Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiedza i praktyka oraz odpowiedzialność i kreatywność... Czyli przyczynek do badań Instytutu Socjologii UJ jako miejsca przyjaznego Ziemi

Na przełomie lat 2021-2022 na potrzeby kursu Zmiany Klimatu, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzone zostało Badanie Świadomości na temat współczesnego kryzysu klimatyczno-ekologicznego i jej praktycznych zastosowań w życiu codziennym.

Głównym bodźcem, który pchnął zespół badawczy do działania była chęć poznania poziomu świadomości i wiedzy studentów IS UJ na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego i zestawienie tychże z praktycznym postępowaniem. Aby zrealizować cel przeprowadzono ilościowe badanie, metodą CAWI. Zgromadzono 50 ankiet, a głównym wnioskiem nasuwającym się po ich analizie jest to, iż studenci IS UJ są w wysokim stopniu świadomi ryzyka jakie niesie współczesny kryzys klimatyczno-ekologiczny, mimo iż proszeni o subiektywną ocenę, opiniowali się najczęściej na poziom “średni”, co zgadzać mogłoby się z wynikami z części praktycznej kwestionariusza.

Wnioskować zatem można, iż wciąż jesteśmy lepsi w teorii aniżeli w faktycznych działaniach. Znamy wnioski i konsekwencje, jednak nie wszyscy w równym stopniu wykazują praktyczną odpowiedzialność w życiu codziennym. Ze względu na zbyt małą próbę wyniki nie mają charakteru reprezentatywnego. Przedstawione badanie można traktować jako pilotaż, wstęp czy źródło inspiracji do zrealizowania podobnego, na większą skalę lub z użyciem innych wskaźników jako źródeł danych.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu Wiedza i praktyka oraz odpowiedzialność i kreatywność... Czyli przyczynek do badań Instytutu Socjologii UJ jako miejsca przyjaznego Ziemi.


Autorzy:
Wojciech Łuba
Patryk Skiba
Bartosz Witoń
Karolina Zawadzka