Dlaczego warto studiować w Instytucie Socjologii UJ?

Jesteśmy w centrum

Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego to centrum krakowskiej socjologii i jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w kraju w tej dziedzinie. Realizujemy ważne i aktualne projekty badawcze, nasi pracownicy i doktoranci są autorami i współautorami licznych publikacji wydawanych w uznanych wydawnictwach.

To także miejsce chętnie odwiedzane przez znanych socjologów i przedstawicieli innych nauk społecznych i humanistycznych z kraju i ze świata. W ostatnich latach gościliśmy m.in. Anthony'ego Giddensa, Jeffreya Alexandra, Neila Smelsera, Komitet Wykonawczy International Sociological Association.

Każdy tydzień w Instytucie Socjologii UJ przynosi nowe spotkania i dyskusje (zob. m.in. cykl Socjologia w centrum). Swoje przestrzenie otwieramy także na debaty i wydarzenia studenckie, przygotowane m.in. przez Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii UJ oraz Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UJ.

Jesteśmy w centrum także dosłownie - w połowie drogi między Rynkiem Głównym a Wawelem, tuż obok najważniejszych miejsc w Krakowie, krok od klimatycznych kawiarni, gdzie w przerwie zajęć wypijesz dobrą kawę.
 

Obserwujemy rynek pracy

Kładziemy duży nacisk na umiejętności badawcze i praktyczne studentów. Uczymy, jak zaplanować, przygotować i przeprowadzić różnego typu badania socjologiczne oraz jak przedstawić ich wyniki różnym grupom odbiorców. To cenią w naszych absolwentach pracodawcy!

Wspólnie ze studentami realizujemy projekty badawcze i doradcze dla firm, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych. Współpracujemy także z wieloma podmiotami przygotowując i wdrażając projekty dla otoczenia i społeczności lokalnej. 

Wiemy, że socjologii i pracy socjalnej najskuteczniej uczy się przez doświadczenie!

Współpracujemy z cenionymi firmami i instytucjami w zakresie praktyk studenckich (m.in. Grupa RMF, Urząd Marszałkowski, Siemacha, firmy badawcze itp.).

Dbamy o jakość

W corocznym rankingu PERSPEKTYWY od lat jesteśmy w ścisłej czołówce (w ostatnim nasze studia socjologiczne zajęły III miejsce!). W Krakowie i południowej Polsce jesteśmy bezkonkurencyjni!

Nasi wykładowcy to specjaliści cenieni w kraju i na świecie. Realizują badania i projekty oraz doradzają firmom i instytucjom, a swoim eksperckim doświadczeniem dzielą się ze studentami podczas zajęć oraz w ramach wspólnych działań i projektów.

Jakość naszych zajęć monitorujemy dodatkowo za pomocą ankiet ewaluacyjnych wypełnianych przez studentów pod koniec każdego semestru.

Lubimy międzynarodowy klimat

Oferujemy ponad 100 stypendiów zagranicznych w 19 krajach Europy (studia w języku angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim itp.).

Na zajęciach w Instytucie gościmy studentów Erasmusa z całej Europy oraz zagranicznych profesorów, którzy odwiedzają nas z eksperckimi wykładami.

Współpracujemy także z licznymi zagranicznymi uczelniami partnerskimi i instytucjami, dzięki czemu nasi pracownicy, doktoranci i studenci mają możliwość wyjazdów, spotkań z ekspertami i praktykami, wymiany doświadczeń - ale także uczestniczenia w międzynarodowych projektach w interesujących ich obszarach. 

 

Kształcimy przyszłych specjalistów

Poznaj losy naszych absolwentów i absolwentek: