Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

dr Ilona Barańska - absolwentka IS UJ Laureatką VIII Konkursu Naukowego im. prof. Jerzego Piotrowskiego na prace doktorskie i magisterskie o tematyce gerontologicznej lub geriatrycznej

20.01.2023
Z radością dzielimy się z Państwem informacją, że dr Ilona Barańska - absolwentka Instytutu Socjologii UJ, została Laureatką VIII Konkursu Naukowego im. prof. Jerzego Piotrowskiego na prace doktorskie i magisterskie o tematyce gerontologicznej lub geriatrycznej (obronione w latach 2017-2020), przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Gerontologiczne. Nagrodę przyznano za pracę magisterską zatytułowaną Jakość życia opiekunów rodzinnych osób starszych przebywających w środowisku domowym napisaną pod kierunkiem dr. Szymona Czarnika i obronioną w naszym Instytucie we wrześniu 2020 r. Serdecznie gratulujemy!
więcej o dr Ilona Barańska - absolwentka IS UJ Laureatką VIII Konkursu Naukowego im. prof. Jerzego Piotrowskiego na prace doktorskie i magisterskie o tematyce gerontologicznej lub geriatrycznej

Świąteczno-noworoczne życzenia od Dyrekcji IS UJ

19.12.2022
Na nadchodzący świąteczno-noworoczny czas życzymy Państwu i Waszym Bliskim zdrowia, wytchnienia i pokoju. Niech rok 2023 przyniesie nam poczucie, że wszystkie sprawy idą ku lepszemu, a my mamy w tych zmianach udział.
więcej o Świąteczno-noworoczne życzenia od Dyrekcji IS UJ

Zaproszenie na spotkanie z Piotrem Harhajem

01.12.2022
To, czego potrzebujemy dzisiaj to BLISKOŚĆ, AUTENTYZM i POROZUMIENIE w relacjach. Jednym słowem określamy to SAMOPOMOCĄ. To nie tylko nasze codzienne działania na rzecz Bliskich, ale tez bardzo ciekawe rozwiązania instytucjonalne! Już 6 grudnia mikołajkowy prezent dla wszystkich, którym bliskie są rozmowy o Człowieku, relacjach i innowacyjnych działaniach – spotkanie z liderem działań samopomocowych w Polsce i twórcą gdyńskiego Centrum Samopomocy, pedagogiem i pracownikiem socjalnym z krwi i kości Piotrem Harhajem i jego kosmicznymi akcjami! Jeśli chcesz się dowiedzieć, co ma Święty Walenty do róży, jaki jednoksiąg napisali ludzie z Trójmiasta (i nie tylko), spotkać się z doświadczeniem przezwyciężania kryzysów – we wtorkowy poranek odpakuj nasz mikołajkowy prezent i dołącz do spotkania online na ZOOM!
więcej o Zaproszenie na spotkanie z Piotrem Harhajem

PRECOP 27 WHITE PAPER oraz RAPORT "ZIEMIANIE ATAKUJĄ 2022"

25.11.2022
W ostatnich dniach ukazała się tzw. "Biała Księga" będąca efektem PRECOP27 - dwudniowej konferencja z udziałem ludzi biznesu, polityki, nauki, i sektora pozarządowego, której głównym celem było wypracowanie stanowisk wobec kluczowych kwestii światowego szczytu klimatycznego (UN Climate Change Conference 2022 – COP27). Konferencja odbyła się w dniach 18-19 października 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W obradach jako członkini Prezydium Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland (UN GC to największa światowa organizacja skupiająca zrównoważony biznes) wzięła udział dr hab. Katarzyna Jasikowska, prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ, pełniąca także funkcję Koordynatorki Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o PRECOP 27 WHITE PAPER oraz RAPORT "ZIEMIANIE ATAKUJĄ 2022"

16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć

25.11.2022
Każdego roku w dniach 25 listopada - 10 grudnia, odbywa się międzynarodowa kampania 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć. Podobnie jak w poprzednich latach, Uniwersytet Jagielloński włącza się w jego obchody. Mamy przyjemność i zaszczyt poinformować, iż tegoroczna edycja kampanii została objęta patronatem honorowym rektora UJ prof. Jacka Popiela. W imieniu Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ chcielibyśmy zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w organizowanych w ramach kampanii wydarzeniach – zachęcają Organizatorzy. Na kampanię wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka).
więcej o 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć

Relacja z konferencji "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce..."

18.11.2022
W dniach 26-27 września br. w murach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. W stulecie publikacji ‘Argonautów zachodniego Pacyfiku’. Konferencja wpisuje się w wieloletnią tradycję badań prowadzonych w Instytucie Socjologii UJ. Organizatorzy i organizatorki oparli wydarzenie na założeniu, że setna rocznica publikacji monografii Argonauci zachodniego Pacyfiku, będącej pierwszym raportem z badań terenowych na Wyspach Trobrianda, podczas których sformułowane i przetestowane zostały najważniejsze założenia etnografii Bronisława Malinowskiego, stanowi doskonałą okazję do podjęcia na nowo, w odświeżonej formule, refleksji nad jego obecnością we współczesnych naukach społecznych i humanistyce. Uczestnicy i uczestniczki konferencji podczas dwudniowych obrad podjęli refleksję nad tym, w jaki sposób "dzieło i życie” Bronisława Malinowskiego oddziałało na nauki społeczne i humanistykę oraz jak rozpoznania autora Argonautów można odczytać dziś z perspektywy obecnych nurtów badawczych i ciągle zmieniającej się rzeczywistości społeczno-kulturowej.
więcej o Relacja z konferencji "Dziedzictwo Bronisława Malinowskiego we współczesnych naukach społecznych i humanistyce..."

Profesor Piotr Sztompka na prestiżowej liście TOP 2%

14.11.2022
Szanowni Państwo, z ogromną radością informujemy, że w prestiżowym gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie znalazł się Profesor Piotr Sztompka! Lista Top 2% opracowywana jest każdego roku przez kalifornijski Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies. Zestawienie zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Oceniana jest całość dorobku naukowego poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów (pierwsze, ostatnie miejsce).
więcej o Profesor Piotr Sztompka na prestiżowej liście TOP 2%

Akademicki Dzień Pamięci

07.11.2022
6 listopada, obchodzony od ośmiu lat wspólnie przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci, łączy w sobie wspomnienie zmarłych członków i członkiń społeczności akademickiej Krakowa z uroczystościami upamiętniającymi ofiary Aktion gegen Universitäts-Professoren – przeprowadzonej w dniu 6 listopada 1939 roku przez niemieckie gestapo akcji bezprawnych aresztowań krakowskich uczonych, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau. Wynikiem akcji było aresztowanie 183 krakowskich nauczycieli akademickich i profesorów, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zatrzymani zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Aresztowanie było precedensem i, jak się okazało, początkiem ciernistej drogi polskiej inteligencji i środowisk twórczych w okresie okupacji, a nie – jak wielu sądziło – odosobnionym przypadkiem. Wydano wówczas wyrok nie tylko na uniwersytet, ale i na całe polskie szkolnictwo stopnia wyższego i średniego – pisze Profesor Andrzej Chwalba w książce Okupacyjny Kraków w latach 1939–1945
więcej o Akademicki Dzień Pamięci

Konkurs Teaching Slam – finał

18.10.2022
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na finał konkursu Teaching Slam – forum wymiany dobrych praktyk w dydaktyce akademickiej, który odbędzie się 24 października 2022 r. o godz. 13:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej. Każdy z Państwa może dołączyć do finałowej publiczności rejestrując się poprzez FORMULARZ Celem Konkursu jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez promocję nowatorskich rozwiązań stosowanych w pracy nauczycieli(ek) akademickich i doktorantów(ek) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednym z uczestników Konkursu będzie dr hab. Hubert Kaszyński, prof UJ z Instytutu Socjologii UJ!
więcej o Konkurs Teaching Slam – finał

Zarządzenia Rektora UJ w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023

05.10.2022
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że na stronach Biuletynu Informacji Publicznej UJ zostały zamieszczone: zarządzenie nr 120 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 116 Rektora UJ z dnia 23 września 2022 roku w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023 (nie dotyczy Collegium Medicum) zarządzenie nr 121 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie organizacji kształcenia w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 (nie dotyczy Collegium Medicum) zarządzenie nr 122 Rektora UJ z dnia 4 października 2022 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 114 Rektora UJ z dnia 8 października 2021 roku w sprawie organizacji roku akademickiego 2022/2023
więcej o Zarządzenia Rektora UJ w sprawie organizacji kształcenia w roku akademickim 2022/2023