Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"

Serdecznie zapraszamy na
Seminarium Bitwy żywnościowe z wojną w tle


Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Sala im. Władysława Kwaśniewicza (Czytelnia Biblioteki IS UJ - pokój 63, I piętro)
25.04.2024 r., godz. 13:00


Przedmiotem dyskusji będzie wykorzystywanie bezpieczeństwa żywnościowego do poszerzania własnych wpływów globalnych, regionalnych i lokalnych przez graczy, którzy kontrolując proces produkcji i/lub dystrybucji żywności zyskują w dzisiejszym świecie oręż do walki o własne interesy niemal równie istotny, co konwencjonalne środki prowadzenia wojny. Podczas wystąpień zarysowany zostanie kontekst ponowoczesnego systemu społecznego i neoliberalnej gospodarki, którego obecne przemiany prowadzą do licznych protestów w obszarze wsi i rolnictwa. Czy tradycyjne rolnictwo „pasuje” do dzisiejszego świata i przede wszystkim, jaki system organizacji rolnictwa jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo? Jak zapewnić rezyliencję dla kraju, regionu i społeczności lokalnej w czasach niepokoju wynikającego ze zmian klimatycznych, środowiskowych i narastających konfliktów zbrojnych na świecie?

Bitwy żywnościowe, w rozumieniu dosłownym i metaforycznym, odgrywają się zatem na wielu płaszczyznach, dotyczą zarówno systemów społecznych i globalnych przemian, ale także regionalnych konfliktów i lokalnych działań. Przykładem jest rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego 2022 r., która obudziła w Polsce ogromną solidarność z narodem ukraińskim, w tym solidarność żywnościową. Pomoc żywnościową organizowaną przez polski rząd poprzedziły inicjatywy obywateli i organizacji pozarządowych mające na celu zaopatrzenie ukraińskich uchodźców – tych zgromadzonych na granicy i przybywających do Polski – w gotową do spożycia żywność, przy czym bardziej spontaniczna pomoc żywnościowa była kontynuowana po ich przybyciu. Dopiero nieco później te oddolne wysiłki zostały skoordynowane przez samorządy lokalne i organy państwowe.

W Polsce w ostatnich miesiącach nasiliły się marketingowe wojny pomiędzy dużymi sieciami marketów. Czy to oznacza, że nieuchronnie zdominują one rynek żywności w Polsce? Warto rozważyć sytuację alternatywnych sieci żywnościowych i zastanowić się jaka jest przyszłość systemu żywnościowego w Polsce i Europie.


Prelegenci:

  • dr Anna Jastrzębiec-Witowska
  • dr hab. Piotr Nowak, prof. UJ
  • dr Konrad Stępnik


Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu stacjonarnym (zgłoszenia nie są wymagane), a wszystkich, którzy są zainteresowani tematem, a nie mogą pojawić się osobiście, zachęcamy do zapisów poprzez FORMULARZ.  Po rejestracji, otrzymają Państwo link do spotkania online.