konwencjonalne środki prowadzenia wojny. Podczas wystąpień zarysowany zostanie kontekst ponowoczesnego systemu społecznego i
więcej o Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"

Invitation - Webinar: Closing the Loop: Embracing Circularity for a Sustainable Future

16.04.2024
Dear All, come and join this inspiring spotlight webinar to explore innovative solutions that contribute to making our economy more sustainable. With all the opportunities, risks and difficulties that reality has to offer. WHEN: April 23rd. at 3:00 p.m. The circular economy is an increasingly important topic in our global society. In the fashion and food industries, we can make significant strides by introducing circular practices. This event will bring together experts, entrepreneurs, and enthusiasts to discuss best practices, challenges, and opportunities for sustainable development. The event takes place as part of the EU project Fashion&Food4Suytainability. In just one hour, the most important findings from economic reality and scientific theory are presented. So only relevant and compact knowledge awaits you.
więcej o Invitation - Webinar: Closing the Loop: Embracing Circularity for a Sustainable Future

Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

12.04.2024
Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Laboratorium Praktyk Społecznych Instytutu Socjologii UJ zapraszają na dyskusję wokół książki Seweryna Rudnickiego (WH AGH) Wystarczająco dobra wiedza. Badania user experience a wytwarzanie praktycznie użytecznej wiedzy o świecie społecznym (Scholar 2023). Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17.30 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Czytelnia Biblioteki IS UJ (pokój 63, I piętro). Spotkanie ma na celu zaprezentowanie przez Autora tematyki książki, przedstawienie uzyskanych wyników oraz wniosków płynących z prowadzonych badań i analiz. Stanowiło będzie to wprowadzenie do dyskusji nad procesem powstawania wiedzy o świecie społecznym, która jest postrzegana jako praktyczna i użyteczna. Pozwoli też na pokazanie, w jaki sposób wiedza socjologiczna jest przekładana, adaptowana i może wchodzić do użycia poza nauką, znajdując zastosowania w różnych obszarach życia społecznego.
więcej o Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

11.04.2024
W ramach cyklu Socjologia w Centrum Instytut Socjologii UJ zaprasza na spotkanie Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego Kryzys klimatyczno-ekologiczny: jak jest? Dlaczego tak jest? Co robić? Rola uniwersytetu w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Co to znaczy być socjolożką/socjologiem w dobie szóstego wielkiego wymierania? Sztafeta międzypokoleniowa - co nam odebrano i czy coś otrzymaliśmy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni Goście, a ram dla dyskusji dostarczy książka pod redakcją dr hab. Kasi Jasikowskiej, prof. UJ i dr. Michała Pałasza Za pięć dwunasta koniec świata: kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk.
więcej o Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

20.03.2024
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z treścią Komunikatu Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ z dnia 19 marca 2024 r., zajęcia dydaktyczne na Wydziale Filozoficznym w dniach 3-5 kwietnia br. odbywać się będą w formie zdalnej.
więcej o Komunikat Dziekana Wydziału Filozoficznego w sprawie nauczania zdalnego

Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

15.03.2024
Zapraszamy serdecznie na kolejne seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ UWAGA!!! Wyjątkowo spotykamy się w gościnnej siedzibie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przy ulica Reymonta 4, sala 023 Termin spotkania: 21 marca 2024 r., godzina 9:00 Tym razem posłuchamy wystąpienia prof. Dominika Bartmańskiego z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie Tytuł wystąpienia: Ikoniczne zaćmienie i antynomie antropologii. Kilka uwag o znaczeniu teorii znaczenia Bronisława Malinowskiego Abstrakt: Za życia Bronisław Malinowski (1884-1942) stał się nie tylko jedną z założycielskich postaci nowoczesnej antropologii społecznej, ale także kontrowersyjnym polemistą i trans-dyscyplinarnym celebrytą naukowym, który wpłynął na kluczowych socjologów anglosaskich kolejnych pokoleń, takich jak Parsons (bezpośrednio)
więcej o Zaproszenie na seminarium Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ

Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

13.03.2024
15 i 16 marca br. odbędzie się w Krakowie kolejne już spotkanie Living Lab, zespołu współtworzonego przez nauczycieli, nauczycielki, edukatorów, edukatorki, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką edukacji dla demokracji. Living Lab jest przestrzenią dyskusji, dzielenia się wiedzą oraz rozwiązaniami wspierającymi rozwój kompetencji obywatelskich uczniów i uczennic. Grupa ta została powołana w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT - Education for Responsible Democratic Citizenship, realizowanego przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum z 9 instytucjami partnerskimi.
więcej o Zaproszenie na spotkanie Living Lab w ramach międzynarodowego projektu DEMOCRAT

Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.

11.03.2024
Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu palestyńskiego! 15 marca, w Międzynarodowy Dzień Walki z Islamofobią, wykład gościnny wygłosi Profesor Monika Bobako z Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Monika Bobako konflikt palestyński postrzega jako węzeł, w którym splatają się kluczowe dla współczesnej europejskiej autodefinicji pojęcia Żyda i Araba, żyda i muzułmanina, a także wizje tego, co europejskie. Ma on wymiar nie tylko polityczny, ale i quasi-metafizyczny. W trakcie spotkania poruszymy wymiar symboliczny i dyskursywny trwającej wojny i odpowiemy na pytania: Czym jest "nowy antysemityzm"?
więcej o Zaproszenie na wykład Profesor Moniki Bobako pt. Węzeł palestyński. "Nowy antysemityzm", islamofobia i pytanie o nie-islamofobiczną Europę.

Nieobecność dr Agaty Dziuban

04.03.2024
Uprzejmie informujemy, że ze względu na chorobę, dr Agata Dziuban odwołuje zajęcia i dyżur w bieżącym tygodniu (4 - 8 marca 2024 r.)
więcej o Nieobecność dr Agaty Dziuban

Zaproszenie na konferencję naukową "Jak feminizm zmienia uniwersytet "

15.02.2024
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową Jak feminizm zmienia uniwersytet    Data: 8 marca 2024 roku, godz. 10:00 - 15:00    Miejsce: Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 24, Kraków   Wydarzenie towarzyszące obchodom 130-lecia kobiet w Uniwersytecie Jagiellońskim. Konferencja będzie zarazem okazją do świętowania Jubileuszu 40-lecia pracy naukowej Profesor Krystyny Slany. Zorganizowana przez Zakład Intersekcjonalnych Badań Społecznych, we współpracy z Rzeczniczką Praw i Wartości Akademickich UJ. Rejestracja na konferencję przez FORMULARZ   Program    10:00 Otwarcie konferencji  10:30 Wykłady plenarne Profesor Krystyna Slany, Uniwersytet Jagielloński  Profesor Małgorzata Fuszara, Uniwersytet Warszawski  Dr Marcin Śmietana, University of Cambridge  Moderacja: Profesor Beata Kowalska, Uniwersytet Jagielloński 12:00 Przerwa    12:30 Sesja naukowa: Jak feminizm zmienia uniwersytet?   Moderacja: Dr Justyna Struzik  
więcej o Zaproszenie na konferencję naukową "Jak feminizm zmienia uniwersytet "