Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

XVIII Zjazd Socjologiczny - Biuletyn Zjazdowy

Szanowni Państwo,

zachęcamy do zapoznania się z treścią Biuletynu Zjazdowego przygotowanego przez Komitet Organizacyjny XVIII Zjazdu Socjologicznego!

Ideą opracowania Biuletynu jest możliwie szerokie i przejrzyste informowanie o przygotowaniach do Wydarzenia, które odbędzie się w dniach 14 - 17 września 2022 roku w Warszawie. W Biuletynie znajdą Państwo m.in.

  • Przesłanie od organizatorów
  • Jak działamy?
  • Cytat miesiąca
  • Jaki Zjazd chcemy zorganizować?
  • Zapowiedzi

Przesłanie od organizatorów

prof. Krzysztof Konecki, przewodniczący PTS
prof. Kaja Gadowska, przewodnicząca Rady Programowej Zjazdu
prof. Anna Giza, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu

 

Pod koniec roku 2020, kiedy Rady Programowa i Komitet Organizacyjny XVIII Zjazdu Socjologicznego rozpoczęły prace nad jego przesłaniem i wiodącymi tematami, wszyscy mieli świadomość niespotykanej skali dotykających nas zmian. Nikt jednak nie przypuszczał wówczas, że do zjawisk naruszających poczucie stabilności i normalności naszego świata dołączy krwawa i nieludzka wojna toczona tuż za naszymi granicami. Tym bardziej jednak aktualne i trafne wydaje się przesłanie Zjazdu.

Socjologia została powołana do życia w połowie przełomowego, obfitującego w różnego rodzaju rewolucje i kryzysy XIX wieku. Jak zgodnie podkreślają historycy myśli społecznej, miała ona dostarczyć nowej, ugruntowanej naukowo – a nie ideologicznie czy politycznie – samowiedzy społecznej. Niewykluczone, że dzisiaj ponownie stajemy wobec konieczności pogłębionej refleksji nad procesami i mechanizmami dokonującego się przełomu, który jest równie silny jak ten z XIX-tego wieku. Rzetelna, oparta na badaniach wiedza socjologiczna jest dzisiaj niezwykle potrzebna zarówno dla zrozumienia samego kryzysu, jak i tego, co się z niego wyłania.

Trudno dzisiaj przewidzieć, co wydarzy się w najbliższych miesiącach dzielących nas od września 2022 roku, kiedy rozpocznie się Zjazd. Nie ulega jednak wątpliwości, że trzeba zaprosić do udziału w nim nasze koleżanki i kolegów z Ukrainy, a w programie – również w sesjach, sympozjach i grupach tematycznych – poświęcić możliwie wiele miejsca i uwagi różnorakim konsekwencjom rosyjskiego najazdu na Ukrainę.

To będzie bardzo ważny Zjazd. Nie może Państwa na nim zabraknąć!

 

Dwie tedy rzeczy człowieka szlachcą: obyczaje a rozum; obyczaje z cnót pochodzą, a rozum z nauk; obiedwie te rzeczy mieć rzecz nieprzepłacona jest człowiekowi. Ale jeśli przy jednej tylko masz zostać, raczej przy cnocie niż przy rozumie zostań, bo nauka bez cnoty jako miecz u szalonego, i sobie, i ludziom szkodzi.

fragment wykładu O cnocie Jana Kochanowskiego
wyryty na Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
przy ulicy – nomen omen! – Dobrej 56/66