Dlaczego warto studiować w Instytucie Socjologii UJ?

Jesteśmy w centrum

Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to centrum krakowskiej socjologii i jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w kraju w tej dziedzinie. Realizujemy ważne i aktualne projekty badawcze i naukowe, nasi pracownicy i pracowniczki oraz doktoranci i doktorantki są autor(k)ami i współautor(k)ami licznych publikacji wydawanych w uznanych czasopismach i wydawnictwach.

To także miejsce chętnie odwiedzane przez znanych socjologów i socjolożki oraz przedstawicieli i przedstawicielki innych nauk społecznych i humanistycznych z kraju i ze świata. W ostatnich latach gościliśmy m.in. Anthony'ego Giddensa, Jeffreya Alexandra, Neila Smelsera, Komitet Wykonawczy International Sociological Association.

Każdy tydzień w Instytucie Socjologii UJ przynosi nowe spotkania i dyskusje (zob. m.in. cykl Socjologia w centrum). Swoje przestrzenie otwieramy także na debaty i wydarzenia studenckie, przygotowane m.in. przez Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii UJ oraz Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UJ.

Jesteśmy w centrum także dosłownie - w połowie drogi między Rynkiem Głównym a Wawelem, tuż obok najważniejszych miejsc w Krakowie, krok od klimatycznych kawiarni, gdzie w przerwie zajęć wypijesz dobrą kawę.

Obserwujemy rynek pracy

Kładziemy duży nacisk na umiejętności badawcze, analityczne i praktyczne studentów i studentek. Uczymy, jak zaplanować, przygotować i przeprowadzić różnego typu badania socjologiczne oraz jak profesjonalnie przedstawić ich wyniki różnym grupom odbiorców. To cenią w naszych absolwentach i absolwentkach pracodawcy!

Wspólnie ze studentami i studentkami realizujemy projekty badawcze i doradcze dla firm, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych. Współpracujemy także z wieloma podmiotami przygotowując i wdrażając projekty dla otoczenia i społeczności lokalnej.

Wiemy, że socjologii i pracy socjalnej najskuteczniej uczy się przez doświadczenie!

Stale współpracujemy także z cenionymi firmami i instytucjami w zakresie praktyk studenckich (m.in. Grupa RMF, Urząd Marszałkowski, Siemacha, firmy badawcze itp.).

Dbamy o jakość

W corocznym rankingu PERSPEKTYWY od lat jesteśmy w ścisłej czołówce - w edycji 2020 nasze studia socjologiczne zajęły II miejsce! W Krakowie i południowej Polsce jesteśmy bezkonkurencyjni!

Nasi wykładowcy i wykładowczynie to specjaliści cenieni w kraju i na świecie. Realizują badania i projekty oraz doradzają firmom i instytucjom, a swoim eksperckim doświadczeniem dzielą się ze studentami i studentkami podczas zajęć oraz w ramach wspólnych działań i projektów.

Jakość naszych zajęć monitorujemy dodatkowo za pomocą ankiet ewaluacyjnych wypełnianych przez studentów i studentki pod koniec każdego semestru.

Lubimy międzynarodowy klimat

Naszym studentom i studentkom oferujemy każdego roku kilkadziesiąt stypendiów zagranicznych w 19 krajach Europy (studia w języku angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim itp.).

Na zajęciach w Instytucie gościmy studentów i studentki Erasmusa z całej Europy oraz zagranicznych profesorów i praktyków, którzy odwiedzają nas z eksperckimi wykładami.

Współpracujemy także z licznymi zagranicznymi uczelniami partnerskimi i instytucjami, dzięki czemu nasi pracownicy i pracowniczki, doktoranci i doktorantki oraz studenci i studentki mają możliwość wyjazdów, spotkań z ekspertami i praktykami, wymiany doświadczeń - ale także uczestniczenia w międzynarodowych projektach i badaniach w interesujących ich obszarach!

Kształcimy przyszłych specjalistów

Poznaj losy naszych absolwentów i absolwentek: