Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii UJ

Koło Naukowe Studentek i Studentów Socjologii UJ jest organizacją studencką Instytutu Socjologii UJ, powstałą w celu zrzeszenia osób, które chciałyby aktywnie poszerzać swoje horyzonty.

Socjologia opiera się na niejednolitości we wszelakich odsłonach; między innymi w różnych poglądach, opiniach, perspektywach i wartościach. W naszej działalności pragniemy odwzorowywać tę tendencję, a pomaga nam w tym ogromna różnorodności naszych członkiń_ów pod względem m.in. zainteresowań i pasji. Dzięki ich aktywności KNSSS UJ patronuje mozaice sekcji naukowych, które angażują się w badania naukowe, organizacje wydarzeń i akcji aktywistycznych w ramach swoich problematyk.


Nie zapominamy jednak o tym, jak ważna jest integracja, dlatego mobilizujemy nasze_ych członkinie_ów do wspólnych aktywności w ramach Koła. W tym roku udało nam się:

• zorganizować dwudniowy wyjazd integracyjny do Murzasichle, w trakcie którego odbyły się również warsztaty edukacyjne

• wspólnie świętować Boże Narodzenie w trakcie strojenia „socjo-choinki” w naszym Instytucie

• zebrać fundusze na prezent mikołajkowy dla jednej z podopiecznych hospicjum domowego dla dzieci - Alma Spei

• zorganizować bookcrossing na terenie instytutu (który ze względu na duże zainteresowanie i zaangażowanie uczestników trwa nadal!).


Naszym głównym celem jest jednak promowanie nauk – w szczególności socjologii, więc znajdziecie nas:

• w Instytucie Socjologii UJ, gdzie sprawujemy opiekę nad jedną z tablic korkowych

• na Facebooku, gdzie na bieżąco prowadzimy naszego fanpage’a

• a nawet w radiu (UJOT FM), gdzie przewodnicząca KNSSS UJ Marianna Zarychta uczestniczyła w rozmowie dotyczącej projektu Social Exclusion Fighters, w którym Koło brało czynny udział.


Przewodnicząca KNSSS UJ
Marianna Zarychta

Kontakt

Siedziba: Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, sala 117 (II piętro)
E-mail: knsssuj@uj.edu.pl
Facebook: Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii UJ

Statut Koła Naukowego Studentów i Studentek Socjologii UJ

 

Sekcja Socjologii Zmian Klimatu

Jeżeli mamy konsensus naukowy, że to działalność ludzi wywołała zmianę klimatu, to najwyższy czas aby wkroczyła tu socjologia!

Sekcja Socjologii Zmian Klimatu KNSSS UJ (w skrócie SZ(o)K) powstała po to, aby zdobywać wiedzę na temat wpływu zmian klimatu na społeczeństwo, a także badać mechanizmy w społeczeństwie, które wywołały zmianę klimatu. Jesteśmy "młodą", dopiero rozwijającą się sekcją, dlatego wszystkie zainteresowane osoby są bardzo mile widziane. Przede wszystkim stawiamy na zdobywanie wiedzy, ponieważ, to przez jej brak ludzie doprowadzili środowisko naturalne do obecnego stanu. Razem z KlimatUJ udało nam się utworzyć pierwszy interdyscyplinarny kurs: Wyzwania dla demokracji w dobie zmian klimatycznych. Każde zajęcia są poświęcone innemu aspektowi obecności katastrofy klimatyczno-ekologicznej w naszym życiu - każde zajęcia prowadzi wybitny specjalista w swojej dziedzinie, np.:
   - Psychologia aktywizmu - dr. J. Grzymała-Moszczyńska, dr K. Jaśko
   - Zmiany klimatyczne i płeć - dr hab. B. Kowalska, prof. UJ
   - Zarządzanie w antropocenie - dr M. Pałasz
I wiele innych!

W ramach kursu uczestnicy przeprowadzają projekty, które starają się realnie wpłynąć na problem ekologiczny.

Razem z KlimatUJ uczestniczymy w wielu wydarzeniach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Strajku dla Ziemi oraz wspieramy lokalne inicjatywy ochrony zieleni. Zorganizowaliśmy także kawiarenkę w IS UJ, gdzie osoby mogły się bezinteresownie dzielić herbatą i ciastkami. Dzięki temu mniej osób używało jednorazowych kubków na napoje.

W przyszłości nadal chcielibyśmy zajmować się upowszechnianiem wiedzy o zmianach klimatu (spotykając się i działając w mediach), a także włączyć w to aktywną działalność badawczą. Oraz najważniejsze - współtworzyć aktywistyczne działania z ruchami ekologicznymi.

Zapraszamy!


Koordynatorka Sekcji:
Dorota Łanoszka
e-mail: dorota.lanoszka@gmail.com, dorota.lanoszka@student.uj.edu.pl

Zobaczcie także Nasz kurs na YouTube

 

Sekcja Badań Społecznych

Studenckie inicjatywy są bardzo ważne a szczególnie, te które przyświecają naukowym ideom. Dlatego Sekcja Badań Społecznych KNSSS UJ jest jedną z kilku sekcji obecnych w naszym Instytucie.

Tworzona przez studentki_ów, które_rzy inspirują czynnym udziałem w wszelkie projekty badawcze. Nasze_nasi członkinie_członkowie to ludzie pełni pomysłów, pasji, chęci i zapału do pracy. Sekcja Badań Społecznych jest odpowiedzią dla wszystkich studentek_studentów, które_którzy pragną wykorzystywać zdobywaną wiedzę na praktycznym polu. Zbieranie cennego doświadczenia to również istotny cel, który przyświeca członkom_członkiniom na drodze realizowania badań społecznych w ramach koła. Sekcja jest zawsze otwarta na współpracę z firmami czy instytucjami, które chcą korzystać z oferty badawczej i dać możliwość studentom_studentkom do działania. Wszystkie realizowane przedsięwzięcia zawsze oczywiście odbywają się pod czujnym okiem wykładowców. Dzięki zaangażowaniu studentów sekcja stara się również tworzyć cykliczne warsztaty oraz szkolenia, które mają podnosić kompetencje członków i poszerzać zaplecze intelektualne człońkiń_członków.

Koło jest zawsze otwarte do przyjęcia nowych członkiń_członków, które_którzy chcą realizować projekty badawcze wraz z sekcją.

Działaj z nami!


Koordynator Sekcji:
Szymon Magiera:
e-mail: szymon.magiera@student.uj.edu.pl

 

Sekcja Socjologii Feministycznej

Sekcja Socjologii Feministycznej KNSSS UJ powstała z inicjatywy studentek_ów, chcących popularyzować feminizm i gender studies wśród szerokiego grona odbiorczyń_ów. Realizujemy wiele mniejszych i większych projektów, z czego stałym projektem jest prowadzenie strony na Facebooku i Instagramie "Socjologia feministyczna" - w każdą środę przybliżamy herstorię kobiet ważnych z naszego punktu widzenia dla ruchu kobiecego.

Do tej pory w zorganizowałyśmy_zorganizowalismy również serię otwartych spotkań z osobami naukowo zajmującymi się gender studies:
   - Argentyński feminizm z Anną Bednarczyk
   - Feministyczna solidarność. Syryjskie uchodźczynie w Libanie z Ingą Hajdarowicz
   - Seminar: Gender relations in the Middle East z dr Leilą Papoli-Yazdi oraz dr Majid S. Mgamis
   - Teologie feministyczne – między rewolucją a reformą z Angeliką Małek i dr Anną Szwed (spotkanie we współpracy z Sekcją Socjologii Religii)

Wprowadziłyśmy_liśmy do toalet Instytutu Socjologii UJ "Akcję Menstruację", w ramach której zorganizowałyśmy_liśmy koszyczki z darmowymi środkami higienicznymi oraz wizytówkami z telefonami do organizacji pomocowych. Zorganizowałyśmy_liśmy akcję przygotowywania banerów na krakowska Manifię "Zróbże transparent na Manifę!, po czym wspólnie wzięliśmy w niej udział.

Podczas wspólnych spotkań dzielimy się naszymi pomysłami, które chciałybyśmy_chcielibyśmy zrealizować, inspiracjami oraz wspólnie dyskutujemy nad filmami związanymi z tematyką sekcji. Nasze_nasi członkinie_członkowie koordynują grupami projektowymi, reprezentują koło naukowe i sekcję poza uniwersytetem oraz piszą artykuły na Facebooka.

Serdecznie zapraszamy!


Koordynatorka Sekcji:
Ola Trybalska
e-mail: aleksandra.trybalska@student.uj.edu.pl

Kontakt:
FACEBOOK
INSTAGRAM

 

Członkowie i Członkinie Koła

Zarząd
Marianna Zarychta (przewodnicząca)
Martyna Lipiec (wiceprzewodnicząca)
Anna Kropisz (sekretarz)

Komisja Rewizyjna
Julia Warmuz (przewodnicząca)
Klaudia Tkacz (sekretarz)
Katerina Snarska (członek zwyczajny)

Członkowie zwyczajni
Weronika Banaś
Patrycja Barwińska
Oliwia Boduch
Natalia Bukowska
Patrycja Dembicka
Julia Goetel
Aniela Graboń
Maria Jamróz
Jakub Juzwa
Zuzanna Kapciak
Jakub Konecki
Magdalena Krzemień
Alicja Lumer
Dorota Łanoszka
Nikodem Nowak
Katarzyna Nowicka
Szymon Magiera
Karolina Mardausz
Filip Oszczyk
Kinga Paluchowska
Zofia Pietrasik
Weronika Pochwała
Ivan Polishchuck
Paweł Radoń
Zofia Rajwa
Katarzyna Religa
Alicja Sędzikowska
Patryk Sierpowski
Julia Stróżecka
Natalia Styrnol
Mariusz Targoński
Aleksandra Trybalska
Maria Tylek
Kamil Wolak
Filip Więcław
Paweł Witanowski
Ivan Znaiko
Monika Zych

Członkini nadzwyczajna
Julia Lavrishcheva

Członkowie honorowi
Ewelina Bochno
Daria Wójcik


Opiekun naukowy
dr hab. Marcjanna Nóżka, prof. UJ