Informacja o śmierci Profesora Kazimierza Frieske

Do Instytutu Socjologii UJ dotarła smutna wiadomość, że zmarł nasz znamienity warszawski Kolega, Profesor Kazimierz Frieske.

Był postacią nadzwyczaj oryginalną i intelektualnie samodzielną. Wystarczy, jeśli przykładowo przywołamy Utopie inkluzji. Sukcesy i porażki programów reintegracji społecznej, w którym to miejscu odmiennie od potocznego popularnego rozumowania wnikliwie wskazał na złożone społeczne przejawy tej tematyki. Powiedzmy tak, że był sobą i tę samodzielność przejawiał tak w teoretycznym, jak i bardziej praktycznym wymiarze. Nic dziwnego, że zagadnienia problemów społecznych były mu bardzo bliskie.

Pisząc w imieniu całego naszego środowiska pozwolę sobie jednocześnie na nutę osobistą. Poznaliśmy się trzydzieści lat temu, gdy On był Dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a ja pełniłem taką samą funkcję w Uniwersytecie Jagiellońskim. Bardzo szybko doszło między nami do refleksji nad wynikającymi z tego wspólnymi wyzwaniami, a następnie rozwijały się kontakty ściślej merytoryczne – dla mnie bardzo ciekawe i wartościowe. Ale nie tylko ja. Również w przypadku innych osób zaczęło to mieć miejsce.

Raz jeszcze, wyrażamy żal i przekazujemy te uczucia Bliskim Zmarłego. Będziemy pamiętać.

Prof. dr hab. Krzysztof Frysztacki